Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca nabył w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą 13.05.2003 r. motocykl... - Interpretacja - USIII/443-9/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.10.2006, sygn. USIII/443-9/2006, Urząd Skarbowy w Łęczycy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca nabył w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą 13.05.2003 r. motocykl SUZUKI VL800. Motocykl został wpisany do ewidencji środków trwałych, a Wnioskodawca odliczył całą kwotę podatku VAT wynikającą z faktury zakupu VAT 00065/05/03/F. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą odliczania podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa do motocykla. Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu odliczenie podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa do motocykla. Wnioskodawca przytacza zapis art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. PKWiU jest jedną z takich klasyfikacji, w której motocykle i pojazdy samochodowe umieszczone zostały w dwóch różnych jednostkach klasyfikacyjnych. Motocykl ma symbol 35-4, a pojazd samochodowy 34-1. Zgodnie z PKWiU motocykla nie zalicza się do pojazdów samochodowych.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy nie podziela stanowiska podatnika zawartego we wniosku i stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis art. 86 ust. 3 omawianej ustawy stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Powyższe uregulowania wskazują, iż ograniczenia w odliczaniu podatku VAT, dotyczą zarówno samochodów osobowych jak i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Powołana ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego. Należy zatem posłużyć się definicją określoną w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.).

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym motocykl jest pojazdem samochodowym. Wynika to z brzmienia art. 2 pkt 33 i 45 tej ustawy. W myśl pierwszego z tych przepisów pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast art. 2 pkt 45 tej ustawy stanowi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

W związku z powyższym, w świetle zawartych wyjaśnień i przedstawionego stanu faktycznego wymienione ograniczenie w zakresie odliczania podatku naliczonego (por. art. 88 ust. 1 pkt 3) ma także zastosowanie do motocykli. W tym stanie rzeczy, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionego paliwa służącego do napędu motocykla.

Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono, jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Łęczycy