Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 1, ust. 4, ust. 5, ust. 11, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 24.02.2006r. dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do podatku od towarów i usług w części dotyczącej ustalenia podstawy opodatkowania usługi polegającej na udzielaniu oprocentowanych pożyczek, określenia terminu powstania z tego tytułu obowiązku podatkowego oraz dokumentowania tej czynności fakturą VAT oraz ewidencjonowania obrotu w rejestrze sprzedaży i w deklaracji podatkowej (pytania określone w pkt 4, 5, 6 i 7 pisma Spółki), z dnia 9.05.2006 r. Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.
W dniu 28.02.2006 r. Podatnik w tut. Urzędzie złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zamierza udzielać pożyczek innym podmiotom. Pożyczki te będą oprocentowane i traktowane przez Spółkę jako lokata kapitału. Podstawową działalnością Podatnika jest sprzedaż towarów chemicznych tj. farb i lakierów, a udzielanie pożyczek nie znajduje się w zakresie działalności Spółki. Powyższe pożyczki stosownie do twierdzenia Podatnika będą czynnościami, które nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem działalności Spółki i będą udzielane sporadycznie.
Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego postanowieniem Nr PUS.II/443/31/2006/JZ z dnia 24.05.2006 r. stwierdził, że pożyczki udzielane przez Podatnika w powyższych okolicznościach (podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 wnioskowanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług - zwanej dalej ustawą) są usługą przedmiotowo zwolnioną z opodatkowania podatkiem zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy.
Wątpliwości Podatnika w tej części dotyczą kwestii ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem usługi polegającej na udzielaniu oprocentowanych pożyczek, określenia terminu powstania z tego tytułu obowiązku podatkowego oraz dokumentowania tej czynności fakturą VAT, a także wykazywaniu obrotu z tego tytułu w rejestrze sprzedaży oraz w deklaracji podatkowej VAT-7.
Wg Spółki usługa udzielenia pożyczki powinna być udokumentowana fakturą VAT, obowiązek podatkowy powstaje w tym wypadku powstanie nie później niż w 7 dniu od dnia wymagalności odsetek. Obrotem w zakresie udzielonych pożyczek będzie kwota należnych odsetek. Sprzedaż z tytułu udzielonej pożyczki należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży VAT i wykazać w deklaracji VAT-7.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, iż:
Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obrotem, a więc podstawą opodatkowania podatkiem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadająca od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotację, subwencję i inne dopłaty o podobnym charakterze.
Z przepisów powyższych wynika, że podstawą opodatkowania (obrotem) jest każda kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. W odniesieniu do treści zapytania stwierdzić należy, iż obrotem w przypadku świadczenia usług opisanych przez Podatnika w zapytaniu będą otrzymane odsetki od udzielonej pożyczki jak również odsetki niezapłacone, których termin zapłaty już upłynął. Kwota natomiast udzielonej pożyczki nie stanowi obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym udokumentowane fakturą VAT powinny być odsetki, bez naliczania oczywiście podatku (sprzedaż przedmiotowo zwolniona z opodatkowania). Sprzedaż tą należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży w miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy i wykazać w deklaracji VAT-7.
Odnośnie terminu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu stwierdzić należy, iż a podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem między innymi ust. 4 i 5. W myśl natomiast z art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przepis ten stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi (art. 19 ust. 5 ustawy). Ustawodawca nie zawarł szczególnych unormowań w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, dla usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym (PKWiU 65.22.1). W związku z powyższym należy uznać, iż w przypadku, gdy Spółka określiła w umowie termin zapłaty rat wraz z należnymi odsetkami, to termin ten należy powiązać z ostatecznym terminem powstania obowiązku podatkowego w wysokości odpowiadającej należnym odsetkom. Nie jest w tym przypadku istotne, czy odsetki faktycznie zostały spłacone przez kontrahenta. Należy bowiem uznać, iż data płatności poszczególnych rat pożyczki wraz z odsetkami , jest datą wykonania przez Spółkę usługi na rzecz kontrahenta i powinno być to potwierdzone fakturą VAT. Zatem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia przedmiotowej usługi powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7 dnia od dnia upływu terminu płatności poszczególnych odsetek, a fakt ich spłaty w terminie późniejszym, niż określony w umowie, pozostaje bez znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.
Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego zauważa ponadto iż w przypadku wcześniejszej, niż określona w umowie, spłaty poszczególnych rat wraz z należnymi odsetkami, obowiązek podatkowy powstanie w dniu ich zapłaty, na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy, który stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Mając powyższe na uwadze stanowisko Podatnika w kwestii dotyczącej określenia podstawy opodatkowania (ustalenia obrotu) świadczenia usług opisanych we wniosku, terminu powstania z tego tytułu obowiązku podatkowego oraz udokumentowania świadczenia tych czynności fakturą VAT, a także wykazywania obrotu z tego tytułu w rejestrach sprzedaży VAT i w deklaracji VAT-7 należy uznać za prawidłowe.