Temat interpretacji
Spółce przysługiwało prawo do odliczenia w deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2009r. podatku naliczonego z faktur VAT wystawianych na jej rzecz od dnia 1 października 2009r. i otrzymanych przed złożeniem formularza VAT-R, związanych z działalnością opodatkowaną
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2011r. (data wpływu 8 sierpnia 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu wystawionych przez kontrahentów od dnia 1 października 2009 i otrzymanych przed złożeniem VAT-R, w deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2009r. - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 sierpnia 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu wystawionych przez kontrahentów od dnia 1 października 2009 i otrzymanych przed złożeniem VAT-R, w deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2009r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka została założona aktem notarialnym z 31-08-2009 roku - z tą chwilą powstał S. Sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w W. Podmiot został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 29.10.2009 roku. W dniu 12-11-2009 S. Sp. z o.o. złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na formularzu VAT-R. Decyzja o zarejestrowaniu spółki jako podatnika VAT czynnego oraz o nadaniu numeru NIP została wydana przez urząd skarbowy w dniu 03-12-2009roku. Spółka w okresie pomiędzy 31-08-2009 a 03-12-2009 dokonywała tylko zakupów związanych z bieżącą oraz przyszłą działalnością opodatkowaną, nie dokonując sprzedaży towarów oraz usług. Przed dniem złożenia formularza VAT-R tj. 12-11-2009r. zakupy dotyczyły m.in.: urządzenia siedziby spółki (zakupu sprzętu komputerowego, mebli, niezbędnych materiałów biurowych), usług telekomunikacyjnych, czynszu powierzchni biurowej, zakupu usług od kontrahentów niezbędnych do przedstawienia oferty przetargowej i możliwości w niej uczestniczenia.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy S. Sp. z o.o. ma prawo w deklaracji sporządzonej za miesiąc grudzień 2009 roku do odliczenia podatku naliczonego od faktur zakupu wystawionych przez kontrahentów od dnia 01.10.2009 roku a otrzymanych przed dniem złożenia formularza VAT-R do właściwego urzędu skarbowego tj. 12-11-2009roku.
Zdaniem Wnioskodawcy, S. Sp. z o.o. ma prawo w deklaracji sporządzonej za miesiąc grudzień 2009 roku do odliczenia podatku naliczonego od faktur zakupu wystawionych przez kontrahentów od dnia 01.10.2009 roku a otrzymanych przed dniem złożenia formularza VAT-R do właściwego urzędu skarbowego tj. 12-11-2009 roku. Prawo to przysługuje w odniesieniu do faktur, na których został uwzględniony regon spółki, w celu jednoznacznej identyfikacji podmiotu. Faktury te dokumentują wydatki niezbędne do rozpoczęcia działalności, są związane z bieżącą oraz przyszłą działalnością opodatkowaną. Skoro S. Sp. z o.o. uzyskał decyzję o zarejestrowaniu spółki jako podatnika VAT czynnego wydaną przez właściwy urząd skarbowy w dniu 03-12-2009roku spełnił on warunek konieczny do realizacji prawa do odliczenia podatku VAT, a nie do nabycia tegoż prawa.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej ustawa o VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten stanowi, iż podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego o ile nabyte towary i usługi są wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jest to generalna zasada, której realizacja zależy od spełnienia określonych warunków. Art. 88 ust. 4 ustawy o VAT mówi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (wyłączenie to nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie). W związku z tym podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego w momencie, gdy posiada status podatnika czynnego VAT. Powołany wyżej art. 88 ust. 4 ustawy o VAT nie wskazuje na to, w którym momencie podatnik musi uzyskać status podatnika czynnego VAT, by móc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Nie mówi również, o tym aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie dokonywania zakupów. Status podatnika czynnego VAT jest konieczny w momencie dokonania odliczenia.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a i b cytowanego powyżej artykułu, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 roku, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: a) z tytułu nabycia towarów i usług, b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatki, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.
Jak stanowi art. 86 ust. 10 pkt 1) cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Ust. 11 art. 86 cyt. ustawy, również w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008r., wskazuje, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Z powyższych uregulowań wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługiwało jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.
Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z cytowanym przepisem czynnościami tymi są:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import usług,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Do realizacji ww. czynności będą wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym chodzi w tym przypadku o takie czynności opodatkowane, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku. Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami zwolnionymi z podatku od towarów i usług.
Jednocześnie należy podkreślić, iż realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony była obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cyt. ustawy. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 cyt. ustawy.
Art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, stanowiący dopełnienie art. 86 dookreśla status podatnika, umożliwiający realizowanie jego prawa do odliczenia i zwrotu, którym jest rejestracja jako podatnika VAT czynnego, gdyż zgodnie z brzmieniem tego przepisu w okresie do dnia 31 grudnia 2010r. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Z analizy treści art. 88 ust. 4 cyt. ustawy nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. W dacie otrzymania faktury koniecznym jest aby podmiot, który ją otrzymuje był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, czyli podmiotem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną w ust. 2 tegoż artykułu), bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Tak więc podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury lecz aby uprawnienie do odliczenia lub zwrotu zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (podatnik musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia).
Z kolei art. 96 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 jako podatnika zwolnionego. o czym stanowi art. 96 ust. 4 cyt. ustawy. Rejestracja następuje poprzez złożenie w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z chwilą uzyskania statusu podatnika VAT czynnego podmiot zyskuje prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.
Stwierdzić należy zatem, że ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o VAT). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.
Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka została założona aktem notarialnym z 31-08-2009 roku. Podmiot został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 29.10.2009 roku. W dniu 12-11-2009 S. Sp. z o.o. złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na formularzu VAT-R. Decyzja o zarejestrowaniu spółki jako podatnika VAT czynnego oraz o nadaniu numeru NIP została wydana przez urząd skarbowy w dniu 03-12-2009roku. Spółka w okresie pomiędzy 31-08-2009 a 03-12-2009 dokonywała tylko zakupów związanych z bieżącą oraz przyszłą działalnością opodatkowaną, nie dokonując sprzedaży towarów oraz usług. Przed dniem złożenia formularza VAT-R tj. 12-11-2009r. zakupy dotyczyły m.in.: urządzenia siedziby spółki (zakupu sprzętu komputerowego, mebli, niezbędnych materiałów biurowych), usług telekomunikacyjnych, czynszu powierzchni biurowej, zakupu usług od kontrahentów niezbędnych do przedstawienia oferty przetargowej i możliwości w niej uczestniczenia.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych od kontrahentów faktur VAT zakupowych w okresie od 1 października 2009 roku i otrzymanych przez dniem złożenia formularza VAT-R (12.11.2009r.) i wykazania tego podatku w deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2009r.
Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Ponadto, jak już wskazano wyżej, jednym z warunków rozliczenia podatku naliczonego, jest rejestracja w podatku od towarów i usług.
Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, a także mając na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, należy uznać, iż Spółce przysługiwało prawo do odliczenia w deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2009r. podatku naliczonego z faktur VAT wystawianych na jej rzecz od dnia 1 października 2009r. i otrzymanych przed złożeniem formularza VAT-R, związanych z działalnością opodatkowaną. W przedmiotowej sprawie należy bowiem zwrócić uwagę na przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, w szczególności na fakt, iż Wnioskodawca od czasu rozpoczęcia działalności gospodarczej, dokonywał zakupów związanych z bieżącą oraz przyszłą sprzedażą opodatkowaną. Wszelkie dokonywane przez Stroną zakupy dotyczyły urządzenia siedziby Spółki S. Sp. z o.o., która to Spółka w dniu 12 listopada 2009r. złożyła zgłoszenie rejestracyjne do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego. Powyższe prowadzi do wniosku, iż Wnioskodawca od chwili rozpoczęcia działalności zamierzał być czynnym podatnikiem podatku VAT. W tej sytuacji, Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2009r. z faktur VAT otrzymanych od dnia 1 października 2009r. Powyższe stoi w zgodzie z treścią art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, pozwalającym na dokonanie odliczenia podatku naliczonego w miesiącu otrzymania faktury VAT, bądź w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 290 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie