POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-451/IV/2005/JD

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. PV/443-451/IV/2005/JD, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 02.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dokumentowania otrzymanych zaliczek, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik dokonuje eksportu towarów, na który otrzymuje częściowe zaliczki. Przed upływem 7 dni od otrzymania przedpłat realizowana jest dostawa towarów (wydanie ich nabywcy) oraz wystawiane są faktury obejmujące pełną wartość dostawy.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w świetle przepisów § 16 oraz § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) jest zobowiązany do wystawienia faktury z tytułu otrzymania przedpłaty na dostawę towarów w eksporcie, jeżeli przed upływem terminu, o którym mowa w § 17 (7 dni) następuje dostawa i wystawiona jest faktura sprzedaży na całą wartość dostawy.

Zdaniem Podatnika, w myśl powołanych wyżej przepisów, wystawienie faktury końcowej  z tytułu eksportowej dostawy towarów przed upływem siedmiodniowego terminu na wystawienie faktury z tytułu otrzymanej przedpłaty powoduje brak obowiązku wystawienia oddzielnej faktury  stwierdzającej przedpłatę, ponieważ obowiązek wystawienia faktury w odpowiednim terminie został dopełniony.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa  tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik dokonuje eksportu towarów, na który otrzymuje zaliczki. Przed upływem 7 dni od otrzymania przedpłat realizowana jest dostawa towarów (wydanie ich nabywcy) oraz wystawiane są faktury na pełną wartość dostawy. Zaliczka zostaje wówczas rozliczona w fakturze potwierdzającej dostawę towaru.

W myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95 poz. 798) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i § 15.

Zgodnie z § 14 ust. 1 cytowanego wyżej rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

W świetle powyższych przepisów można stwierdzić, iż w kwestii obowiązku dokumentowania  otrzymywanych zaliczek obowiązuje podobna zasada, jak przy dostawie (wydaniu) towaru, gdzie fakturę można wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru.

Zatem w zaistniałym stanie faktycznym w przypadku, gdy dostawa towaru następuje w ciągu siedmiu dni od daty wpływu zaliczki za ten towar, Podatnik może wystawić w dniu dostawy towaru jedną fakturę - za towar, na całą jego wartość.

Ponadto tut. Organ zauważa, że przywołane w ocenie prawnej stanu faktycznego przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95 poz. 798) zastąpiły z dniem 01.06.2005 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 971). W rozstrzygnięciu przedmiotowej kwestii zmiana ta nie ma merytorycznego znaczenia, bowiem treść odpowiednich przepisów pozostała bez zmian.

Przywołanie przez Podatnika nazwy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) tut. Organ uznaje za oczywistą pomyłkę pisarską - cytowane bowiem przepisy § 16 i § 17 pochodzą z nieobowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - o którym mowa w poprzednim akapicie.

Ponadto tut. Organ zaznacza, iż niezależnie od daty faktycznego wystawienia faktury w przypadku otrzymania zaliczki w eksporcie (gdy wywóz towaru nastąpi w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania), obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w tej części  (art. 19 ust. 11 i ust. 12 ustawy o VAT).

Pomorski Urząd Skarbowy