Na podstawie umowy zawartej przed 1 maja 2004r. została ustalona opłata za użytkowanie wieczyste nieruchomości . Urząd Miejski uważa, że koszty podat... - Interpretacja - PP-1-005/335/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.01.2006, sygn. PP-1-005/335/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie umowy zawartej przed 1 maja 2004r. została ustalona opłata za użytkowanie wieczyste nieruchomości . Urząd Miejski uważa, że koszty podatku od towarów i usług od wieczystego użytkowania powinien ponosić korzystający z nieruchomości czyli wieczysty użytkownik.

Organ podatkowy stwierdza , że nie podziela stanowiska zawartego w przedmiotowym wniosku , o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste zgodnie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 , poz. 535 ze zmianami ) uznaje się za świadczenie usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Odnosząc się do kwestii zwiększenia już ustalonej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wyjaśnia się , zgodnie art.29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży , pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Stanowiąca podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu sprzedaży ustalają strony zawartej umowy. W szczególności należy zaznaczyć ,że z żadnego przepisu ustawy nie wynika uprawnienie świadczeniodawcy do jednostronnego ( bez zmiany umowy ) zwiększenia wynagrodzenia należnego z tytułu świadczenia o kwotę podatku od towarów i usług . Oznacza to, że opodatkowanie określonej czynności podatkiem od towarów i usług może spowodować zwiększenie kwoty należnej z tytułu sprzedaży o kwotę podatku, jeżeli tak postanowią strony transakcji, nie jest jednak równoznaczne z automatycznym wzrostem należnego wynagrodzenia o kwotę podatku. Odnosząc powyższe wyjaśnienia do czynności oddawania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste , zauważyć należy, stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty. Zatem w przypadku użytkowania wieczystego podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku. Oznacza to, że kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto tzn. kwotą zawierającą w sobie podatek od towarów i usług. Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na jednostce oddającej grunt w użytkowanie. Unormowania dotyczące zmiany wysokości opłat za użytkowanie wieczyste, terminu płatności tych opłat itp wynikają z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami , a nie z przepisów podatkowych .

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego .

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu