Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art.15 ust.1 i 2, art.96 ust.3, ust.4, art.97 ust.1, ust.2, art.113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54 poz.535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy - w części dotyczącej obowiązku wystąpienia o unijny numer identyfikacji podatkowej - za nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 06.01.2006 r. Strona złożyła wniosek z dnia 04.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik - prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży minerałów i okazów paleontologicznych. Od kilku lat wystawia kolekcje tematyczne minerałów w Polsce i na terenie krajów Unii Europejskiej. Minerały wystawiane na wystawach m.in. w Niemczech; nie są sprzedawane. Strona nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zapytanie
Czy w związku z udziałem w wystawach na terenie Niemiec podatnik ma obowiązek wystąpienia o unijny numer identyfikacji podatkowej?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy - powinien on posiadać unijny numer
identyfikacji podatkowej.
Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika dotyczące obowiązku wystąpienia o unijny numer identyfikacji podatkowej - za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów uzyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na
zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych, zgodnie ww. ust. 2.
Zgodnie z art.113 ust.1 ww. ustawy podatnik ma prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, pod warunkiem nie osiągnięcia w roku poprzednim wartości sprzedaży opodatkowanej w wysokości 10 000 euro.
Podmioty wymienione w art.15, zwolnione od podatku na podstawie art.113 ust.1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art.43 ust.1 i art.82 ust.3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne, zgodnie z art. 96 ust.3.Naczelnik urzędu skarbowego, na mocy art. 96 ust. 4 rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust.3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".
Zgodnie z art. 97 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług -
podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia, (...), jako podatnika VAT UE, (...).
Przepis ust.1 stosuje się również, zgodnie z art.97 ust.2, do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art.113 ust.1, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę wyrażoną w złotych odpowiadającą równowartości 10 000 euro, oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości wyboru opodatkowania realizowanego przez nich wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Jak wynika z powyższego obowiązek dokonania rejestracji jako podatnika VAT UE dotyczy tylko czynnych podatników podatku
od towarów i usług, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Tak więc w przedmiotowej sprawie Strona nie ma obowiązku dokonania takiej rejestracji, gdyż nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Jeżeli jednak podatnik dokona rejestracji dla celów podatku od towarów i usług - jako podatnik VAT czynny, może także zarejestrować się jako podatnik VAT-UE.
Naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zarejestrowanie podmiotu, o którym mowa w ust.1-3, jako podatnika VAT UE.
Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stoi na stanowisku, iż wnioskodawca w przedmiotowej sprawie nie ma obowiązku dokonania rejestracji dla podatnika VAT UE. Nie jest on bowiem podatnikiem VAT czynnym. Ponadto wystawienie kolekcji minerałów za granicą nie stanowi czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. A tylko dokonywanie tych czynności stanowi podstawę do dokonania
rejestracji jako podatnik VAT UE.
Należy także zauważyć, iż wnioskodawca może dokonać rejestracji dla celów podatku od towarów i usług oraz jako podatnika VAT UE, jeżeli zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy, o których mowa powyżej.
Podatnik musi pamiętać, iż dokonanie takiej rejestracji wiąże się z obowiązkiem dokonywania odpowiednich rozliczeń, zgodnie z przepisami podatkowymi. Jednocześnie informuje się Stronę, iż przedmiotowy wniosek - w części dotyczącej wymiany minerałów oraz księgowania zakupionych minerałów - zostanie rozpatrzony w drodze odrębnego postanowienia.