Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania usług Nadleśniczego w ramach powierzonego mu nadzoru przez Starostę. - Interpretacja - ILPP2/443-1397/11-2/EN

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2012, sygn. ILPP2/443-1397/11-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania usług Nadleśniczego w ramach powierzonego mu nadzoru przez Starostę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2011 r. (data wpływu 6 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania usług Nadleśniczego w ramach powierzonego mu nadzoru przez Starostę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania usług Nadleśniczego w ramach powierzonego mu nadzoru przez Starostę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Nadleśniczy) sprawuje nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w imieniu Starosty.

Starosta jest uprawniony do sprawowania nadzoru nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.).

Podstawą sprawowania nadzoru jest zawarte porozumienie pomiędzy Starostą a Nadleśniczym.

Porozumienie gwarantuje zwrot środków finansowych za sprawowany nadzór.

Starosta przekazując uprawnienia do sprawowania nadzoru Nadleśniczemu, przekazuje tym samym uprawnienia organu administracji publicznej w tym zakresie.

Z przekazania kompetencji wynika m.in. prawo do wydawania decyzji administracyjnych w pierwszej instancji przez Nadleśniczego.

Rozliczenie wykonywanych usług na rzecz Starostwa odbywa się poza podatkiem VAT poprzez wystawienie not księgowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy usługi wykonywane przez Nadleśniczego w ramach sprawowania powierzonego przez Starostę nadzoru podlegają ustawie o podatku od towarów i usług...

  • Czy rozliczanie wykonania usług, w ramach powierzonego nadzoru, powinno odbywać się poprzez notę księgową...
  • Zdaniem Wnioskodawcy, Nadleśniczy prowadzi sprawy dotyczące lasów, które nie stanowią własności Skarbu Państwa, na podstawie delegacji ustawowej wynikającej z art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o lasach, działając w imieniu Starosty.

    W ocenie Zainteresowanego wszystkie usługi wykonywane w imieniu Starosty, na podstawie zawartego porozumienia, są traktowane jak wykonywanie usług przez organ władzy publicznej.

    Norma określona w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054) wyłącza organy władzy publicznej spod jurysdykcji cytowanej ustawy, jeśli realizują zadania określone odrębnymi przepisami.

    W opinii Wnioskodawcy Nadleśniczy nie jest więc w tym przypadku podatnikiem podatku VAT. Usługi wykonywane, w ramach sprawowanego nadzoru nie podlegają więc podatkowi od towarów i usług.

    Wobec powyższego, zdaniem Zainteresowanego, rozliczenie usług nadzoru jest dokonywane notą księgową według wartości netto wynikającej z podpisanego porozumienia.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

    Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

    Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

    Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    W myśl art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 ze zm.), nadzór nad gospodarką leśną sprawuje starosta w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.

    W myśl art. 5 ust. 3 ustawy o lasach, starosta może, w drodze porozumienia, powierzyć prowadzenie w jego imieniu spraw z zakresu nadzoru, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w tym wydawanie decyzji administracyjnych w pierwszej instancji, nadleśniczemu Lasów Państwowych, zwanemu dalej nadleśniczym.

    W przypadku powierzenia zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, starosta przekazuje środki na realizację tego zadania (art. 5 ust. 3a ustawy o lasach).

    Na mocy art. 5 ust. 4 ustawy o lasach, nadleśniczy prowadzi powierzone przez starostę sprawy, o których mowa w ust. 2 i 3, po zapewnieniu przez powierzającego środków finansowych na te cele.

    Odnosząc treść przytoczonych przepisów do opisu sprawy wskazać należy, iż Nadleśniczy Nadleśnictwa Kaczory, który na podstawie wskazanego wyżej porozumienia, prowadzi sprawy z zakresu nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, działa w imieniu Starosty, a usługi w tym zakresie świadczone są w imieniu organu władzy publicznej. Zawarte porozumienie nie ma charakteru cywilnoprawnego. Jest to porozumienie administracyjne, na podstawie którego Nadleśniczy uzyskuje uprawnienie m.in. do wydawania decyzji administracyjnych w pierwszej instancji. Oznacza to, że czynności wykonywane przez Nadleśniczego, nie są wykonywane na podstawie umowy cywilnoprawnej, o której mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Zatem czynności wykonywane przez Nadleśniczego w imieniu Starosty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

    Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

    Zainteresowany w związku ze świadczeniem usług, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, nie występuje jako podatnik podatku od towarów i usług, tym samym nie może dokumentować ich fakturą VAT, lecz innym dokumentem właściwym do udokumentowania czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu