Temat interpretacji
w zakresie opodatkowania aportu przedsiębiorstwa
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2010r. (data wpływu 8 listopada 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 stycznia 2011r. (data wpływu 27 stycznia 2011r.) oraz pismem z dnia 3 lutego 2011r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 listopada 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu przedsiębiorstwa.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 stycznia 2011r. (data wpływu 27 stycznia 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 13 stycznia 2011r., znak: IBPBI/2/423-1556/10/AK, IBPP3/443-864/10/PH oraz pismem z dnia 3 lutego 2011r. (data wpływu).
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Grupa kapitałowa do której należy Wnioskodawca prowadzi działalność głównie w zakresie pozyskiwania surowców, produkcji oraz dystrybucji stali. W wyniku planowanej do wdrożenia restrukturyzacji na poziomie grupy, Wnioskodawca ma nabyć w drodze aportu od Spółki z o. o. zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji zadań gospodarczych.
Spółka z o. o. prowadzi aktualnie działalność w następującym zakresie:
- Usług księgowych, finansowych i windykacyjnych w ramach tworzonego centrum usług wspólnych,
- Usług informatycznych oraz dealerskich w zakresie sprzętu informatycznego,
- Usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami,
- Usług wynajmu nieruchomości własnych.
Aport zgodnie z planami oraz posiadanymi analizami prawnymi ma formę prawną transferu całego przedsiębiorstwa Spółki z o. o.
Aport obejmował będzie wszelkie składniki majątkowe i niemajątkowe Spółki z o. o., w szczególności:
- prawo do nieruchomości, to jest prawo użytkowania wieczystego sześciu nieruchomości położonych w sześciu różnych miejscowościach,
- wszystkie urządzenia, maszyny i inne ruchomości, w tym w budowie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- wszelkie zapasy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- wierzytelności, prawa z tytułu przedpłat, środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych na dzień zawarcia niniejszej umowy oraz inne aktywa obrotowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- środki pieniężne,
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w szczególności bazy danych, dokumentacje realizowanych projektów, księgi handlowe, księgi rachunkowe, plany inwestycyjne i handlowe, dokumentacja finansowa i księgowa oraz prawa do wyżej wymienionych ksiąg i dokumentów,
- prawa wynikające z wszelkich umów, porozumień, ofert, zleceń i innych czynności prawnych związanych z przedsiębiorstwem,
- prawa wynikające z umów o pracę i innych umów cywilnoprawnych,
- wszystkie posiadane udziały w spółkach,
- firmę Spółki z o. o.,
- wszelkie prawa własności przemysłowej oraz know-how, w tym w związku z prowadzeniem centrum usług wspólnych, wynalazki, odkrycia, techniki produkcyjne i formuły, wypracowane i posiadane w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem.
Wnioskodawca ponadto planuje zobowiązać się, że przejmie długi przedsiębiorstwa Spółki z o. o. a Spółka z o. o. zostanie zwolniona z długu (obowiązku) wobec jej wierzycieli przez Wnioskodawcę pod warunkiem, że zgody na takie przejęcie wyrażą wierzyciele Spółki z o. o.
W związku z realizacją planowanej transakcji i objęciem przez Wnioskodawcę faktycznego władztwa nad składnikami aportu, dojdzie do przejścia zakładu pracy Spółki z o. o. na Wnioskodawcę w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.
Z zakresu przenoszonego na Wnioskodawcę przedsiębiorstwa Spółki z o. o. nie planuje się dokonywać jakichkolwiek wyłączeń, co oznacza, iż Wnioskodawca nabędzie wszelkie składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania Spółki z o. o. wg stanu na dzień dokonywania faktycznej transakcji.
W zamian za aport powyższego zespołu składników Wnioskodawca wyda na rzecz Spółki z o. o. udziały własne.
Wg ujęcia bilansowego przedmiotowy aport będzie obejmował:
Aktywa:
- Nieruchomości i ruchomości,
- Aktywa niematerialne,
- Inwestycje,
- Zapasy,
- Należności z tytułu dostaw i usług oraz inne należności,
- Środki pieniężne i ekwiwalenty.
Pasywa, m.in.:
- Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz inne zobowiązania,
- Zobowiązania z tytułu pożyczek.
Funkcjonalnie aportowany majątek będzie wystarczający (kompletny), aby bez jakichkolwiek uzupełnień kontynuować działalność gospodarczą jaka była dotychczas prowadzona z jego wykorzystaniem. Wnioskodawca planuje kontynuować działalność objętą w ramach aportu.
Jednocześnie podpisujący niniejszy wniosek w imieniu Wnioskodawcy oświadcza, będąc zaznajomionym z treścią art. 233 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.), że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.
Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 24 stycznia 2011r. wskazano, iż:
- Opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem aportu jest zdolny, bez żadnych uzupełnień, do prowadzenia działalności w zakresie opisanym we wniosku. Aport przedsiębiorstwa ze Spółki z o. o. nastąpił w dniu 19 listopada 2010r. działalność przedsiębiorstwa Spółki z o. o. w wykonaniu tego aportu przeszła na Wnioskodawcę,
- Składniki majątkowe opisane we wniosku przeznaczone są do realizacji następujących działań gospodarczych:
- Usług w zakresie księgowości, finansów i windykacji,
- Usług informatycznych oraz dealerskich w zakresie sprzętu informatycznego,
- Usług pośrednictwa w obrocie oraz wynajmu nieruchomości,
- Składniki majątkowe będące przedmiotem aportu zlokalizowane w miejscowościach wskazanych we wniosku służą realizacji działań (celów) gospodarczych polegających na oddaniu ich w dzierżawę podmiotom trzecim. W tym celu, w ramach Spółki z o. o., wykonano szereg działań zmierzających do wydzierżawienia ww. nieruchomości, w tym zatrudniono w ramach przedsiębiorstwa pracownika z uprawnieniami pośrednika w obrocie nieruchomościami, którego zadaniem jest doprowadzenie do zawarcia stosownych umów dzierżawy. Do dnia aportu przedsiębiorstwa nie udało się, z uwagi na uwarunkowania rynkowe, doprowadzić do zawarcia umów dzierżawy ww. obiektów, niemniej jednak do tego dnia podjęto szereg działań do tego zmierzających. Składniki majątkowe zlokalizowane w zakładach znajdujących się w pięciu miejscowościach historycznie generowały w ramach przedsiębiorstwa przychody z umów dzierżawy biznesu, a wcześniej, tj. do 2008/2009r. z obrotu wyrobami hutniczymi,
- zespół składników będących przedmiotem aportu stanowił dla aportującego (Spółki z o. o.) przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego,
- Wnioskodawca wraz z przedsiębiorstwem przejął wszelkie zobowiązania funkcjonalne związane z tym przedsiębiorstwem (w szczególności na podstawie art. 392 Kodeksu cywilnego zobowiązał się, że zwolni Spółkę z o. o. z obowiązku świadczenia na rzecz wierzycieli, a tym samym, przyjmie odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą żądali spełnienia tych świadczeń od Spółki z o. o.). Równocześnie w celu zapewnienia realizacji przejęcia zobowiązań przez Wnioskodawcę przewidziano i uzgodniono szereg procedur wiążących strony mających na celu faktycznie przekazanie do realizacji przez Wnioskodawcę zobowiązań związanych z przejmowanym przedsiębiorstwem.
Ponadto w piśmie z dnia 3 lutego 2011r. Wnioskodawca dokonał sprostowania niespójnej informacji zawartej w następującym zdaniu na ostatniej stronie wniosku Co więcej, z posiadanych przez Wnioskodawcę informacji, bezpośrednio po aporcie Spółka z o. o. nie będzie prowadzić operacyjnej działalności gospodarczej w oparciu o wyłączony z aportu majątek i potwierdził fakt powoływany wielokrotnie w innych fragmentach przedmiotowego wniosku, iż w ramach opisywanego aportu, nie wyłączono z niego żadnych składników majątku Sp. z o. o..
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
W ramach planowanej transakcji Wnioskodawca przejmie majątek Spółki z o. o. stanowiący przedsiębiorstwo. Dla prawidłowego rozliczenia transakcji Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie, że powyżej opisany zespół składników majątkowych, w oparciu o który Wnioskodawca w razie zaistnienia transakcji będzie kontynuować działalność gospodarczą Spółki z o. o., stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, opisany zespół składników, który będzie potencjalnie nabyty w drodze aportu, będzie stanowić przedsiębiorstwo na gruncie prawa cywilnego, a zatem również w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy VAT.
Ustawa VAT nie zawiera legalnej definicji przedsiębiorstwa, jednak jej art. 6 pkt 1 powołujący się na pojęcie przedsiębiorstwa wiąże istotne konsekwencje podatkowe związane z transferem przedsiębiorstwa, wyłączając takie operacje z opodatkowania VAT. Przyjmuje się jednak, że również w przypadku Ustawy VAT, choć nie odsyła on bezpośrednio do definicji zawartej w KC, należy ją stosować. Potwierdzone to zostało chociażby w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 października 2009 r. (sygn. akt I SA/Po 490/09), w którym stwierdzono: przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia: przedsiębiorstwa czy też własności lub współwłasności. Dla określenia zakresu tych pojęć należy zatem wykorzystać regulacje wynikające z przepisów prawa cywilnego.
Art. 551 definiuje KC, jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:
(i) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
(ii) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
(iii) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
(iv) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
(v) koncesje, licencje i zezwolenia;
(vi) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
(vii)
majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
(viii) tajemnice przedsiębiorstwa;
(ix) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Kwestia wyłączenia niektórych składników z transferu przedsiębiorstwa.
W ramach planowanego aportu, z przedsiębiorstwa Spółki z o. o. nie zostanie wyłączony żaden z jego elementów. Oznacza to, że wszystkie składniki materialne i niematerialne, jak i wszelkie zobowiązania, ujęte, jak i nie ujęte odpowiednio w aktywach i pasywach Sp. z o.o. wg stanu na dzień dokonania przedmiotowej transakcji, zostaną przeniesione w wyniku aportu na Wnioskodawcę.
Zgodnie z definicją z art. 551 KC można dodatkowo wyodrębnić następujące kryteria uznania zespołu składników za przedsiębiorstwo:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych,
- zespół ten jest na tyle zorganizowany, że możliwe jest w jego oparciu prowadzenie działalności gospodarczej.
Zespół składników materialnych i niematerialnych.
Zgodnie z pierwszym z ww. wymagań, dla istnienia przedsiębiorstwa konieczne jest, by składały się nań zarówno składniki materialne, jak i niematerialne.
W przedstawionym stanie faktycznym, przedmiotem aportu będą następujące składniki:
- materialne:
- prawo do nieruchomości, to jest prawo użytkowania wieczystego sześciu nieruchomości położonych w sześciu różnych miejscowościach,
- wszystkie urządzenia, maszyny i inne ruchomości, w tym w budowie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- wszelkie zapasy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w szczególności bazy danych, instrukcje i dane handlowe, korespondencja w sprawie zakupów i sprzedaży, księgi handlowe, księgi rachunkowe, plany inwestycyjne i handlowe, dokumentacja finansowa i księgowa, dokumentacja dokonywanych wysyłek, niezależnie od miejsca przechowywania towarów oraz prawa do wyżej wymienionych ksiąg i dokumentów;
- niematerialne:
- wierzytelności, prawa z tytułu przedpłat, środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych oraz inne aktywa obrotowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- prawa wynikające z wszelkich umów, porozumień, zleceń i innych czynności prawnych związanych z przedsiębiorstwem,
- prawa wynikające z umów o pracę i innych umów cywilnoprawnych,
- wszystkie posiadane udziały w spółkach,
- firma Spółki z o. o.,
- wszelkie prawa własności przemysłowej oraz know-how, w tym w związku z prowadzeniem centrum usług wspólnych, wynalazki, odkrycia, techniki produkcyjne i formuły, wypracowane i posiadane w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem.
Dodatkowo, pod warunkiem zgody wierzycieli, na Wnioskodawcę skutecznie przejdą zobowiązania związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, zaś do tego czasu skuteczność tego przejścia będzie ograniczona do stosunków pomiędzy stronami umowy, a więc Spółki z o.o. oraz Wnioskodawcy.
Wymienione powyżej składniki pozostają ze sobą w funkcjonalnym związku. W opinii Wnioskodawcy spełniony jest zatem wymóg istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych.
Zdolność prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o zespół składników.
Okolicznością determinującą możliwość uznania określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych za przedsiębiorstwo jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej (tak Z. Gawlik Komentarz do art. 55(1) kodeksu cywilnego (Dz.U.64.16.93),
W ramach aportu Wnioskodawca przejmuje od Spółki z o. o. całość prowadzonej aktualnie działalności operacyjnej, jak również wszystkie projekty będące w trakcie uruchamiania.
Aktualnie działalność Spółki z o. o. skupia się na trzech segmentach:
- usługi finansowo-księgowe,
- usługi w zakresie IT oraz handlu sprzętem IT,
- usługi związane z nieruchomościami (pośrednictwo, wynajem).
Po nabyciu przedsiębiorstwa Spółki z o. o., Wnioskodawca zamierza kontynuować działalność w każdym z ww. segmentów. W ocenie Wnioskodawcy przejmowany w ramach przedsiębiorstwa zespół składników umożliwia samodzielne kontynuowanie przez Wnioskodawcę dotychczasowej działalności w ww. zakresie. W rezultacie zdaniem Wnioskodawcy także i ten warunek uznania przedmiotu aportu za przedsiębiorstwo jest spełniony.
Dodatkowo Wnioskodawca nie prowadził dotychczas działalności w zakresie będącym przedmiotu aportu. Uzyskanie opisanego powyżej zespołu składników na skutek aportu zapewni środki i umożliwi prowadzenie tej działalności. Co więcej, z posiadanych przez Wnioskodawcę informacji, bezpośrednio po aporcie Spółka z o. o. nie będzie prowadzić operacyjnej działalności gospodarczej w oparciu o wyłączony z aportu majątek.
Skoro zatem transferowana działalność - obejmuje całą działalność operacyjną prowadzoną przez to przedsiębiorstwo wg stanu na dzień transakcji i jednocześnie ten profil działalności nie będzie kontynuowany przez aportującą Spółkę z o. o. tym bardziej właściwe jest przyjęcie, iż wniesienie zespołu składników, opisanego w pkt 1 niniejszego wniosku, wraz z całością praw i obowiązków, stanowi transfer samodzielnego przedsiębiorstwa do Wnioskodawcy.
W świetle powyższego, zaprezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko jest prawidłowe i Wnioskodawca wnosi o jego potwierdzenie.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejszą interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących do dnia 31 grudnia 2010r., gdyż w piśmie z dnia 24 stycznia 2011r. Wnioskodawca wskazał, iż aport przedsiębiorstwa nastąpił w dniu 19 listopada 2010r.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Ilekroć w ustawie jest mowa o sprzedaży, należy przez to rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy).
Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem tym należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W myśl natomiast art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W celu ustalenia, czy przedmiotem wniosku jest transakcja zbycia przedsiębiorstwa, należy dokonać analizy tego pojęcia.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji przedsiębiorstwa, zatem słusznie zauważył Wnioskodawca, iż dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
- koncesje, licencje i zezwolenia;
- patenty i inne prawa własności przemysłowej;
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
- tajemnice przedsiębiorstwa;
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Definicja ta określa przedsiębiorstwo w sensie przedmiotowym. Przy czym, powyższe wyliczenie jest katalogiem otwartym, więc wymienione elementy składowe przedsiębiorstwa mają jedynie charakter przykładowy. Jednakże sformułowanie przepisu tworzy domniemanie prawne, w myśl którego przedsiębiorstwo obejmuje każdy składnik zespołu, a zatem wszelkie dobra materialne i niematerialne podlegające ochronie prawnej i służące wykonywaniu celów gospodarczych.
Należy tu wskazać również art. 552 Kodeksu cywilnego, którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Z przedstawionego opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż aport dokonany 19 listopada 2010r. obejmował wszelkie składniki majątkowe i niemajątkowe Spółki z o. o.
Wnioskodawca ponadto zobowiązał się, że przejmie długi przedsiębiorstwa Spółki z o. o. a Spółka z o. o. została zwolniona z długu (obowiązku) wobec jej wierzycieli przez Wnioskodawcę pod warunkiem, że zgody na takie przejęcie wyrażą wierzyciele Spółki z o. o.
W związku z realizacją planowanej transakcji i objęciem przez Wnioskodawcę faktycznego władztwa nad składnikami aportu, doszło do przejścia zakładu pracy Spółki z o. o. na Wnioskodawcę w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy.
Z zakresu przenoszonego na Wnioskodawcę przedsiębiorstwa Spółki z o. o. nie dokonano jakichkolwiek wyłączeń, co oznacza, iż Wnioskodawca nabył wszelkie składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania Spółki z o. o. wg stanu na dzień dokonywania faktycznej transakcji.
W zamian za aport powyższego zespołu składników Wnioskodawca wydał na rzecz Spółki z o. o. udziały własne.
Wg ujęcia bilansowego przedmiotowy aport obejmował:
Aktywa:
- Nieruchomości i ruchomości,
- Aktywa niematerialne,
- Inwestycje,
- Zapasy,
- Należności z tytułu dostaw i usług oraz inne należności,
- Środki pieniężne i ekwiwalenty.
Pasywa, m.in.:
- Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz inne zobowiązania,
- Zobowiązania z tytułu pożyczek.
Funkcjonalnie aportowany majątek jest wystarczający (kompletny), aby bez jakichkolwiek uzupełnień kontynuować działalność gospodarczą jaka była dotychczas prowadzona z jego wykorzystaniem. Wnioskodawca planuje kontynuować działalność objętą w ramach aportu.
Opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem aportu jest zdolny, bez żadnych uzupełnień, do prowadzenia działalności w zakresie opisanym we wniosku. Aport przedsiębiorstwa ze Spółki z o. o. nastąpił w dniu 19 listopada 2010r. działalność przedsiębiorstwa Spółki z o. o. w wykonaniu tego aportu przeszła na Wnioskodawcę.
Składniki majątkowe opisane we wniosku przeznaczone są do realizacji następujących działań gospodarczych:
- Usług w zakresie księgowości, finansów i windykacji,
- Usług informatycznych oraz dealerskich w zakresie sprzętu informatycznego,
- Usług pośrednictwa w obrocie oraz wynajmu nieruchomości.
Realizacja usług w ww. zakresie została z dniem 19 listopada 2010r. uruchomiona w ramach Spółki - Wnioskodawcy.
Składniki majątkowe będące przedmiotem aportu zlokalizowane w miejscowościach wskazanych we wniosku służyły realizacji działań (celów) gospodarczych polegających na oddaniu ich w dzierżawę podmiotom trzecim. W tym celu, w ramach Spółki z o. o., wykonano szereg działań zmierzających do wydzierżawienia ww. nieruchomości, w tym zatrudniono w ramach przedsiębiorstwa pracownika z uprawnieniami pośrednika w obrocie nieruchomościami, którego zadaniem jest doprowadzenie do zawarcia stosownych umów dzierżawy. Do dnia aportu przedsiębiorstwa nie udało się, z uwagi na uwarunkowania rynkowe, doprowadzić do zawarcia umów dzierżawy ww. obiektów, niemniej jednak do tego dnia podjęto szereg działań do tego zmierzających. Składniki majątkowe zlokalizowane w zakładach znajdujących się w pięciu miejscowościach historycznie generowały w ramach przedsiębiorstwa przychody z umów dzierżawy biznesu, a wcześniej, tj. do 2008/2009r. z obrotu wyrobami hutniczymi.
Zespół składników będących przedmiotem aportu stanowił dla aportującego (Spółki z o. o.) przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.
Wnioskodawca wraz z przedsiębiorstwem przejął wszelkie zobowiązania funkcjonalne związane z tym przedsiębiorstwem (w szczególności na podstawie art. 392 Kodeksu cywilnego zobowiązał się, że zwolni Spółkę z o. o. z obowiązku świadczenia na rzecz wierzycieli, a tym samym, przyjmie odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą żądali spełnienia tych świadczeń od Spółki z o. o.). Równocześnie w celu zapewnienia realizacji przejęcia zobowiązań przez Wnioskodawcę przewidziano i uzgodniono szereg procedur wiążących strony mających na celu faktycznie przekazanie do realizacji przez Wnioskodawcę zobowiązań związanych z przejmowanym przedsiębiorstwem.
Analizując tak opisaną transakcję dokonaną w dniu 19 listopada 2010r. pomiędzy Spółką z o. o. a Wnioskodawcą, tut. organ stwierdza, iż spełnia ona przesłanki do uznania jej za zbycie przedsiębiorstwa w drodze aportu.
Zdaniem tut. organu, przedmiot transakcji opisanej we wniosku spełnia przesłanki do uznania go za przedsiębiorstwo, gdyż stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, nie dokonano z niego jakichkolwiek wyłączeń, zaś zdaniem Wnioskodawcy, aportowany majątek jest wystarczający (kompletny) funkcjonalnie, aby bez jakichkolwiek uzupełnień kontynuować działalność gospodarczą jaka była dotychczas prowadzona z jego wykorzystaniem. Wnioskodawca planuje kontynuować działalność objętą w ramach aportu. W ramach opisywanego aportu, nie wyłączono z niego żadnych składników majątku Sp. z o. o.
Odnosząc przedstawiony stan prawny do opisanego przez Wnioskodawcę zaistniałego stanu faktycznego należy stwierdzić, że skoro warunki wynikające z przepisu art. 551 i art. 552 Kodeksu cywilnego zostały spełnione i przedmiotem dokonanej czynności było jak wskazał Wnioskodawca przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, transakcja zbycia przez Spółkę z o. o. na rzecz Wnioskodawcy przedmiotowego przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, tj. 19 listopada 2010r.
Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług. Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.
Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach