Temat interpretacji
Miejsce świadczenia usługi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2011 r. (data wpływu 2 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 19 lipca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi remontowej, której nabywcą będzie kontrahent zagraniczny oraz stawki podatku obowiązującej dla tej usługi - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 maja 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 19 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi remontowej, której nabywcą będzie kontrahent zagraniczny oraz stawki podatku obowiązującej dla tej usługi.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W przyszłości planuje Pan wykonać na promie pasażerskim prace remontowe, polegające na położeniu, wymianie wykładzin i kafelek. Dostarczał Pan będzie również materiały niezbędne do wykonania usługi: klej, wylewki poziomujące, wykładziny. Przedmiotem sprzedaży będzie usługa, która zawiera w sobie koszt materiałów. Prace będą wykonane podczas rejsu G.-K.. Nabywcą będzie podatnik VAT-UE (numer identyfikacji podatkowej wydany przez Szwecję).
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
- Jaką stawkę podatku trzeba zastosować...
- Czy materiały wchodzą w skład usługi...
- W jakiej pozycji deklaracji VAT-7 należy ją wykazać...
Zdaniem Wnioskodawcy, opisane we wniosku świadczenie należy traktować jako usługę i ze względu na to, że jest to dostarczanie usług na prom pasażerski, powinno stosować się stawkę 0% i wykazać jako dostawę na terytorium kraju (Polski) w pozycji 23 deklaracji VAT-7.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().
Zastosowanie jednej stawki podatku od towarów i usług i opodatkowanie nią zarówno usługi, jak i dostawy materiałów, wykorzystywanych do wykonania tej usługi uwarunkowane jest zakresem, w jakim prowadzona jest działalność gospodarcza oraz przedmiotem umowy zawartej ze zleceniodawcą. Strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest położenie oraz wymiana wykładzin i kafelek wraz z dostawą towarów niezbędnych do jej wykonania (klej, wylewki poziomujące, wykładziny), wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp.). Wyliczenie co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).
Zasada ogólna dotycząca miejsca świadczenia usług na rzecz podatnika zawarta jest w art. 28b ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.
Na potrzeby stosowania przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług, w art. 28a ustawy ustawodawca zdefiniował pojęcie podatnika. Zgodnie z punktem 1 tego artykułu, ilekroć jest mowa o podatniku rozumie się przez to:
- podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
- osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.
Stosownie do treści art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.
Minister Finansów, rozporządzeniem z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333 ze zm.), określił m.in. wzór deklaracji podatkowej VAT-7, o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy, stanowiący załącznik nr 1 do tego rozporządzenia.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 222, poz. 1763), wzory deklaracji wraz z objaśnieniami, określone w załącznikach nr 1-6 niniejszego rozporządzenia, stosuje się, począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2010 r.
Na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 250, poz. 1681), wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami, określone w załącznikach nr 1-6 do niniejszego rozporządzenia, stosuje się, począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2011 r.
Zgodnie z ust. 2 ww. paragrafu, wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami, określone w załącznikach nr 1-6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług w brzmieniu dotychczasowym, mogą być stosowane nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., z tym że we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C. ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO:
- w wierszu 4 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3% należy wykazywać również:
- w poz. 25 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 5%,
- w poz. 26 - podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;
- w wierszu 5 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7% należy wykazywać również:
- w poz. 27 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 8%,
- w poz. 28 - podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;
- w wierszu 6 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22% należy wykazywać również:
- w poz. 29 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 23%,
- w poz. 30 - podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a.
Od dnia 17 czerwca 2011 r. ust. 2 ma brzmienie: wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami, określone w załącznikach nr 1-6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług w brzmieniu dotychczasowym, mogą być stosowane nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2011 r., z tym że we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C. ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO:
- w wierszu 4 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3% należy wykazywać również:
- w poz. 25 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 5%,
- w poz. 26 - podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;
- w wierszu 5 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7% należy wykazywać również:
- w poz. 27 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 8%,
- w poz. 28 - podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;
- w wierszu 6 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22% należy wykazywać również:
- w poz. 29 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 23%,
- w poz. 30 - podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do podatników dokonujących dostawy towarów oraz świadczących i nabywających usługi, dla których podatnikiem jest nabywca (ust. 3 ww. paragrafu).
Z wzoru deklaracji VAT-7, jak również objaśnień do niej wynika, że w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju (w rozumieniu cyt. wyżej przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług), w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. W poz. 22 deklaracji podaje się świadczenie usług, o których jest mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy.
W myśl art. 100 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 %, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca - zwane dalej "informacjami podsumowującymi".
Z treści złożonego wniosku wynika, że w przyszłości planuje Pan wykonać na promie pasażerskim prace remontowe (usługę), polegające na położeniu, wymianie wykładzin i kafelek, która obejmowała będzie również dostarczane materiały niezbędne do jej wykonania: klej, wylewki poziomujące, wykładziny. Prace będą wykonane podczas rejsu G.-K.. Nabywca usługi jest podatnikiem zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, posiadającym numer identyfikacji podatkowej nadany w Szwecji.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro przedmiotem planowanej transakcji będzie usługa, obejmująca koszty użytych materiałów, dla celów podatkowych powyższą czynność należy traktować jako usługę. Miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania opisanej usługi remontowej, która będzie wykonana na rzecz podatnika, który ma siedzibę w Szwecji, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie terytorium tego kraju. Dlatego też usługa ta winna być opodatkowana stawką podatku, obowiązującą dla tego typu usług na terytorium Szwecji. W konsekwencji przedmiotowa usługa powinna być wykazana w poz. 21 deklaracji VAT-7, o ile przysługiwało będzie Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. W poz. 22 deklaracji VAT-7 opisana usługa powinna zostać wykazana, o ile nie jest zwolniona od podatku od wartości dodanej lub opodatkowana stawką 0 % na terytorium Szwecji.
Jednocześnie informuje się, że kwestie miejsca świadczenia usługi remontowej wykonanej na rzecz kontrahenta zagranicznego oraz stawki podatku obowiązującej dla tej usługi, a także stawki podatku obowiązującej dla dostawy dokonanej na prom pasażerski na rzecz kontrahenta zagranicznego, zostały rozstrzygnięte w interpretacjach nr ITPP2/443-618a/11/AF oraz ITPP2/443-618b/11/AF.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy