Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołob... - Interpretacja - UP-II-3-005-73/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.11.2004, sygn. UP-II-3-005-73/04, Urząd Skarbowy w Kołobrzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu, na pisemne zapytanie Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 8 września 2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnosząca zapytanie Spółdzielnia Mieszkaniowa przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w związku z planowanym nabyciem własności gruntu będącego dotychczas w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni, Rada Nadzorcza uchwaliła, aby do Karty opłat eksploatacyjnych dodać pozycję: "zaliczka na poczet przekształcenia użytkowania wieczystego na pełną własność". Powyższe zaliczki będą pobierane przez okres około 12 miesięcy od członków spółdzielni, zainteresowanych przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowieniem na ich rzecz odrębnej własności lokalu.

Z treści zapytania wynika również, iż w odniesieniu do lokali mieszkalnych, ustanowienie spółdzielczych lokatorskich praw do tych lokali oraz ich zasiedlenie odbywało się w latach 1992 - 1994.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują tym, iż:

  • w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki (jako części wkładu budowlanego), nie później jednak niż chwilą ustanowienia odrębnej własności ww. lokalu, a od kwoty zaliczki naliczany jest podatek od towarów i usług w wysokości 22 %,
  • w odniesieniu do ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenia takiego lokalu w latach 1992 - 1994, a zatem przed 1 maja 2004 r., przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dotyczących przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, nie stosuje się.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 19 ust. 13 pkt 10 lit. a i ust. 15, art. 29 ust. 1, 6 i 8, art. 41 ust. 1, art. 153 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wpłacane przez członków ww. Spółdzielni kwoty na poczet planowanego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu na prawo własności, stanowią zaliczki na pokrycie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych.

Ad. 1 W myśl art. 19 ust. 13 pkt 10 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielni spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych. Stosownie natomiast do art. 19 ust. 15 ustawy, w ww. sytuacjach, otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ww. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W myśl art. 29 ust. 6 ustawy, w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10, jako kwotę należną obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z cytowanymi powyżej przepisami, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczek, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego. Podkreślić jednak należy, iż zgodnie z ww. art. 19 ust. 15 ustawy, otrzymanie części zapłaty lub części wkładu budowlanego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej właśnie części. Wartości przedmiotowych zaliczek, pomniejszone o kwoty należnego podatku, stanowić będą podstawę opodatkowania. Otrzymane zaliczki, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowane są 22 % stawką podatku od towarów i usług.

Ad. 2 W myśl art. 153 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8 ustawy, jeżeli ustanowienie prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r. Przepis art. 29 ust. 8 ww. ustawy stanowi o sytuacjach zawierania umowy o przekształcenie przysługującego członkowi spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu lub umowy o ustanowienie w miejsce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, stwierdzić należy, iż przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się, jeżeli po uprzednim ustanowieniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, a ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu i jego zasiedlenie w ww. Spółdzielni nastąpiło w latach 1992 - 1994, to jest przed dniem 1 maja 2004 r. Tak więc w takich sytuacjach, w stosunku do wnoszonych przez członków Spółdzielni zaliczek na wkłady budowlane, dotyczące lokali mieszkalnych, nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Kołobrzegu