POSTANOWIENIE - Interpretacja - LUS/I-2/443/125/06/KW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.12.2006, sygn. LUS/I-2/443/125/06/KW, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii zasad dokonywania odliczenia podatku od towarów i usług Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Podatnik otrzymał w październiku fakturę zakupu od polskiego kontrahenta, dotyczącą wykonanej w październiku usługi.
Pytanie Podatnika: Czy VAT dotyczący tej faktury można rozliczyć częściowo w październiku a częściowo w listopadzie?
Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: Zdaniem Podatnika jest możliwe odliczenie VAT częściowe w miesiącu otrzymania faktury a częściowe w miesiącu następnym, gdyż takie prawo dają przepisy ustawy (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 86 ust. 10 pkt 1). Jako przykład może także posłużyć sytuacja, gdzie na fakturze będą dwie pozycje np. usługi ksero i energia elektryczna. Skoro VAT od energii należy rozliczyć w terminie płatności np. w miesiącu następnym, to jak najbardziej prawo do odliczenia VAT-u od usług ksero mamy w miesiącu otrzymania faktury.

Działając w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe, wskazując, co następuje:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a ww. ustawy)

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:
1. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;
2. w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;
3. w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informacje, jakiego okresu dotyczy w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;
4. w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu;
5. w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ww. ustawy).
Jak wynika z powyższego żaden z zacytowanych przepisów nie daje prawa Podatnikowi do częściowego rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od kontrahenta. Art. 86 ust. 2 mówi o sumie kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Natomiast możliwość obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy przysługuje Podatnikowi tylko w sytuacji, gdy nie dokona on obniżenia tego podatku w terminach określonych w ust. 10.

Ponadto tut. Organ podatkowy zauważa, że przykład przedstawiony przez Podatniku we wniosku nie jest odzwierciedleniem sytuacji stanu faktycznego, co do którego Podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, gdyż w przypadku, gdy na fakturze wystawionej przez kontrahenta znajduje się kilka pozycji dokumentujących wykonane usługi, podlegają one rozliczeniu w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10 każda z usług odrębnie (jeżeli na to wskazują zapisy tego przepisu).
W sytuacji przedstawionej przez Podatnika mamy do czynienia z jedną usługą i nie ma podstaw do tego, aby rozliczyć ją częściowo w jednym miesiącu a częściowo w drugim. Rozliczenie podatku naliczonego w następnym miesiącu możliwe jest tylko w sytuacji, gdy nie zostanie on rozliczony w terminach pierwotnych.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Lubuski Urząd Skarbowy