Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na wniosek, któr... - Interpretacja - ZP-III/443-14/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.10.2004, sygn. ZP-III/443-14/04, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na wniosek, który wpłynął do tut. urzędu dnia 23 września 2004r., Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Jak wynika z wniosku, Strona na zlecenie klienta unijnego produkuje wyroby, które po zakończonym procesie produkcyjnym, zgodnie z życzeniem klienta, zostają przesłane do innej firmy, która dokonuje na nich dodatkowej obróbki. Po tej obróbce, wyroby wraz z fakturą wystawioną przez firmę wykonującą dodatkową obróbkę i z listem przewozowym zostają wysłane do odbiorcy. W dniu wysyłki ... wystawia fakturę na swoją część procesu produkcyjnego.

Proces produkcyjny wykonywany przez siebie, Strona traktuje jak dostawę wewnątrzwspólnotową. Zdaniem Strony, potwierdzeniem dostawy wewnątrzwspólnotowej uprawniającej do zastosowania 0 % stawki VAT jest:

- potwierdzona przez klienta unijnego kopia faktury wystawiona przez ...,

- zapłata na rachunek bankowy.

Strona uważa, że w przedstawionej sytuacji, potwierdzona kopia listu przewozowego nie jest istotna, ponieważ "to nie ... dokonuje wysyłki i w treści dokumentu brak będzie wyrobu znajdującego się na specyfikacji faktury .... Po otrzymaniu (...) listu przewozowego wraz z oświadczeniem firmy dokonującej przerobu i wysyłki będzie stanowił on dodatkowe potwierdzenie świadczące o wysyłce towaru. Jednocześnie wystąpi niezgodność pomiędzy deklaracjami VAT i informacją podsumowującą a informacją INTRASTAT wysłaną do Urzędu Celnego."

W związku z powyższym Strona prosi o potwierdzenie prawidłowości jej postępowania w części uznania w/w dostaw za dostawy wewnątrzwspólnotowe i "nadania daty na fakturze".

Przez dostawę wewnątrzwspólnotową towarów, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej ustawą, co do zasady rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywca jest:

- podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,

- osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,

- podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

- podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Jeżeli więc ... dokonuje wywozu towarów poza terytorium kraju do nabywcy, określonego w/w przepisami, to dostawy te spełniają definicję wewnątrzwspólnotowych dostaw.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, w myśl art. 42 ustawy, podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, po spełnieniu szeregu warunków wymienionych w tymże artykule.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, w myśl art. 42 ust. 1 i 2 ustawy, podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uznaje się za spełnione również wówczas, gdy nie są spełnione wymagania w zakresie:

  1. nabywcy - w przypadkach, o których mowa w art. 13 ust. 2 pkt 3 i 4;
  2. dokonującego dostawy - w przypadku, o którym mowa w art. 16.

Zgodnie z ust. 3 ww. artykułu dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:


1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2) kopia faktury dostawy,
3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4) dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

  • z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Jednocześnie na podstawie art. 41 ust. 16 ustawy, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 11 października 2004r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 15 października 2004r. Nr 224, poz. 2277) z mocą obowiązującą od 18 października 2004r., w którym wskazał warunki, jakie muszą być spełnione w przypadku dostaw towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, na których wykonywane są usługi przez inny podmiot krajowy.

Zgodnie z wprowadzonym w/w zmianami zapisem § 7a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm.) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. W ust. 2 w/w paragrafu założono, iż przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów:

  1. jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów;
  2. przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy;
  3. wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;
  4. otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;
  5. posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju".

Spółka ..., dokonująca dostaw towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, poddawanych dalszej obróbce przez inny podmiot krajowy, będzie mogła zastosować stawkę 0 % dla tych towarów po spełnieniu w/w warunków wynikających z paragrafu 7 a rozporządzenia Ministra Finansów.

W kwestii obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów informuje się, że zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ust. 2 w/w art. 20 - z chwilą wystawienia faktury. W ust. 3 tegoż artykułu wskazano zaś, iż jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy