Wnioskodawca posiada w zakresie działalności rolniczej polegającej na produkcji roślin ozdobnych (drzewa i krzewy ozdobne) status rolnika ryczałtowego... - Interpretacja - IPTPP2/443-489/11-2/AW

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2011, sygn. IPTPP2/443-489/11-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Wnioskodawca posiada w zakresie działalności rolniczej polegającej na produkcji roślin ozdobnych (drzewa i krzewy ozdobne) status rolnika ryczałtowego a zatem sprzedaż produkowanych roślin ozdobnych jest zwolniona od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Jednocześnie należy wskazać, iż do działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę nie wlicza się obrotów ze sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej i nie ma on obowiązku w składanej co miesięcznie deklaracji VAT-7 wykazywać obrotów z dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2011 r. (data wpływu 19 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia z opodatkowania sprzedaży roślin ozdobnych jest prawidłowe,
  • wykazania sprzedaży roślin ozdobnych w deklaracji dla podatku od towarów i usług nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia z opodatkowania i wykazania w deklaracji dla podatku od towarów i usług sprzedaży roślin ozdobnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi, jako osoba fizyczna, działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych. Nie jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Oprócz ww. działalności, na nieruchomości, którą dysponuje o powierzchni 10 arów, na której zlokalizowany jest również nieogrzewany tunel foliowy, o wymiarach 5m x 3m, który Wnioskodawca wykorzystuje, rozpoczął uprawę roślin (drzew i krzewów ozdobnych, sklasyfikowanych wg. PKWiU 2008 jako 01.30.10.0, 02.10.11.0 i 02.10.30). Rośliny te są uprawiane bądź z nasion, bądź też z sadzonek, przy czym okres przetrzymywania zakupionych roślin, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost, zawsze przekraczać będzie miesiąc. Po wzroście roślin do wielkości handlowej Wnioskodawca zamierza je sprzedać.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w opisanym stanie faktycznym sprzedaż roślin podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług...

  • Czy w opisanym stanie faktycznym sprzedaż roślin podlegać będzie wykazaniu w składanej przez Wnioskodawcę deklaracji dla podatku od towarów i usług...

  • Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do postanowień art. 2 pkt 15 ustawy o VAT, działalnością rolniczą jest produkcja roślinna i zwierzęca, a w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza, gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, chów, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowla ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, także uprawa w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin in vitro, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowla dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych oraz bambusa, a także świadczenie usług rolniczych. W konsekwencji przedstawiona działalność, w ocenie Wnioskodawcy, stanowi działalność rolniczą w rozumieniu ustawy o VAT.

    Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

    Art. 2 pkt 19 ustawy o VAT za rolnika ryczałtowego uznaje rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Art. 2 pkt 20 ustawy o VAT stanowi natomiast, że przez produkty rolne ustawa rozumie towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

    Biorąc pod uwagę powyższe, dokonywana przez Wnioskodawcę sprzedaż roślin będzie podlegała zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT i jako sprzedaż zwolniona wykazywana będzie w składanej deklaracji VAT dla podatku od towarów i usług.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się

    • w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania sprzedaży roślin ozdobnych - za prawidłowe,
    • w części dotyczącej wykazania sprzedaży roślin ozdobnych w deklaracji dla podatku od towarów i usług za nieprawidłowe.

    Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

    Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

    Przepisy te wskazują, że działalność prowadzona przez rolników mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.

    Zgodnie z art. 2 pkt 15 ustawy, działalność rolnicza obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodkowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin in vitro, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

    Zatem produkcja roślin ozdobnych jest działalnością rolniczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

    Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega każda odpłatna dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Jednakże ustawodawca daje podatnikom szereg możliwości zastosowania zwolnień podatkowych.

    W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

    Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych art. 2 pkt 19 ustawy. Przez produkty rolne, zgodnie z punktem 20 powołanego artykułu, rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim. Natomiast przez usługi rolnicze, zgodnie z art. 2 pkt 21, rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

    W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.), przepisy tej ustawy, tj. m.in. obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych mają osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.

    Zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w zakresie wyraźnie wskazanym w przepisie. Innego rodzaju działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nie uprawniająca go do zwolnienia przedmiotowego co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu według stawek właściwych dla tych czynności. W świetle powyższego Wnioskodawca, który prowadzi działalność rolniczą polegającą na produkcji roślin ozdobnych spełnia definicję rolnika ryczałtowego dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i jako rolnik ryczałtowy korzysta ze zwolnienia określonego w cyt. przepisie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

    Natomiast w myśl art. 113 ust. 3 ustawy, w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

    Zgodnie z art. 117 ustawy rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:

    1. wystawiania faktur, o których mowa w art. 106;
    2. prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;
    3. składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1;
    4. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.

    Z powyższych przepisów wynika, iż podmiot będący rolnikiem ryczałtowym może być w pozostałym zakresie swojej działalności - podatnikiem VAT czynnym (niekorzystającym ze zwolnienia). Jest to wyjątkowy przypadek, w którym jeden podmiot może łączyć dwa statusy - podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy (niemającego obowiązku składania deklaracji, prowadzenia ewidencji, wystawiania faktur) i jednocześnie podatnika VAT czynnego. Wówczas - chociaż w pozostałej części podatnik prowadzi działalność opodatkowaną - dostawa własnych produktów rolnych oraz świadczenie usług rolniczych jest zwolniona od podatku.

    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych. Nie jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Oprócz prowadzonej działalności gospodarczej rozpoczął uprawę roślin ozdobnych w tunelu foliowym. Rośliny te (drzewa i krzewy ozdobne sklasyfikowane według PKWiU 2008 jako 01.30.10.0, 02.10.11.0, 02.10.30) są uprawiane z nasion bądź też z sadzonek. Po wzroście roślin do wielkości handlowej Wnioskodawca zamierza je sprzedać.

    W oparciu o przedstawiony opis sprawy i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić należy, że Wnioskodawca posiada w zakresie działalności rolniczej polegającej na produkcji roślin ozdobnych (drzewa i krzewy ozdobne) status rolnika ryczałtowego a zatem sprzedaż produkowanych roślin ozdobnych jest zwolniona od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Jednocześnie należy wskazać, iż do działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę nie wlicza się obrotów ze sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej i nie ma on obowiązku w składanej co miesięcznie deklaracji VAT-7 wykazywać obrotów z dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.

    Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania sprzedaży produkowanych roślin ozdobnych należy uznać za prawidłowe, natomiast w części dotyczącej wykazania przedmiotowej sprzedaży w deklaracji podatkowej VAT-7 za nieprawidłowe.

    Końcowo nadmienia się, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi