Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 06.10.2004r. (uzupełnione w dniu 25.10.2004r.) zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
Zapytanie dotyczy:
Prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony bez żadnych ograniczeń w przypadku zakupu motocykli jako towarów handlowych do dalszej odsprzedaży jak też motocykli pokazowo-testowych.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru (DŁ = 357 kg + n x 68 kg; gdzie DŁ - dopuszczalna ładowność, n - oznaczona liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy), kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca - nie więcej niż 5.000,- zł.
Przepisy ograniczające prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego dotyczą wyłącznie samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych. Definicje tych pojęć zawarte są w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. nr 58, poz. 515 ze zm.).
W myśl art. 2 pkt 45 w/w ustawy - motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem, wielośladowy. W art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym zdefiniowane zostały pojęcia; w pkt 53 masa własna - jest to masa pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach normalnych bez kierującego, w pkt 54 dopuszczalna masa całkowita - jest to suma masy własnej i dopuszczalnej ładowności, w pkt 56 dopuszczalna ładowność - jest to największa masa ładunku i osób, jaką może przewozić pojazd po drodze.
Zatem dopuszczalna ładowność pojazdu jest to różnica pomiędzy masą całkowitą a masą własną pojazdu. W świadectwie homologacji, w części dane techniczne pojazdu pod poz. 12.1 określona jest masa własna pojazdu, zaś pod poz. 14.1 dopuszczalna masa całkowita.
Z powyższego wynika, iż świadectwo homologacji wydane dla motocykla pośrednio określa dopuszczalną ładowność.
Zgodnie z art. 86 ust. 4 w/w ustawy przepis ust. 3 nie dotyczy:
- przypadków , gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika.
Z powyższego wynika, że w przypadku zakupu motocykli przeznaczonych do dalszej odsprzedaży przysługuje Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze dokumentującej nabycie, zaś w przypadku nabycia motocykli zaliczanych u podatnika do środków trwałych przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.
Interpretacji udzielono wg stanu na dzień wydania niniejszej informacji.