Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt. 1, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.09.2006r. (data wpływu do tutejszego organu - 15.09.2006r.), uzupełnionego w dniu 29.09.2006r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku w części dotyczącej braku obowiązku wystawienia faktury VAT.
W dniu 15.09.2006r. (uzupełniony w dniu 29.09.2006r.) do tutejszego organu - jako właściwego miejscowo wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.
W złożonym w dniu 15.09.2006r. wniosku Podatnik podaje, iż "...X uzyskało pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego - Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście (...) że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega realizacja badań naukowych oraz realizacja projektów zamawianych lub celowych na podstawie zawartej umowy z koordynatorem projektu, w której to umowie X występuje jako wykonawca, gdzie nie występuje określony świadczeniobiorca usług. Minister Edukacji i Nauki po rozpatrzeniu ofert w ramach konkursu na realizację projektu badawczego zamawianego wydał decyzje (...), w której określił jednostkę kierującą realizację projektu badawczego zamawianego. W decyzji wymienia także jednostki naukowe realizujące zadania badawcze objęte projektem, między innymi również X. Jednostka kierująca realizacją projektu badawczego zamawianego zawarła umowę z X na wykonanie zadań badawczych objętych ofertą, oraz przekazanie raportów z wykonania określonych etapów badań na podstawie których Jednostka kierująca projektem sporządzi zestawienie zbiorcze i wraz ze sprawozdaniami wykonawców przekaże do Ministerstwa Edukacji i Nauki. (...) Jednostka kierująca przekazała środki finansowe zaliczkowo na które otrzymała od X fakturę zaliczkową z adnotacją dotyczącą podatku VAT "Nie podlega podatkowi VAT zgodnie z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście (...) informującego, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega realizacja badań naukowych projektów naukowych zamawianych". (...) W odpowiedzi Centrum otrzymało informację telefoniczną od Jednostki kierującej projektem, że nie może być zastosowana taka forma rozliczenia zaliczki poprzez wystawienie faktury z taką adnotacją, ale prawidłowym rozliczeniem zaliczki będzie wystawienie noty księgowej".
W dniu 29.09.2006r. wpłynęło do tutejszego organu uzupełnienie do wniosku, w którym Podatnik sprecyzował następujące pytanie dot. zastosowania przepisów prawa podatkowego: czy opisana we wniosku z dnia 14.09.2006r. transakcja "nie zobowiązuje nas do wystawiania faktur VAT".
Zdaniem Podatnika, przedstawionym w złożonym w dniu 15.09.2006r. piśmie, "...rozliczenie projektu zamawianego powinno nastąpić na podstawie noty spełniającej wymagania określone w art. 21 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości, niezbędne do uznania jej za dokument księgowy". W uzupełnieniu do wniosku Podatnik podał ponadto, iż "...nie jest wymagane wystawianie faktury VAT a rozliczenia mogą być dokonywane na podstawie noty określonej w ustawie o rachunkowości".
Przedstawiony stan faktyczny regulują następujące przepisy:
- art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.), w dalszej części zwanej ustawą
Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy Podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę, stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).
W świetle art. 2 pkt 22 ustawy przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W tym miejscu wskazać należy, iż tutejszy organ podatkowy wydał postanowienie, w którym uznał, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega realizacja badań naukowych lub prac rozwojowych finansowanych przez osoby prawne lub fizyczne oraz realizacja projektów zamawianych lub celowych na podstawie zawartej umowy z koordynatorem projektu, w której to umowie X występuje jako wykonawca, gdzie nie występuje określony świadczeniobiorca usług, a tym samym nie stanowi sprzedaży w rozumieniu przepisów ustawy. Z uwagi na powyższe, w przedmiotowym przypadku nie ma zastosowania w/w art. 106 ust. 1 ustawy, czyli Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury VAT.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, iż w niniejszym postanowieniu nie odniósł się do stwierdzenia Podatnika zawartego w uzupełnieniu do wniosku z dnia 29.09.2006r., iż "...rozliczenia mogą być dokonywane na podstawie noty określonej w ustawie o rachunkowości" gdyż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) mają udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (...).
W świetle przytoczonych przepisów prawa stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku z dnia 14.09.2006r. (uzupełnionym w dniu 29.09.2006r.) należy uznać za prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku wystawienia faktury VAT.