Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 października 2005 r. (data wpływu 21 października 2005 r.) uzupełnionego 18 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie warunków zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług
Stwierdzam, że
Stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego
UZASADNIENIE
Stan faktyczny: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi między innymi w zakresie działalności obiektów kulturalnych, oraz działalności rozrywkowej pozostałej. Z zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON wydanym przez Urząd Statystyczny wynika, iż rodzaj przeważającej działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) określony został jako 9234Z ? tj. Działalność rozrywkowa pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana. Podklasa ta obejmuje działalność związaną z produkcją rozrywkową gdzie indziej nie sklasyfikowaną. Zdaniem wnioskodawcy na podstawie poz. 11 załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych) usługi te są zwolnione z VAT, albowiem mają one charakter działalności twórczej i są przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.). Jak wskazuje podatnik na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Aby określone działo mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:
- mieć źródło w pracy człowieka (twórcy)
- stanowić przejaw działalności twórczej
- posiadać indywidualny charakter.
W rozumieniu prawa autorskiego jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z twórcą, by było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identycznie skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo zbliżony rezultat. Twórcą w rozumieniu w/cyt. ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy. Przejaw działalności twórczej oznacza uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona gdy mamy do czynienia z subiektywnie nowym wytworem intelektu. Natomiast indywidualność przejawia się w samym procesie tworzenia i oznacza oryginalność i niepowtarzalność. Reasumując, utworem będącym przedmiotem prawa autorskiego o indywidualnym twórczym charakterze jest w przypadku wnioskodawcy kompozycja światła i dźwięku. Autorski charakter każdemu wykonaniu nadaje pierwiastek koncepcyjny (twórczy), tj. w zależności od miejsca przedsięwzięcia kulturalnego, jego stopnia trudności i jego charakteru zawsze istnieje konieczność zastosowania kreatywności ? właściwego na dane okoliczności zastosowania aparatury, docelowego jej rozmieszczenia, aby w rezultacie uzyskać efekt najbardziej adekwatny do oczekiwań odbiorcy i jego percepcji. Skutkiem ? utworem - jest kompozycja światła i dźwięku o odpowiednio wysokiej jakości (wymagająca opracowania koncepcyjnego, scenariusza, reżyserii i artystycznego wykonania danego utworu). Powyższe okoliczności zdaniem wnioskodawcy przemawiają za zwolnieniem od podatku VAT prowadzenia na zlecenie imprez, przygotowania ich scenariusza, nagłośnienia i oświetlenia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 usług w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy.
Ocena prawna stanu faktycznego
Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem podlega min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku od towarów i usług poza wyjątkami wymienionymi w ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) wynosi 22%.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.
W w/w załączniku Nr 4 w wykazie usług zwolnionych od podatku pod poz. 11 (w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą z dnia 21 kwietnia 2005 r. - Dz. U. Nr 90, poz. 756 - która weszła w życie dnia 1 czerwca 2005 r.) ustawodawca wymienił ?usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem z wyłączeniem:
1- usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2- usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3- usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4- wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2) związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5- wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
5a- usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucja filmów i nagrań wideo (92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
5b- wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
1- działalności agencji informacyjnych
2- usług wydawniczych,
3- usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12
-ex 92
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z zapisem art. 8 ust. 3 usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Jak wynika z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 w/w ustawy ? będące przedmiotem opodatkowania towary i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a konstrukcja przepisów ustawy wskazuje, iż wszelkie preferencje w stawce podatku od towarów i usług uzależnione są od zaklasyfikowania danego towaru/usługi do właściwego grupowania statystycznego, o wskazanym w ustawie symbolu PKWiU.
Zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji obowiązek w zakresie dokonania klasyfikacji świadczonych usług ciąży na podatniku. Urząd Skarbowy nie kwestionując autorskiego charakteru działalności prowadzonej przez wnioskodawcę informuje, że nie jest organem właściwym do jej potwierdzenia.
W związku z powyższym zwraca się wnioskodawcy uwagę (w związku z wyjątkowo skomplikowanym stanem faktycznym) na możliwość zwrócenia się w razie wątpliwości do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź o wydanie w przedmiotowej sprawie opinii.
Jak widać z powyższego kwestią o podstawowym znaczeniu dla zastosowania w omawianym przypadku zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 w związku z załącznikiem Nr 4 do ustawy jest:
posiadana przez wnioskodawcę klasyfikacja PKWiU.
Tylko podatnik, który posiada wskazaną powyżej klasyfikację, a którego nie dotyczą wyłączenia wymienione we wskazanej powyżej poz. 11 omawianego załącznika ? korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 11 załącznika nr 4.
A zatem, aby móc danej usłudze przyporządkować prawidłową stawkę podatku od towarów i usług należy prawidłowo określić klasyfikacje statystyczną PKWIU dla świadczonych usług ? która nie jest tożsama z przywołaną we wniosku o interpretacje klasyfikacją, która jest w istocie Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Nie można uznać, że Urząd Statystyczny w Gdańsku wydając podatnikowi zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON, w którym określił przeważający rodzaj działalności wg PKD jako 9234Z ? określił tym samym w tym zaświadczeniu rodzaj PKWiU dla organizowanych/tworzonych przez podatnika kompozycji światła i dźwięku.
Polska Klasyfikacja Działalności nie jest tożsama z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, która jest priorytetowa jeśli chodzi o podatek od towarów i usług.
Reasumując: Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (której przeważający rodzaj określony jest w zaświadczeniu o numerze identyfikacyjnym REGON jako 9234Z - działalność rozrywkowa pozostała, gdzie indziej nie sklasyfikowana) świadczy także usługi polegające na tworzeniu kompozycji (utworu) światła i dźwięku.
Uwzględniając powyższe wyjaśnienia w oparciu o zebrany materiał należy wskazać, że we wniosku o interpretacje nie została prawidłowo określona klasyfikacja PKWiU dla świadczonych przez podatnika usług, a w konsekwencji brak podstaw do potwierdzenia stanowiska podatnika, iż prowadzona przez niego działalność jest tożsama z wymienioną w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy
ex 92 - ?usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem z wyłączeniem:(...)
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.