Temat interpretacji
Nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu oraz możliwość otrzymania zwrotu podatku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 listopada 2011 r. (data wpływu 16 listopada 2011 r.), uzupełniony w dniu 19 stycznia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. B. - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 listopada 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. B..
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 5 maja 2010 r. Stowarzyszenie złożyło wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1.3 Wdrażanie lokalnych strategii działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w celu podnoszenia jakości życia społeczności lokalnej na obszarze objętym LSR, poprzez organizację imprezy B.. Termin realizacji imprezy przewidziano na grudzień 2012 r. Ww. projekt ma na celu podniesienie jakości życia społeczności lokalnej na obszarze objętym LSR poprzez zorganizowanie zabawy mikołajkowej dla dzieci, która wpłynie na integrację dzieci z różnych miejscowości oraz nawiązanie między nimi nowych kontaktów. Rezultatem działania będzie poprawa jakości życia mieszkańców, zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych oraz promowanie obszarów wiejskich. W ramach przyznanych środków i umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa, Stowarzyszenie będzie nieodpłatnie przeprowadzać imprezę mikołajkową dla dzieci oraz zachęcać poprzez działania promocyjne do uczestnictwa w realizacji projektów dofinansowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działania 4.1.3 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju. Stowarzyszenie nie jest i nigdy nie było zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwolnienie podmiotowe). Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, świadczy wyłącznie usługi statutowe. Wydatki poniesione na realizację projektu nie są i nie będą związane ze sprzedażą opodatkowaną Stowarzyszenie nie osiąga żadnego zysku (realizacja projektu jest nieodpłatna).
W związku z powyższym zadano następującej pytania.
- Czy Stowarzyszenie będzie miało możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedmiotowego projektu...
- Czy Stowarzyszenie będzie miało możliwość odzyskania podatku naliczonego w tym zakresie...
Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma żadnej możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz nie prowadzi odpłatnej sprzedaży (wszystkie podejmowane działania w ramach realizacji projektu świadczone są nieodpłatnie). Stowarzyszenie stwierdziło, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje w związku z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazało, iż dokonane zakupy w ramach projektu nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi, ponadto środki, o które się ubiega, nie są środkami, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy