Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa?Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 20.04.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 24.04.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia
uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 20.04.2006 r. za prawidłowe.
Uzasadnienie
Podatnik posiada osobowość prawną i prowadzi działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.). Podatnik prowadzi głównie działalność zwolnioną od podatku od towarów i usług, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (poz. 9, PKWiU ex 85) polegającą na świadczeniu usług zdrowotnych w zakresie zdrowia i opieki społecznej. Podatnik prowadzi również działalność opodatkowaną, przy czym dotyczy ona wyłącznie wynajmu wolnych powierzchni. Podatnik zamierza dokonać modernizacji posiadanych przez siebie placówek, poprzez dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Środki na inwestycję pochodzić będą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach ?Programu wyrównywania różnic między regionami?.
Podatnik zwraca się z pytaniem, czy ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług, w tym wypadku robót budowlanych realizowanych w celu usprawnienia dostępności do świadczeń zdrowotnych dla osób niepełnosprawnych, a więc związanych z działalnością zwolnioną z opodatkowania. Zdaniem Podatnika, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy przedmiotowych zakupach od podatku należnego.
Mając na uwadze powyższe tut. Organ podatkowy stwierdza: Zgodnie z art 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Według art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 9, PKWiU ex 85 do w/w ustawy, zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). W świetle art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Art. 86 ust. 1 w/w ustawy wprowadza możliwość zmniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego pod warunkiem, że dokonany zakup związany jest z czynnościami opodatkowanymi. Ponieważ świadczone przez Podatnika usługi polegające na świadczeniu usług zdrowotnych w zakresie zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85) podlegają zwolnieniu od podatku VAT, nie zachodzi związek między uiszczonym podatkiem z tytułu nabycia robót budowlanych prowadzonych w celu usprawnienia dostępności do świadczeń zdrowotnych dla osób niepełnosprawnych, a czynnościami opodatkowanymi. Podatnik mógłby zmniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyby dokonywana przez niego sprzedaż podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a nie była od niego zwolniona. Podatnik nie ma więc w przedmiotowym stanie faktycznym prawa do zmniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.