Na podstawie art. 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrz... - Interpretacja - PP/443-29/WS/06

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2006, sygn. PP/443-29/WS/06, Urząd Skarbowy w Łomży

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2006 r. uzupełnionego pismami z 04.07.2006r. Oraz 07.07.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego kwestii ewidencjonowania oraz opodatkowania sprzedaży kwiatów ciętych i roślin ozdobnych pochodzących z własnej produkcji ogrodniczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży postanawia stwierdzić, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, dokonywana przez Pana jako rolnika ryczałtowego sprzedaż kwiatów ciętych i roślin ozdobnych pochodzących z Pana własnej produkcji ogrodniczej:
1 podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie ww. art. 43 ust.1 pkt 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm),
2. podlega ewidencjonowaniu zgodnie z art.109 ust. 3 oraz art.111 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Stan faktyczny

Pismem z dnia 30.05.2006 r podatnik wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
" Jestem rolnikiem ryczałtowym, posiadam specjalistyczne gospodarstwo ogrodnicze w zakresie produkcji kwiatów ciętych i roślin ozdobnych zielonych. Z działalności tej rozliczam się na zasadzie opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej. Natomiast w podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. l pkt 3 dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji rolniczej dokonywana przez rolnika ryczałtowego jest zwolniona z VAT. Jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży kwiatów i artykułów dekoracyjnych pod nazwą Kwiaciarnia. Z działalności tej w zakresie podatku dochodowego rozliczam się na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego, jestem również płatnikiem podatku od towarów i usług VAT. W kwiaciarni sprzedaję towary zakupione w hurtowniach i na giełdach kwiatowych, a także kwiaty i rośliny zielone przesunięte z własnego gospodarstwa rolnego. Informuję, że dotychczas moje obroty z tytułu sprzedaży towarów obcych na rzecz osób fizycznych nie przekraczały kwoty 40.000 zł i stąd nie mam jeszcze zainstalowanej kasy".

Stanowisko podatnika

" Kwiaty z własnej produkcji sprzedawane w kwiaciarni wg mnie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług gdyż podlegają zwolnieniu na podstawie art.43 ust. l pkt 3 ustawy ponieważ są one jednak sprzedawane w kwiaciarni, która korzysta z odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie np. paliwa , usług telekomunikacyjnych itp. to sprzedaż kwiatów własnej produkcji wykazuję w deklaracjach VAT jako zwolniony VAT i tylko częściowo odliczam podatek VAT związany ze sprzedażą opodatkowana i zwolnioną z VAT."
"Jestem zdania, że dla celów czysto technicznych powinienem nabijać na kasie fiskalnej sprzedaż kwiatów własnej produkcji ze stawką zwolnioną z VAT - aby móc precyzyjnie wyliczyć udział sprzedaży zwolnionej w całej sprzedaży i właściwie odliczyć podatek naliczony od sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z VAT."

Ocena prawna

Zgodnie z art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § l, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z:
- art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm) za działalność rolniczą uważa się między innymi produkcję roślin ozdobnych,
- art. 2 pkt 16 ww. ustawy przez gospodarstwo rolne rozumie się gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,
- art. 2 pkt 19 ww. ustawy przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. l pkt 3 , z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- art. 2 pkt 20 ww. ustawy przez produkty rolne - rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy,
- art. 43 ust. l pkt 3 zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego,
- art.90 ww. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
- art. 109 ust. 3 ww. ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
- art.111 ww. ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Dokonywana przez Pana jako rolnika ryczałtowego sprzedaż kwiatów ciętych i roślin ozdobnych pochodzących z Pana własnej produkcji ogrodniczej podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie ww. art. 43 ust.1 pkt 3 ww. ustawy. Sprzedaż ta jest wykazywana jako zwolniona zarówno w prowadzonych ewidencjach, w deklaracjach VAT jak i wystawianych fakturach.

Z przedstawionego wyżej przepisu art.109 ust.3 ww. ustawy wynika, że jako rolnik ryczałtowy, który nie wykonuje wyłącznie czynności zwolnionych od podatku na podstawie art.43 tj. jako wykonujący poza czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt.3 również czynności opodatkowane, ma Pan obowiązek prowadzenia ewidencji określonej w art. 109 ust.3. Ewidencja ta powinna obejmować m.in. sprzedaż kwiatów ciętych i roślin ozdobnych pochodzących z Pana własnej produkcji ogrodniczej, a ponadto kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego ustalone zgodnie z art.90 ww. ustawy. Jeżeli utraci Pan prawo do zwolnienia od obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, to będzie Pan obowiązany zgodnie z art.111 ww. ustawy do ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w tym również sprzedaży kwiatów ciętych i roślin ozdobnych pochodzących z Pana własnej produkcji ogrodniczej.

Odpowiedź na pozostałe pytanie w zakresie podatku dochodowego zostanie udzielona w odrębnym postanowieniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza - stanowisko Pana, że:
- dokonywana przez Pana jako rolnika ryczałtowego sprzedaż kwiatów ciętych i roślin ozdobnych pochodzących z Pana własnej produkcji ogrodniczej podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług i jako zwolniona winna być wykazywana w prowadzonej dokumentacji - jest prawidłowe,
- "powinienem nabijać na kasie fiskalnej sprzedaż kwiatów własnej produkcji ze stawką zwolnioną z VAT - aby móc precyzyjnie wyliczyć udział sprzedaży zwolnionej w całej sprzedaży i właściwie odliczyć podatek naliczony od sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z VAT - jest prawidłowe.

Dodatkowo informuję:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Łomży