Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia ani odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu. - Interpretacja - IPTPP4/443-447/13-2/JM

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2013, sygn. IPTPP4/443-447/13-2/JM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia ani odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT od przekazania książek klientowi lub w miejsce wskazane przez klienta jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT od przekazania książek klientowi lub w miejsce wskazane przez klienta.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie stowarzyszenia. Otrzymał od Klienta zamówienie na przygotowanie książki. Do obowiązków Wnioskodawcy (jako wydawcy książki) należało napisanie książki (zamówienie tekstów od autorów), zredagowanie jej, wykonanie projektu graficznego i składu. Drukowanie zlecono podwykonawcy, ponieważ Wnioskodawca nie dysponuje odpowiednim sprzętem do druku (druk odbył się na materiałach stanowiących własność drukarni papier, klej itp.). Od drukarni Wnioskodawca otrzymał fakturę VAT ze stawką 5%, jako, że książka ma nadany numer ISBN i jest nim oznaczona (kod PKWiU 58.11.19.0). Po wydrukowaniu, książki z drukarni trafiły do Wnioskodawcy a następnie zostały przekazywane do Klienta lub w miejsce wskazane przez niego. Podatnik za cały przekazany nakład obciąża Klienta fakturą VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę VAT należało zastosować na fakturze VAT dla Klienta za wykonanie zamówienia...

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawy), w związku z poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., objęte symbolem PKWiU 2008 ex 58.11.1 książki drukowane wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

W objaśnieniach do załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług w pkt 1, wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5% podlegają, objęte symbolem PKWiU ex 58.11.1 książki drukowane wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea, gdzie ex-dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Zgodnie z powyższymi przepisami stawka 5% podatku VAT ma zastosowanie m.in. do dostawy towaru w postaci książek drukowanych oznaczonych symbolem ISBN. Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, pod pojęciem towarów rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Z przepisu art. 7 ust. 1 ustawy wynika, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zdaniem wnioskodawcy w opisywanym przypadku mamy do czynienia z dostawą towaru w dwóch etapach. W pierwszym etapie Wnioskodawca zamawia w drukarni, w oparciu o dostarczone teksty i grafiki wykonanie określonej liczby egzemplarzy książki. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu, jakim jest książka. Wnioskodawca nie jest w tym przypadku zainteresowany nabyciem usługi drukowania i klejenia a nabyciem prawa do rozporządzania jak właściciel towaru czyli gotowej książki. Istotny jest tu fakt, że Wnioskodawca nie przekazuje drukarni papieru i kleju do wykonania książki a co za tym idzie nie nabywa usługi tylko gotowy towar.

Podobnie jest w przypadku drugiej dostawy, do jakiej dochodzi między Wnioskodawcą a Klientem. Jej przedmiotem nie jest usługa a wykonanie określonej liczby egzemplarzy książki. Mamy tu więc do czynienia z typową umową o wykonanie określonego dzieła, towaru. Jako, że towar ten został wymieniony w poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy to na każdym etapie jego dostawy powinien on być opodatkowany stawką VAT 5%. Zatem w sytuacji sprzedaży całości nakładu książki do Klienta Wnioskodawca na fakturze VAT powinien zastosować stawkę VAT 5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl z art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.).

Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Interpretując zawarty w ww. artykule zwrot przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel należy podkreślić, iż jest to czynność, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Zwrotu prawo do rozporządzania jak właściciel nie można interpretować jako prawo własności. Istotny jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie prawny transakcji, w ramach której podatnik przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Akcent sformułowanej definicji położony został głównie na podkreślenie przeniesienia ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób, aby nabywca mógł nią dysponować podobnie jak właściciel.

Jak wynika z zawartego we wniosku opisu stanu faktycznego, Wnioskodawca otrzymał od Klienta zamówienie na przygotowanie książki. Do obowiązków Wnioskodawcy (jako wydawcy książki) należało napisanie książki (zamówienie tekstów od autorów), zredagowanie jej, wykonanie projektu graficznego i składu. Drukowanie zlecono podwykonawcy, ponieważ Wnioskodawca nie dysponuje odpowiednim sprzętem do druku (druk odbył się na materiałach stanowiących własność drukarni papier, klej itp.). Od drukarni Wnioskodawca otrzymał fakturę VAT ze stawką 5%, jako, że książka ma nadany numer ISBN i jest nim oznaczona (kod PKWiU 58.11.19.0). Po wydrukowaniu, książki z drukarni trafiły do Wnioskodawcy a następnie zostały przekazywane do Klienta lub w miejsce wskazane przez niego. Wnioskodawca za cały przekazany nakład obciąża Klienta fakturą VAT.

Należy zauważyć zatem, że Wnioskodawca wykonując usługę napisania książki (zamówienie tekstów od autorów), zredagowania jej, wykonania projektu graficznego i składu oraz przekazania do Klienta lub w miejsce wskazane przez Klienta, będzie dokonywał dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w treści przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi oraz zwolnienie od podatku.

W myśl art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. Pod pozycją 32 załącznika nr 10 do ustawy wymieniono książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek, wydawnictwa w alfabecie Braillea (ex 58.11.1).

Reasumując, w oparciu o przywołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić że czynności polegające na napisaniu książki (na podstawie zamówienia tekstów od autorów), zredagowaniu jej, wykonaniu projektu graficznego i składu oraz przekazaniu do Klienta lub w miejsce wskazane przez Klienta, są w konsekwencji dostawą towaru. A zatem dostawa przedmiotowej książki podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 5%, gdyż książka ta będzie oznaczona stosowanym na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISBN i została przez Wnioskodawcę sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 58.11.19.0.

Jednocześnie tutejszy Organ zaznacza, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznej drukowanych książek, będących przedmiotem dostawy, do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

A zatem Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej czynności będącej przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy wskazać, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy i stanowisku Wnioskodawcy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 204 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi