Temat interpretacji
W odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 23.09.2004 r., znak: DE/499/3074/2004 dotyczące zastosowania stawki VAT do sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje:
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) "opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju". Wymieniona ustawa precyzuje w art. 2 pkt 6, że przez pojęcie towary rozumie się m. in. rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, a także grunty. Przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntów nie spełnia wymogów określonych definicją towarów, lecz stanowi świadczenie usług i z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 8 ust. 1 ustawy).
W § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) określono przypadki, w których zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów opodatkowane jest według stawki 7%. Dotyczy to przypadków, w których przedmiotem dostawy są budynki i budowle lub ich części opodatkowane według stawki 7% (budynki mieszkalne i lokale mieszkalne), trwale związane z gruntem objętym prawem wieczystego użytkowania.
Jeżeli zaś, dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych lub ich części, korzysta ze zwolnienia z podatku lub opodatkowana jest wg stawki 0% - to na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 wymienionego rozporządzenia, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów, z którymi związane są te budynki lub budowle, jest zwolnione z VAT.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż "M" S.A. posiadają prawo wieczystego użytkowania działki gruntu, które chcą sprzedać. Na działce tej znajduje się kanalizacja deszczowa oraz zbiornik osadczy, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa "M U" Sp. z o. o.
"M" sprzedają prawo wieczystego użytkowania gruntu, bez znajdujących się na nim naniesień. W związku z tym opodatkowaniu podlegać będzie tylko zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu. Sprzedaż ta, zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy winna być opodatkowana według stawki VAT 22%.
W w/w piśmie zaznaczono, że prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej działki zostało wycenione na kwotę 79.655,00 zł. Z rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w dniu 29.09.2004 r. z Panem "C" - Dyrektorem ds. Ekonomicznych firmy wynika, że powyższa kwota stanowi kwotę należną nabywcy.
W myśl przepisu art. 29 ust. 1 wymienionej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Z kolei obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Stosownie do powyższego przepisu, od otrzymanej kwoty z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu Spółka winna naliczać podatek wg stawki 22%, jak od wartości brutto, tzn. "metodą w stu".