Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w zakresie rozpoznania miejsca świadczenia wykonywanych usług dla celów podatku od towarów i usług , przedstawione w piśmie z dnia 19 września 2005 r. jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 19 września 2005 r. ( przekazanym do tut. Urzędu zgodnie z właściwością dnia 05 października 2005r.) Jednostka zwróciła się do II Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka otrzymała zlecenie od osoby fizycznej posiadającej miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec na znalezienie pracownika do opieki nad starszą osobą. Spółka zamierza zatrudnić w tym celu pracownika, który będzie wykonywał te prace na terenie Niemiec.
Spółka zadała pytanie czy miejscem świadczenia (w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") usług wykonywanych przez zatrudnioną osobę będzie terytorium Niemiec czy też Polski.
W opinii Podatnika miejscem świadczenia tych usług będzie terytorium Polski, gdyż tutaj znajduje się siedziba pracodawcy, a dana osoba świadczy usługi dla pracodawcy.
Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1, ust. 2 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze. zm.). Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Powyższe oznacza, iż z tytułu zawarcia umowy o pracę pracownik Spółki nie stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług (wyłączenie podmiotowe) i czynności te nie będą podlegały przepisom ustawy, co powoduje, iż dla tych czynności z punktu widzenia opodatkowania pracownika nie będą miały zastosowania przepisy art. 27 i art. 28 ustawy o miejscu świadczenia usług. Podatnikiem VAT w tym przypadku będzie Spółka, ponieważ to Ona otrzymała zlecenie i będzie świadczyć przedmiotowe usługi poprzez swojego pracownika. Co do miejsca świadczenia usług w przypadku wykonywania ich przez Spółkę tut. urząd wypowiedział się w postanowieniu z dnia 05 stycznia 2005 r. nr PP/443-145-3-GK/05.
Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.
Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.
Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.
Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.