Określenie stawki podatku właściwej dla dostawy książek. - Interpretacja - ITPP1/443-12/13/JJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.04.2013, sygn. ITPP1/443-12/13/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Określenie stawki podatku właściwej dla dostawy książek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2012 r. (data wpływu 4 stycznia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 28 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku właściwej dla dostawy książek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 28 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy książek.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktycznego.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą, w zakres której wchodzi odpłatna dostawa książek drukowanych. Tematem książek zbywanych przez podatnika są typowe, powtarzalne projekty budynków mieszkalnych. Sprzedawane przez podatnika książki mogą być wykorzystywane przez, np. uprawnionych projektantów przy sporządzaniu projektów do wniosków o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Książki, których dostawy podatnik dokonuje są książkami drukowanymi, mają oznaczenie symbolami ISBN, w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług znajdują się w klasie: 58.11.1, tj. książki drukowane. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż sprzedaje przedmiotowe książki, drukowane na zasadach jak inne książki, tj. powieści, tomiki poezji czy instrukcje obsługi samochodów. Wnioskodawca nie zawiera żadnych umów na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w stanie faktycznym wyżej opisanym podatnik może dokonywać dostawy książek drukowanych stosując 5% stawkę podatku VAT...

Wnioskodawca uważa, iż w wyżej opisanym stanie faktycznym może dokonywać dostawy książek drukowanych, stosując 5% stawkę podatku VAT. Sprzedawane przez podatnika książki odpowiadają językowej, słownikowej definicji książki, którą są (zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, dostępnego na witrynie w sieci Internet: (...)) złożone i oprawione arkusze papieru, zadrukowane tekstem literackim, naukowym lub użytkowym; też: tekst wydrukowany na tych arkuszach pewna liczba arkuszy papieru złożonych i oprawionych, przeznaczonych do jakichś zapisów. Podatnik spełnia wszystkie warunki do stosowania 5% stawki podatku VAT na dostawy książek drukowanych, tj. zgodne z treścią art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o podatku VAT:

  • dokonuje dostawy książek drukowanych, książki zbywane przez podatnika mieszczą się w klasie: 58.11.1 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług,
  • książki zbywane przez podatnika są oznaczone symbolami ISBN,
  • stosuje się objaśnienie nr 1 do załącznika nr 3 ustawy o podatku VAT.

Wnioskodawca informuje, że w identycznym stanie faktycznym, Minister Finansów wydał interpretację indywidualną, w której uznał za prawidłowe stanowisko tożsame ze stanowiskiem podatnika przedstawionym powyżej (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2012 r., znak: IPPP17443-221/12-2/MP).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W oparciu art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Klasyfikacja statystyczna towarów i usług dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest dokonywana na podstawie rozporządzenia z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.).

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

I tak w myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

W świetle objaśnienia nr 1 do powołanego wyżej załącznika nr 3 do ustawy, wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii książek, dla których mocą ww. przepisów przewidziano różne stawki, stosuje się regulacje korzystniejsze dla podatnika.

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy wymieniono PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Wyroby będące przedmiotem zapytania, tj. książki drukowane oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN (PKWiU 58.11.1) wymienione zostały również pod poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy, który określa katalog towarów i usług opodatkowanych stawką 7% (od dnia 1 stycznia 2011 r. 8%).

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN, książka to złożone i oprawione arkusze papieru, zadrukowane tekstem literackim, naukowym lub użytkowym; też: tekst wydrukowany na tych arkuszach.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w zakres której wchodzi odpłatna dostawa książek drukowanych. Tematem książek zbywanych przez Wnioskodawcę są typowe, powtarzalne projekty budynków mieszkalnych. Są to książki drukowane oznaczone symbolem ISBN, sklasyfikowane są w grupowaniu w PKWiU 58.11.1. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż w związku ze sprzedażą projektów mieszkalnych Wnioskodawca nie przenosi praw autorskich.

Analiza treści wniosku na tle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż o ile faktycznie przedmiotem sprzedaży jest książka, w rozumieniu wyżej powołanej definicji, oznaczona symbolem ISBN, sklasyfikowana w grupowaniu w PKWiU 58.11.1 (a nie dokumentacja architektoniczno-budowlana) i o ile faktycznie - jak wskazano w związku z opisaną sprzedażą nie dochodzi do przeniesienia praw autorskich, to dostawa ta podlega opodatkowaniu według 5% stawki podatku (poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług).

Jednocześnie podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.). Minister Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów i usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z czym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowania wskazane w złożonym wniosku. Zgodnie bowiem z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy