Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 23.05.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości opodatkowania podatkiem VAT dostawy samochodu ciężarowego, użytkowanego dotychczas na podstawie umowy leasingu zarejestrowanej w urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004r., który następnie po jej zakończeniu został nabyty przez Podatnika na własność, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego
Uzasadnienie
Podatnik zawarł w styczniu 2002r. umowę leasingu, której przedmiotem był samochód ciężarowy o ładowności 620 kg dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Spółka dokonywała odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących płatności z tytułu rat leasingowych.
Umowa leasingu została zarejestrowana przez Podatnika we właściwym urzędzie skarbowym w terminie do dnia 14 maja 2004r.
W lutym 2006r. Spółka wykupiła samochód będący przedmiotem leasingu oraz odliczyła w całości VAT naliczony z faktury zakupu.
Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie swojego stanowiska, dotyczącego wysokości opodatkowania podatkiem VAT dostawy przedmiotowego samochodu ciężarowego, użytkowanego dotychczas na podstawie umowy leasingu zarejestrowanej w urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r., który po jej zakończeniu został nabyty przez Podatnika na własność.
Zdaniem Podatnika, przy sprzedaży przedmiotowego pojazdu w przyszłości, Spółka nie będzie mogła zastosować zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT oraz z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zawarł w styczniu 2002r. umowę leasingu, której przedmiotem był samochód ciężarowy o ładowności 620 kg oraz dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (co wynika z załączonego do wniosku wyciągu świadectwa homologacji).
Umowa leasingu - stosownie do treści art. 154 ustawy o VAT - została zarejestrowana przez Podatnika we właściwym urzędzie skarbowym w terminie do dnia 14 maja 2004r., a w konsekwencji Spółka dokonywała odliczenia w całości podatku VAT z faktur dokumentujących płatności z tytułu rat leasingowych.
W lutym 2006r. Spółka wykupiła samochód będący przedmiotem leasingu.
W miejscu tym, należy wskazać, iż przepis art. 154 ustawy nie dotyczy przypadków nabycia samochodu. Zatem skoro nabyty samochód nie spełnia wymogu kryterium dopuszczalnej masy całkowitej określonego w art. 86 ust 3 w/w ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 22 sierpnia 2005r.) - Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w granicach określonych tym przepisem i przy uwzględnieniu treści art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast w złożonym wniosku Podatnik podnosi, że przysługuje mu prawo do odliczenia w całości kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu, a w konsekwencji przy sprzedaży przedmiotowego samochodu Spółka nie będzie mogła zastosować zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT oraz z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia.
Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Natomiast stosownie do treści art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, przez towary używane rozumie się pozostałe towary (poza budynkami i budowlami lub ich częściami), z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a zatem dostawa przedmiotowego samochodu nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, mimo iż spełnia on definicję towaru używanego, bowiem był on użytkowany przez Podatnika przez okres co najmniej pół roku (okres używania, w tym przypadku należy liczyć od momentu zawarcia umowy leasingu, której przedmiotem był w/w samochód).
Z kolei powołany przez Podatnika § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.
Jak stwierdzono powyżej, w analizowanej sprawie (przy nabyciu przedmiotowego samochodu) miało zastosowanie ograniczenie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikające z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, zaś Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia w części podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu po zakończeniu umowy leasingu (60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł - co wynika z treści przepisu art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym po 21 sierpnia 2005r.).
A zatem, zwolnienie od podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia, będzie miało zastosowanie w odniesieniu do dostawy przedmiotowego samochodu.
Tut. Organ jednocześnie zaznacza, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie nie dokonywał oceny załączników do wniosku.