Temat interpretacji
Pismem z dnia 30 października 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 02.11.2006r.) uzupełnionym dnia 15 listopada 2006r. Gmina zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup towarów dokonany w związku z realizacją programu pn. Program wyrównywania różnic między regionami projekt Utworzenie nowego miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej. Wnioskodawca, będący podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z realizacją wskazanego powyżej projektu dokonał zakupu zestawu komputerowego, skanera, drukarki, telefonu bezprzewodowego, mebli biurowych, kserokopiarki oraz oprogramowań: Windows XP i MS Office. Zakupione towary:
- będą stanowiły mienie komunalne gminy i będą służyły jako miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej,
- nie będą oddawane w użytkowanie na podstawie umów cywilnoprawnych oraz nie będą przynosiły obrotów.
Zdaniem Podatnika Gmina X nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy realizacji ww. zadania.
Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:
Zgodnie z art 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art 119 ust. 4, art 120 ust 17 i 19 oraz art. 124.W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cyt. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.- art. 15 ust. 2 cyt. ustawy.Zgodnie z art. 15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje tylko podatnikowi podatku od towarów i usług posiadającemu specyficzny dowód zakupu - fakturę VAT spełniającą wymogi określone przepisami powszechnie obowiązującymi i jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów zakupy te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni oraz bezsporny.
Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, że Gminie X będącej podatnikiem podatku od towarów i usług nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w trybie art. 86 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy z faktur VAT otrzymanych w trakcie realizacji przedmiotowego zadania, gdyż dokonywane zakupy nie są związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze stwierdzam, że stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.Powyższej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Przy udzielaniu interpretacji nie poddano ocenie dołączonych do wniosku załączników.