Pismem z dnia 04 października 2004r., Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów ... - Interpretacja - PP/443-93/BO/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.11.2004, sygn. PP/443-93/BO/04, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 04 października 2004r., Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny:
Spółka jest w trakcie realizacji inwestycji, którą w pierwotnej wersji przeznaczono pod wynajem lokali użytkowych i częściowo pod akademik (sprzedaż opodatkowana i zwolniona). W trakcie realizacji nastąpiła zmiana projektu i całość inwestycji przeznaczona zostanie pod wynajem jako akademik (zwolniona z podatku VAT). Do chwili obecnej za wykonane usługi i materiały związane z budową odliczano podatek VAT na bieżąco.W związku ze zmianą projektu przeznaczenia inwestycji Spółka zwróciła się z zapytaniem:1.kiedy korygować VAT czy z chwilą zmiany projektu, czy po zakończeniu budowy ?2.czy korygować wskaźnikiem w oparciu o strukturę sprzedaży ogółem, czy należy skorygować cały VAT odliczony w okresie 10 lat jako jedna dziesiąta kwoty całego podatku ?

Stanowisko podatnika:
Spółka stoi na stanowisku, iż podatek naliczony dotyczący inwestycji (nieruchomości) i podlega rozliczeniu w całości w okresie 10 lat jako jedna dziesiąta począwszy od pierwszego miesiąca roku następnego.

Po przeanalizowaniu treści zapytania, przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje:

Przepis art. 91 ust.8 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535), nakłada obowiązek dokonania korekty w sytuacji, gdy podatnik nabył towary i usługi w celu wytworzenia towaru zaliczonego przez niego do środków trwałych podlegających amortyzacji. np. inwestycji a następnie przed oddaniem tego towaru do użytkowania zbył go lub zmienił jego przeznaczenie. Korekty podatku odliczonego dokonuje się na tych samych zasadach, które zostały określone w art. 91 ust.5-7 cyt. ustawy o VAT.

W świetle powyższego, w myśl art. 91 ust. 5 i ust.6 cyt. ustawy o VAT po zmianie przeznaczenia środka trwałego korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty i uwzględniona w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia środka trwałego.

Istotnym w tym przypadku jest fakt, czy zmiana przeznaczenia środka trwałego będzie miała charakter podlegający opodatkowaniu czy zwolnieniu od podatku VAT. Jeżeli w wyniku zmiany przeznaczenia środek trwały będzie służył działalności opodatkowanej, w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi, co oznacza, że korekta ta zostanie dokonana przy zastosowaniu proporcji równej 100 %. Gdy w wyniku zmiany przeznaczenia środka trwałego będzie on służył działalności zwolnionej od podatku lub nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu, do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub nie podlegającymi opodatkowaniu, co oznacza, że korekta ta zostanie dokonana przy zastosowaniu proporcji równej 0 %.

Z przedstawionego w w/w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w trakcie realizacji inwestycji, która w pierwszej wersji miała służyć działalności opodatkowanej i zwolnionej nastąpiła zmiana projektu i całość inwestycji przeznaczona będzie do działalności zwolnionej. Zatem, w świetle powołanego przepisu art. 91 ust. 8 ustawy o VAT, Spółka zobowiązana jest do dokonania korekty, według zasad określonych w art. 91 ust.5 i 6 tejże ustawy, tj. do dokonania korekty jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty, nie czekając do końca tego okresu. Do obliczenia korekty należy przyjąć, że dalsze wykorzystanie inwestycji będzie związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT i dlatego w tym przypadku Spółka winna dokonać korekty przy zastosowaniu proporcji równej 0 %. Tak wyliczona korekta winna być dokonana w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia inwestycji. Tym samym stanowisko Spółki, iż podatek naliczony dotyczący inwestycji (nieruchomości) podlega rozliczeniu w całości w okresie 10 lat jako jedna dziesiąta począwszy od pierwszego miesiąca roku następnego - jest nieprawidłowe.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy w Nysie