Temat interpretacji
Określenie przepisów mających zastosowanie przy sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2011 r. (data wpływu 7 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia przepisów mających zastosowanie przy sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia przepisów mających zastosowanie przy sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni w roku 1984 zawarła związek małżeński i jest we wspólnocie małżeńskiej. W roku 1994 Zainteresowana rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, nie związanej z produkcją rolną, ani sprzedażą nieruchomości. Wnioskodawczyni z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest zarejestrowana jako podatnik podatku VAT. Od 19 marca 2002 r. na mocy darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego przez rodziców męża, Zainteresowana i jej mąż stali się współwłaścicielami gospodarstwa rolnego, w którego skład wchodziły:
- Nieruchomość gruntowa działka nr A zabudowana budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi, z ustalonym sądownie sposobem użytkowania. Współwłasność udziału w 1/2 z osobami trzecimi. W wypisie z rejestru gruntów opisana jest jako grunty orne, tereny mieszkaniowe o powierzchni działki 0,8104 ha. Stan prawny wg księgi wieczystej: sposób korzystania nieruchomość rolna zabudowana. Przeznaczenie terenu obejmującego działkę, dla której brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dla obszaru tego obowiązuje Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego X. Przeznaczenie terenu obejmującego tą działkę opisano w Studium następująco:
- planuje się, że najważniejszymi elementami struktury funkcjonalno przestrzennej zespołów urbanistycznych sielskich będą:
- osiedla zabudowy jednorodzinnej,
- lokalne ośrodki usługowe,
- błonia,
- skwery,
- miejsca i obiekty reprezentacyjne,
- układ ulic i placów,
- system ciągów pieszych i tras rowerowych,
- obszary i obiekty infrastruktury technicznej oraz komunikacji,
- planuje się, że uzupełniającymi elementami struktury funkcjonalno przestrzennej zespołów urbanistycznych sielskich mogą być m. in.:
- zgrupowania zabudowy wielorodzinnej,
- zgrupowania zabudowy zagrodowej,
- usługi publiczne,
- kompleksy obiektów usługowych poza ośrodkami usługowymi,
- kompleksy zabudowy sakralnej,
- małe i średnie parki,
- zbiorniki i urządzenia wodne,
- kompleksy upraw ogrodniczych i sadowniczych,
- uprawy rolne,
- kompleksy sportowo rekreacyjne,
- małe i średnie cmentarze.
- planuje się, że najważniejszymi elementami struktury funkcjonalno przestrzennej zespołów urbanistycznych sielskich będą:
- Nieruchomość gruntowa działki nr: B i C o powierzchni 1,1497 ha. W wypisie z rejestru gruntów opisana jako grunty orne i łąki trwałe. Stan prawny wg księgi wieczystej: sposób korzystania nieruchomość rolna. Przeznaczenie terenu obejmującego działki nr: B i C symbol 1AG/U i 1KD-Z wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opisano w
paragrafie uchwały: dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 1AG/U ustala się następujące przeznaczenie: podstawowe aktywność gospodarcza, usługi, uzupełniające infrastruktura drogowa, urządzenia infrastruktury technicznej, telekomunikacja. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 1KD-Z ustala się następujące przeznaczenie: podstawowe ulica, uzupełniające urządzenia telekomunikacyjne. Cześć działki nr: B i C znajduje się poza planem dla tego terenu obowiązuje Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego X. Zgodnie z tym Studium teren ten leży w obszarze Zespołu Urbanistycznego Infrastruktury Technicznej. Innymi kierunkami zagospodarowania przestrzennego tego Zespołu będą m. in.:
- przygotowanie terenów dla rozwoju lotniska i działalności z nim związanej,
- minimalizowanie uciążliwości hałasowej wynikającej z funkcji Zespołu.
- Nieruchomość gruntowa działki nr: D i E o powierzchni 2,2695 ha. W wypisie z rejestru gruntów opisane jako
sady. Stan prawny wg księgi wieczystej: sposób korzystania działki rolne. Przeznaczenie terenu obejmującego działki nr: D i E symbol 2ZL-R wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opisano w paragrafie uchwały: dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 2ZL-R ustala się przeznaczenie:
- podstawowe:
- lasy,
- łąki,
- uprawy polowe i sady,
- uzupełniające:
- gastronomia,
- handel detaliczny mało powierzchniowy,
- produkcja drobna,
- terenowe urządzenia sportowe,
- wody powierzchniowe,
- zieleń parkowa,
- skwery,
- urządzenia infrastruktury technicznej,
- drogi wewnętrzne,
- obiekty do parkowania,
- ciągi piesze,
- ciągi pieszo rowerowe,
- telekomunikacja i stacje transformatorowe.
Darczyńcy (rodzice męża Wnioskodawczyni) darując wszystkie nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego zgodnie z zapisem w akcie darowizny mieli zagwarantowane prawo zamieszkiwania oraz pomoc i opiekę we wszystkich sprawach bytowych dożywotnio.
- podstawowe:
- Nieruchomość gruntowa działka nr F o powierzchni 0,2787 ha. W wypisie z rejestru gruntów opisana jako grunty orne. Stan prawny wg księgi wieczystej: sposób korzystania grunty orne. Przeznaczenie terenu obejmującego działkę nr F symbol 6ZP i 18KD-Z wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opisano w paragrafie uchwały: dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 6ZP ustala się przeznaczenie: zieleń urządzona, dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 18KD-Z ustala się przeznaczenie: ulica klasy zbiorczej.
- Udział w wysokości 1/6 w prawie własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej nr: G i H o powierzchni 2,97 ha. W wypisie z rejestru gruntów opisana jako grunty orne. Stan prawny wg księgi wieczystej: sposób korzystania grunty orne.12 czerwca 2008 r. dla terenu, na którym znajdują się przedmiotowe grunty orne został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z nowo uchwalonym planem teren
obejmujący działki nr: G i H przeznaczono pod:
- podstawowe:
- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna,
- lasy,
- uzupełniające:
- drogi wewnętrzne,
- drogi komunikacji zbiorowej,
- urządzenia infrastruktury technicznej,
- łąki,
- drogi powierzchniowe.
- podstawowe:
Wszystkie darowane nieruchomości zarówno przed darowaniem, jak i po przekazaniu darowizny wchodziły w skład gospodarstw rolnych. Przekazane działki służyły w celu dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Od roku 2002 Wnioskodawczyni wraz z mężem wspólnie prowadziła gospodarstwo rolne i opłacała podatek rolny.
W dniu 20 listopada 2009 r. na wniosek wierzyciela została ogłoszona upadłość prowadzonej przez Zainteresowaną działalności gospodarczej obejmująca likwidację majątku. W skład masy upadłości wszedł cały majątek Wnioskodawczyni, w tym:
- nieruchomości stanowiące majątek odrębny Zainteresowanej, otrzymany w drodze darowizny,
- nieruchomości otrzymane w drodze darowizny stanowiące majątek wspólny (wspólność małżeńska).
W dniu 21 grudnia 2010 r. syndyk zamieścił w prasie ogłoszenia o sprzedaży z wolnej ręki wszystkich nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. Termin składania ofert został wyznaczony na dzień 25 marca 2011 r. W zamieszczonym ogłoszeniu syndyk poinformował, iż podane ceny minimalne są kwotami netto, do których należy doliczyć podatek od towarów i usług, bądź podatek od czynności cywilnoprawnych w zależności od interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Syndyk masy upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą zgodnie z planem prowadzenia postępowania upadłościowego przystąpi do likwidacji majątku, tj. sprzedaży ww. nieruchomości. W dniu 29 marca 2011 r. zgodnie z informacją podaną przez syndyka w ogłoszeniu o sprzedaży nastąpi otwarcie ofert kupna złożonych w kancelarii syndyka.
W zależności od zaoferowanej kwoty może być dokonana sprzedaż tylko jednej z nieruchomości, np. działek nr: B i C i udziału 1/6 w nieruchomości stanowiącej działki od nr I.1 do I.24, kilku nieruchomości, lub wszystkich nieruchomości i udziału w nieruchomościach.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Które przepisy ustawy o podatku VAT będą obowiązujące wg stanu na dzień ogłoszenia upadłości, tj. 20 listopada 2009 r., czy na dzień sprzedaży majątku przez syndyka, tj. 29 marca 2011 r....
Zdaniem Wnioskodawczyni, będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące w dacie zawarcia transakcji przez syndyka.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Natomiast przez świadczenie usług na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().
Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.
Podstawowa zasada dotycząca powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług została sformułowana w art. 19 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
Jednocześnie, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi art. 19 ust. 4 ustawy.
W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, jak stanowi art. 19 ust. 10 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.
Natomiast w świetle art. 19 ust. 15 ustawy, w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7 10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Z opisu sprawy wynika, iż w dniu 20 listopada 2009 r. na wniosek wierzyciela została ogłoszona upadłość prowadzonej przez Zainteresowaną działalności gospodarczej obejmująca likwidację majątku. W skład masy upadłości wszedł cały majątek Wnioskodawczyni. W dniu 21 grudnia 2010 r. syndyk zamieścił w prasie ogłoszenia o sprzedaży z wolnej ręki wszystkich nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. Termin składania ofert został wyznaczony na dzień 25 marca 2011 r. W zamieszczonym ogłoszeniu syndyk poinformował, iż podane ceny minimalne są kwotami netto, do których należy doliczyć podatek od towarów i usług, bądź podatek od czynności cywilnoprawnych w zależności od interpretacji przepisów prawa podatkowego. Syndyk masy upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą zgodnie z planem prowadzenia postępowania upadłościowego przystąpi do likwidacji majątku, tj. sprzedaży ww. nieruchomości. W dniu 29 marca 2011 r. zgodnie z informacją podaną przez syndyka w ogłoszeniu o sprzedaży nastąpi otwarcie ofert kupna złożonych w kancelarii syndyka.
Wskazać należy, iż zgodnie z zasadą ogólną zawartą w art. 93 zd. pierwsze Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, str. 1 ze zm.), do transakcji opodatkowanych stosuje się stawkę obowiązującą w momencie zaistnienia zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego.
Zatem należy przyjąć, iż skutki podatkowe dokonywanych transakcji należy oceniać zgodnie z przepisami obowiązującymi w momencie zaistnienia zdarzeń powodujących powstanie obowiązków lub uprawnień w zakresie prawa podatkowego.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż opodatkowanie sprzedaży majątku Wnioskodawczyni przez syndyka winno zostać zrealizowane w oparciu o przepisy dotyczące podatku od towarów i usług obowiązujące w momencie zaistnienia zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego, tj. dokonania dostawy.
Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części określenia przepisów mających zastosowanie przy sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości. Natomiast pozostałe kwestie będące przedmiotem powyższego wniosku zostaną rozpatrzone odrębnymi pismami.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Referencje
ILPP1/443-206/11-5/NS, interpretacja indywidualna
ILPP1/443-206/11-6/NS, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu