Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie: - Interpretacja - I USB III/436/41/1/2006/KK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.07.2006, sygn. I USB III/436/41/1/2006/KK, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),
  • uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2006r. (uzupełnionym w dniu 17 lipca 2006r.) w kwestii, czy kwota podatku naliczonego przy nabyciu towarów za które należność została uregulowana otrzymanym bonem towarowym stanowi kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu.

W dniu 18 maja 2006r. został złożony wniosek z dnia 17 maja 2006r., uzupełniony w dniu 17 lipca 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

W przedmiotowym wniosku stwierdza Pani, że w dniu 21 kwietnia 2006r. otrzymała od firmy "X" nagrodę w postaci bonu towarowego o wartości 336,00 zł do zrealizowania wyłącznie w sieci firmy.

Z wyjaśnień złożonych przez Panią oraz z kserokopii pisma załączonego do wniosku, stanowiącego potwierdzenie odbioru nagrody wydanej w ramach sprzedaży premiowej osobie fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą wynika, że otrzymany bon towarowy stanowi nagrodę za uczestnictwo w prowadzonym przez firmę programie "Wynagradzamy zakupy w X". Otrzymany bon stanowi wartość 2% lub 3% miesięcznych zakupów netto, a okres jego wykorzystania wynosi dwa miesiące.Ponadto w ww. piśmie firma "X" informuje Panią, że "w przypadku nagród związanych ze sprzedażą premiową, otrzymanych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w związku z tą działalnością, wartość nagrody stanowi dla podatnika przychód z prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej".

W związku z tym powstały u Pani wątpliwości, jak ww. czynność, polegająca na otrzymaniu bonu towarowego jest traktowana w zakresie podatku od towarów i usług, a w szczególności czy kwota podatku zapłacona przy nabyciu towarów, za które zapłacono otrzymanym bonem towarowym stanowi w 100% podatek naliczony do odliczenia.

Pani zdaniem - zgodnie z przedstawionym stanowiskiem - kwota podatku zapłacona przy nabyciu towarów w 100% stanowi podatek naliczony.

Stanowisko tutejszego Organu:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego - zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy - stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7, m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że po osiągnięciu określonego pułapu zakupów w danym miesiącu otrzymała Pani nagrodę w postaci bonu towarowego. Otrzymany bon towarowy stanowi dokument uprawniający Panią do zapłaty lub do pomniejszenia zapłaty za nabyte towary w ramach kolejnej transakcji zakupu.

W związku z tym można stwierdzić, że otrzymany bon towarowy zastępuje środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywane są towary i usługi.

W związku z powyższym tutejszy Organ stwierdza, że fakt pomniejszenia zapłaty za nabyty towar o wartość bonu nie ma znaczenia dla określenia kwoty podatku naliczonego. Podatek naliczony w świetle cytowanych wyżej przepisów wynika z posiadanych faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów, przy czym na wysokość podatku naliczonego obniżającego podatek należny mają wpływ wykonywane przez podatnika czynności.

Jeżeli zatem zakupione przez Panią towary zostały udokumentowane fakturą i są wykorzystywane do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych, to cała kwota podatku wykazana na otrzymanej fakturze stanowi kwotę podatku naliczonego do odliczenia, przy spełnieniu warunków wynikających z pozostałych przepisów obowiązujących w zakresie podatku od towarów i usług.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty