Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa co następuje :Zgodnie z przepisem art. 2 pkt. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U... - Interpretacja - 1418/ZT/T/443-61/06/SG

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.10.2006, sygn. 1418/ZT/T/443-61/06/SG, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa co następuje :Zgodnie z przepisem art. 2 pkt. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą przez import towarów rozumie sie przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 4 , rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami , które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy , nabywcę towarów lub na jego rzecz .Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia , z zastrzeżeniem ust. 6-9 .

Jak postanowiono w art. 11 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem , o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 4 , rozumie sie również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz , należących do tego podatnika , z terytorium państwa czlonkowsksiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju , jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone , wydobyte , nabyte , w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów , albo zaimportowane , i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Z powyższego wynika , iż w sytuacji , gdy podatnik zaimportuje towar , którego dopuszczenie do obrotu nastąpi w innym kraju członkowskim niż Polska to przetransportowanie towaru na terytorium Polski skutkować będzie powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycie towarów .

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika , iż dopuszczenie do obrotu importowanego przez Panią towaru z Indii następuje na terytorium Niemiec . Następnie drogą morską towar zostaje przetransportowany do Polski . Przetransportowanie tego towaru na terytorium Polski zrodzi u Pani obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycie towarów .

Urząd Skarbowy w Piasecznie