Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko sp. z o. o. - przedstawione we wniosku z dnia 04.09.2005 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 04.10.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku nabycia wozideł technologicznych (PKWiU 34.10.51) od
dostawców z krajów Unii Europejskiej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04.10.2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze stanu
faktycznego opisanego we wniosku wynika, że w ramach swojej statutowej działalności Spółka, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, nabywa od dostawców z krajów Unii Europejskiej (w celu ich odsprzedaży w kraju) m. in. wozidła technologiczne. Mając na uwadze dane techniczne oraz przeznaczenie ww. maszyn, winny one być zdaniem Spółki, sklasyfikowane pod numerami PKWiU 34.10.51.
Na tle opisanego stanu faktycznego Spółka zwraca się z pytaniem, w jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy w związku z nabyciem przedmiotowych maszyn.
Podatnik stoi na stanowisku, iż w przypadku wozideł technologicznych, klasyfikowanych pod numerem 34.10.51, o ile spełniają one dodatkowe warunki tzn. są napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy, obowiązek podatkowy będzie powstawał jak dla "nowych
środków transportu" tj. z chwilą ich otrzymania, nie później niż z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta.
Oceniając stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.
W myśl art. 2 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez nowe środki transportu rozumie się przeznaczone do transportu osób lub towarów pojazdy lądowe wymienione w poz. 1-4, 9, 10 i 15-20 załącznika Nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz
pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
Z powyższego wynika, iż aby zakupiony pojazd mógł zostać zaliczony do nowych środków transportu, musi być wymieniony we wspomnianych pozycjach załącznika Nr 1 do ustawy. Pod pozycją Nr 4 załącznika nr 1 do ustawy wymienione są "Pojazdy mechaniczne przeznaczone do celów specjalnych" (PKWiU 34.10.5) - z wyłączeniem samochodów ciężarowych z dźwigiem (PKWiU 34.10.52), wież wiertniczych, samojezdnych (PKWiU 34.10.54-10.00). Wobec tego wozidła technologiczne (zaklasyfikowane przez Spółkę do grupy PKWiU
34.10.51), jeżeli spełniają określone wymogi odnośnie pojemności lub mocy silnika, przebiegu oraz momentu dopuszczenia ich do użytkowania, uznaje się na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług za nowe środki transportu. Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu zauważa jednocześnie, iż organy podatkowe nie są właściwe w sprawie dokonania klasyfikacji statystycznej towarów lub usług. W razie wątpliwości Podatnik ma prawo zwrócić się do właściwego organu statystycznego z zapytaniem, jak ma zaklasyfikować dane towary. Organem właściwym dla nadania symbolu wynikającego z przepisów o statystyce publicznej jest Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z siedzibą przy ul. Suwalskiej 29, 93-176 Łódź.
W myśl art. 20 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia
faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej. Wobec tego, w przedstawionym stanie faktycznym, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania wozideł technologicznych, chyba że przed tym terminem dostawca tej maszyny wystawi fakturę - wtedy obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia faktury.
Z uwagi na powyższe postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za
pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.