W dniu 08.09.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z dnia 01.09.2006 r., uzupełniony pismem z dnia 21.09.2006 r. (data wpływu 22.09... - Interpretacja - 1421/AV/443-1027/DEC/KW/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.12.2006, sygn. 1421/AV/443-1027/DEC/KW/06, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 08.09.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z dnia 01.09.2006 r., uzupełniony pismem z dnia 21.09.2006 r. (data wpływu 22.09.2006 r.), w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży książek i czasopism drukowanych na zlecenie wydawnictwa przez drukarnię wyłącznie z własnych materiałów.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Pana drukarnia wyłącznie na zlecenie wydawnictwa i wyłącznie na jego rzecz wykonuje gotowe czasopisma naukowe opatrzone numerem według klasyfikacji ISSN. Zleceniodawca wydawnictwo jest właścicielem praw autorskich, nie posiada własnych urządzeń poligraficznych. W związku z tym przekazuje drukarni informacje dotyczące specyfikacji technicznej w formie elektronicznej, która stanowi podstawę wykonania czasopisma. Pana drukarnia wyłącznie z własnych materiałów takich jak papier, farba drukarska itp. wykonuje produkt czasopismo. Nakład (cała wyprodukowana ilość egzemplarzy) przeznaczona jest wyłącznie dla zleceniodawcy, nie stanowi przedmiotu sprzedaży do kogokolwiek innego. W zamian za wynagrodzenie określone w zamówieniu drukarnia przenosi na wydawnictwo prawo do rozporządzania tym towarem jak właściciel.

W uzupełnieniu wniosku, złożonym dnia 22.09.2006 r. przedstawił Pan opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi nr OK-5672/KU-4624/2006 z dnia 12.09.2006 r., kierowaną do Pana, w której wyjaśniono, iż producentem jet ten kto ma tytuł prawny do produkowanego wyrobu (jest jego właścicielem), natomiast usługodawcą jet ten kto wykonuje dane wyroby na rachunek i ryzyko zamawiającego na podstawie umowy, przy czym nie istotne jest czy wykonuje je z materiału powierzonego czy własnego. Ponadto, przy klasyfikowaniu produktów według PKWiU istotne jest ustalenie czy drukarnia ma tytuł prawny do drukowanych wyrobów (jest ich właścicielem), czy świadczy jedynie, na zlecenie innej jednostki, np. wydawnictwa, usługi drukowania. W przypadku kompleksowych usług drukowania czasopism, wykonywanych w ramach jednego zlecenia wydawcy, obejmujących różne czynności technologiczne, np. projekt układu treści czasopism, drukowanie, sztancowanie, naświetlanie, zszywanie, klejenie, pakowanie, a także wykonywanie takich czynności jak korekta merytoryczna, skład i korekta techniczna, oprawa introligatorska, należy, dla celów podatkowych, klasyfikować je w grupowaniu PKWiU 22.22.32-20 jako Drukowanie gazet i czasopism wychodzących rzadziej niż cztery razy w tygodniu. Natomiast w przypadku, gdy drukarnia drukuje czasopisma na swój rachunek i ryzyko, a nie na zlecenie innych podmiotów, ma tytuł prawny do drukowanych czasopism to jest ich producentem i swoje wyroby powinna klasyfikować zgodnie z wytworzonym wyrobem. Dla celów podatkowych czasopisma mieszczą się w grupowaniu PKWiU 22.13.10-00 Gazety, magazyny i czasopisma, wychodzące mniej niż cztery razy w tygodniu.

We wniosku zawarł Pan pytanie: czy w świetle powyższego należy uznać, że mamy do czynienia z dostawą towarów czyli sytuacją, w której zastosowanie ma stawka 0 % VAT?
Pana zdaniem, zawartym we wniosku, na wykonywany przez Pana produkt stawka VAT wynosi 22 % i z taką stawką sprzedaje Pan czasopismo. Pana kontrahent w oparciu o orzeczenia innych Urzędów skarbowych twierdzi, że stawka ta winna wynosić 0 %.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, tj. od dnia 01.05.2004 r. do dnia 31.12.2007 r. stawkę podatku 0 % stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:książek (PKWiU ex 22.11) z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,czasopism specjalistycznych.
Preferencyjne opodatkowanie w/w stawką podatku od towarów i usług, tj. w wysokości 0 % odnosi się jedynie do dostawy w kraju w/w towarów i będzie miało zastosowanie jedynie w stosunku do podmiotu, który formalnie jest wydawcą tych książek i czasopism. Pan natomiast nie jest producentem właścicielem przedmiotowych czasopism naukowych, gdyż nie ma Pan tytułu prawnego do produkowanego wyrobu. Świadczy Pan usługę drukowania tych czasopism na zlecenie wydawnictwa, które jest właścicielem praw autorskich. Tym samym podatnik taki jak Pan, któremu zlecono wydrukowanie czasopism, nie będący ich wydawcą, nie może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 0 % podatku od towarów i usług, wynikającą z cytowanego art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług. W opisanym przypadku bowiem nie ma miejsca dostawa towarów, o której jest mowa w art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz ma miejsce świadczenie usługi, o którym mowa w art. 8 tej ustawy.

Ponadto, jak wynika z przytoczonego pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi, czynności polegające na drukowaniu czasopism, wykonywane w ramach jednego zlecenia wydawcy, bez względu na to czy są one wykonywane z materiału powierzonego przez zamawiającego usługę czy z materiału własnego drukarni, są klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 22.22.32-20 jako usługa drukowania czasopism.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy, przedstawiony przez Pana we wniosku, należy stwierdzić że nie dokonuje Pan dostawy towaru lecz świadczy Pan usługę drukarską sklasyfikowaną pod w/w symbolem PKWiU. Odpłatne świadczenie w kraju usług, klasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 22.22.32-20, nie jest objęte preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0 %, wynikającą zarówno z samej ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, jak też z przepisów wykonawczych do niej.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie podstawowa stawka podatku od towarów i usług, tj. w wysokości 22%, a wynikająca z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług.
Tym samym, tut. Organ podatkowy podziela Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie