1. Czy wnioskodawca - będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą będący podatnikiem podatku VAT i nie prowadzący działalności w zakresie... - Interpretacja - ILPP2/443-1982/10-4/BA

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2011, sygn. ILPP2/443-1982/10-4/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

1. Czy wnioskodawca - będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą będący podatnikiem podatku VAT i nie prowadzący działalności w zakresie kupowania i sprzedaży (dostawy) nieruchomości budynkowych, który dokonał zakupu nieruchomości budynkowej nie związanej z przedmiotem prowadzonej swojej działalności gospodarczej otrzymując fakturę VAT ze zwolnioną stawką podatku, ma zamiar dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości budynkowej nie związanej z działalnością gospodarczą i nie mając jednak zamiaru powtarzania takich czynności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wedle stawki 22%?
2. Czy w przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie pierwsze, wobec zamierzonej sprzedaży (dostawy) przedmiotowej nieruchomości, Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT dokumentujące dostawę nieruchomości budynkowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2010 r. (data wpływu 9 grudnia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu 23 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu 23 lutego 2011 r.) o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie nie związanym z dokonywaniem zakupu i sprzedaży nieruchomości budynkowych czy terenów niezabudowanych. Nie bez znaczenia na przedstawiony niżej przyszły stan faktyczny istotny wpływ może mieć okoliczność sprzedaży (dostawy) w dniu 9 lipca 2010 r., przez Wnioskodawcę nieruchomości budynkowej-domek jednorodzinny, przy czym dostawa o której tu mowa nie była związana z działalnością gospodarczą. Istotnie sprawy mają się tak, że w dniu 22 czerwca 2010 r., Zainteresowany dokonał zakupu nieruchomości budynkowej niezwiązanej z działalnością gospodarczą, otrzymał fakturę VAT ze zwolnioną stawką podatku VAT, przy czym zakup dokonany został z zamiarem dokonania inwestycji na przedmiotowej nieruchomości budynkowej.

Dla przedmiotowej nieruchomości budynkowej Sąd Rejonowy w O., prowadzi księgę wieczystą, z której wynika, że nieruchomość składa się z dwóch działek 3/4 i 22/11 o łącznej powierzchni 4.046 mkw, a ponadto w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta O., wedle uchwały Rady Miejskiej O., z dnia 29 stycznia 2009 r., nieruchomość o której tu mowa została oznaczona symbolem U/MW o przeznaczeniu podstawowym dopuszczającym między innymi lokalizację handlu przy czym z wypisu rejestru gruntów nieruchomość została opisana jako tereny zabudowane inne i oznaczona symbolem Bi.

Ponadto wymaga podniesienia, że Wnioskodawca nabył nieruchomość od () w G., przy czym nie wiadomo kiedy teren ten został zabudowany, jakie spełniał przeznaczenie u poprzedniego właściciela.

Wymaga zaznaczenia że, do Wnioskodawcy zgłosił się podmiot który przedstawił interesującą propozycję zakupu przedmiotowej nieruchomości.

W dniu 26 listopada 2010 r., strony podpisały umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości.

Wnioskodawca będąc właścicielem nieruchomości niezwiązanej z prowadzoną działalnością, zamierza sprzedać nabytą nieruchomość budynkową, przy czym w chwili zakupu jak i obecnie nie ma zamiaru powtarzać czynności związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości budynkowych.

Generalnie sprawa sprowadza się do ustalenia czy sprzedaż (dostawa) nieruchomości budynkowej przez osobę fizyczną - prowadzącą działalność gospodarczą niezwiązaną z zakupem i sprzedażą nieruchomości - która nie ma zamiaru powtarzania tego typu czynności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że:

  1. Jest on czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą skup i sprzedaż surowców wtórnych, wytwarzanie odpadów i rozbiórka surowców wtórnych, handel rzeczy używanych.
  2. Prowadzi on działalność gospodarczą skup i sprzedaż surowców wtórnych, wytwarzanie odpadów i rozbiórka surowców wtórnych, handel rzeczy używanych.
  3. W dniu zakupu przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca obejmował swoim zamiarem wynajmowanie nieruchomości, przy czym dopiero po zakupie tejże nieruchomości została przedstawiona jemu atrakcyjna oferta sprzedaży przez kontrahenta i obecnie zamierza on sprzedać nieruchomość o której tu mowa.
  4. Nabył on przedmiotową nieruchomość od (), nieruchomość była używana na cele wojskowe stąd też Wnioskodawcy nic nie wiadomo kiedy doszło do wybudowania budowli znajdujących się na gruncie i czy z tego tytułu zbywca dokonywał wcześniej ulepszeń w budowli i jakie ponosił wydatki, przy czym odnośnie Zainteresowany od dnia nabycia, na nieruchomości nie zostały pobudowane żadne nowe budowle, nie dokonywano żadnych ulepszeń i nie poniesiono żadnego z tego tytułu wydatku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stąd też przyjąć trzeba, ze nie doszło do pierwszego zasiedlenia.
  5. Przyjąć trzeba, że nie upłynął okres 2 lat o którym mowa w pytaniu, gdyż nie doszło do zasiedlenia.
  6. Po nabyciu nieruchomości nie dokonywał na niej żadnych ulepszeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca - będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą będący podatnikiem podatku VAT i nieprowadzący działalności w zakresie kupowania i sprzedaży (dostawy) nieruchomości budynkowych, który dokonał zakupu nieruchomości budynkowej nie związanej z przedmiotem prowadzonej swojej działalności gospodarczej otrzymując fakturę VAT ze zwolnioną stawką podatku, ma zamiar dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości budynkowej nie związanej z działalnością gospodarczą i nie mając jednak zamiaru powtarzania takich czynności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wedle stawki 22%...

  • Czy w przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie pierwsze, wobec zamierzonej sprzedaży (dostawy) przedmiotowej nieruchomości, Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT dokumentujące dostawę nieruchomości budynkowej...

    Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli nieruchomość zabudowana została nabyta wedle otrzymanej faktury ze zwolnioną stawką podatku VAT a zakup nieruchomości budynkowej nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że w dniu dokonania zakupu wnioskodawca nie miał zamiaru dokonać późniejszej sprzedaży oraz nie ma zamiaru powtarzania takich czynności, to zgodnie z przepisem art. 43 ust.1 pkt 10 w zw. z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż (dostawa) korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

    Według art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

    Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

    Działalność gospodarcza na mocy ust. 2 powołanego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość z zamiarem przeznaczenia jej pod wynajem, a więc z zamiarem wykorzystywania jej do działalności. Zatem, czynność dostawy tej nieruchomości niewątpliwie podlega opodatkowaniu podatkiem.

    Podstawowa stawka podatku w myśl art. 41 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

    Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki lub zwolnienie od podatku.

    W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

    1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
    2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

    Zatem z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

    Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

    1. wybudowaniu lub
    2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

    Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

    Z powyższej definicji wynika, iż oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie należy rozumieć także umowę sprzedaży podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT lub umowy najmu, dzierżawy. Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy). Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce również wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany. Sprzedaż jest bowiem czynnością podlegającą opodatkowaniu.

    Wobec powyższego, fakt zawarcia umowy sprzedaży przedmiotowego budynku może spełniać definicję pierwszego zasiedlenia zgodnie z art. 2 ust. 14 ustawy, bowiem dojdzie do oddania do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. W związku z powyższym dzień podpisania umowy kupna-sprzedaży, na mocy której Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość należy traktować jako moment pierwszego zasiedlenia, gdyż doszło do wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (otrzymał Fakturę VAT), jednak czynność ta korzystała ze zwolnienia od podatku.

    Jednakże biorąc pod uwagę opis sprawy, stwierdzić należy iż dostawa przedmiotowej nieruchomości nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy, w związku z faktem, iż między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynie okres krótszy niż 2 lata.

    Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

    1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
    2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

    Warunku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b stosownie do art. 43 ust. 7a nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

    Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie niezwiązanym z dokonywaniem zakupu i sprzedaży nieruchomości budynkowych czy terenów niezabudowanych. W dniu 22 czerwca 2010 r., Zainteresowany dokonał zakupu nieruchomości zabudowanej niezwiązanej z działalnością gospodarczą, otrzymał fakturę VAT ze zwolnioną stawką podatku VAT, przy czym zakup dokonany został z zamiarem dokonania inwestycji na przedmiotowej nieruchomości budynkowej, tj. zamiarem wynajmowania jej . Nieruchomość składa się z dwóch działek 3/4 i 22/11 o łącznej powierzchni 4.046 mkw, a ponadto w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość o której tu mowa została oznaczona symbolem U/MW o przeznaczeniu podstawowym dopuszczającym między innymi lokalizację handlu przy czym z wypisu rejestru gruntów nieruchomość została opisana jako tereny zabudowane inne i oznaczona symbolem Bi. Wnioskodawca nabył nieruchomość od () w G., przy czym nie wiadomo kiedy teren ten został zabudowany, jakie spełniał przeznaczenie u poprzedniego właściciela. Nieruchomość była używana na cele wojskowe stąd też Wnioskodawcy nic nie wiadomo kiedy doszło do wybudowania budowli znajdujących się na gruncie i czy z tego tytułu zbywca dokonywał wcześniej ulepszeń w budowli i jakie ponosił wydatki, przy czym odnośnie Zainteresowanego od dnia nabycia, na nieruchomości nie zostały pobudowane żadne nowe budowle, nie dokonywano żadnych ulepszeń i nie poniesiono żadnego z tego tytułu wydatku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stąd też w ocenie Zainteresowanego nie doszło do pierwszego zasiedlenia. Według Wnioskodawcy nie upłynął okres 2 lat od nabycia nieruchomości. Po nabyciu nieruchomości nie dokonywał na niej żadnych ulepszeń.

    W dniu 26 listopada 2010 r., strony podpisały umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca będąc właścicielem nieruchomości niezwiązanej z prowadzoną działalnością, zamierza sprzedać nabytą nieruchomość budynkową, przy czym w chwili zakupu jak i obecnie nie ma zamiaru powtarzać czynności związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości budynkowych. Jest on czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą skup i sprzedaż surowców wtórnych, wytwarzanie odpadów i rozbiórka surowców wtórnych, handel rzeczy używanych. Prowadzi on działalność gospodarczą skup i sprzedaż surowców wtórnych, wytwarzanie odpadów i rozbiórka surowców wtórnych, handel rzeczy używanych.

    Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawca zakupił nieruchomość w dniu 22 czerwcu 2010 r., na skutek czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tym samym nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie. Jednakże do sprzedaży nieruchomości zabudowanej dojdzie przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia, oznacza to, że dostawa ta nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

    Zatem dostawa przedmiotowej korzystać będzie ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż w stosunku do przedmiotowej nieruchomości nie przysługiwało Zainteresowanemu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego zakupie, jak również nie poniósł w stosunku do niej żadnych wydatków na ulepszenie.

    Reasumując, w sytuacji gdy Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowej nieruchomości i nie ponosił on żadnych wydatków na ich ulepszenie, stwierdza się, iż sprzedaż nieruchomości zabudowanej będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu