Dot. momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów - Interpretacja - IPPP2/443-1424/11-3/AO

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 22.03.2012, sygn. IPPP2/443-1424/11-3/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Dot. momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2011r. (data wpływu 27.12.2011r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 marca 2012r. (data wpływu 19.03.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia przez biegłego sądowego usług na rzecz sądów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2011r. wpłynął do Izby Skarbowej w Warszawie, Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia przez biegłego sądowego usług na rzecz sądów. Przedmiotowy wniosek uzupełniony został pismem z dnia 15 marca 2012r. (data wpływu 19.03.2012r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna wykonuje zarejestrowaną działalność gospodarczą (m.in. w zakresie usług geodezyjnych) na zasadach ogólnych. Wnioskodawca jest również płatnikiem podatku VAT. Jest również biegłym sądowym z zakresu geodezji i za sporządzane na zlecenie sądu opinie wystawia faktury VAT.

Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej Warszawie (sygnatura IPPB1/415-676/10-2/EC z dnia 3.09.2010r.) Wnioskodawca wie, że przychodów, o których mowa powyżej, nie należy ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ponieważ sądy traktując biegłych jako osoby fizyczne, pobierają od nich zaliczkę na podatek dochodowy. Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura IPPP2/443-549/10-3/MM z dnia 21.09.2010r.) Wnioskodawca wie, że powinien odprowadzać do właściwego miejscowo urzędu skarbowego podatek VAT. Jednak nie jest dla niego jasne, kiedy zachodzi moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku wystawienia faktury dla sądu itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy zachodzi moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów itp.:

  1. w momencie wystawienia faktury,
  2. w momencie otrzymania zapłaty,
  3. w jakimś innym momencie...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Stanowisko Wnioskodawcy oparte jest tylko na realiach współpracy z sądami. Otóż sądy kompletnie ignorują wskazany na fakturze termin jej zapłaty za zamówione przez siebie opinie. Jeszcze Podatnik nie spotkał się w swojej z praktyce, by był to okres krótszy niż 4 miesiące. W związku z tym, Wnioskodawca uważa, za logiczne i uczciwe w stosunku do biegłych sądowych, aby moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz sądu itp. powstawał w momencie zapłaty faktury przez sąd.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Obowiązek podatkowy, co do zasady, zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 4 ww. ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.Od tej jednak zasady ustawodawca, na podstawie delegacji ustawowej określonej w art. 19 ust. 22 ww. ustawy przewidział pewne odstępstwa.

Stosownie do § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.) w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Przytoczony przepis nie nakłada obowiązku płacenia podatku VAT na inne podmioty (sąd, strony procesu), lecz przesuwa jedynie moment powstania obowiązku jego płacenia z chwili wykonania usługi na, korzystniejszą dla biegłych, chwilę wypłaty im wynagrodzenia za sporządzoną opinię.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jako osoba fizyczna wykonuje zarejestrowaną działalność gospodarczą (m.in. w zakresie usług geodezyjnych). Wnioskodawca jest biegłym sądowym z zakresu geodezji i za sporządzane na zlecenie sądu opinie wystawia faktury VAT. Wnioskodawca jest płatnikiem podatku VAT. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą terminu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku wystawienia faktury dla sądu itp.

W powołanym przepisie § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia enumeratywnie wymieniono podmioty, na rzecz których świadczenie usług m.in. przez osoby fizyczne, objęte jest szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Zatem skoro ustawodawca w przepisie wyszczególnił podmioty: sądy powszechne, administracyjne, wojskowe lub prokuratury, to przy świadczeniu przez Wnioskodawcę na zlecenie tych podmiotów, określonych przepisem, czynności związanych ze sporządzaniem na zlecenie sądu opinii z zakresu geodezji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

W związku z powyższym zgodzić należy się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż w stosunku do biegłych sądowych moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz sądu itp. powstaje w momencie zapłaty faktury przez sąd, zgodnie ze szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego określonego w § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Referencje

IPPP2/443-549/10-3/MM, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie