Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa?Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 18.11.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 24.11.2005r.), o udzielenie pisemnej
interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia
uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 18.11.2005r. za prawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż prowadzi on działalność gospodarczą jako autoryzowany serwis skaningowy mikroskopów elektronowych, sprzedawanych w Polsce przez firmę mającą swą siedzibę we Francji.
Strona stawia pytanie czy wystawiając fakturę firmie francuskiej za instalację i opiekę gwarancyjną (zawarte w cenie) sprzedawanych przez nią mikroskopów Podatnik musi doliczyć 22% podatku VAT, który następnie byłby odliczany przez sprzedawcę w rozliczeniach podatkowych we Francji, czy powinna być wypisana faktura ze stawką 0%.
Zdaniem Podatnika ponieważ miejscem świadczenia usług jest Polska, a przedmiot na którym wykonywana jest usługa (instalowany mikroskop elektronowy) nie jest odsyłany za granicę, podatek VAT powinien być płacony w Polsce.
Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy stwierdza:
Zgodnie z art 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytoriumkraju,wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie z art 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce
prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Według art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d w/w ustawy w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.
W świetle art. 28 ust. 7 w/w ustawy w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały
faktycznie wykonane.
W myśl art. 28 ust. 8 powyższy przepis stosuje się w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.
Wykonywanie usług instalacyjnych i gwarancyjnych, na zlecenie gwaranta, jest w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług usługą na ruchomym majątku rzeczowym. Usługi na ruchomym majątku rzeczowym podlegają opodatkowaniu w Polsce na mocy art. 27 ust. 2 pkt. 3 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług. Ponieważ instalowane i naprawiane przedmioty nie są wywożone poza granice kraju, nie ma w przedmiotowym przypadku zastosowania art. 28 ust. 7 mówiący o opodatkowaniu w/w usług w kraju, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa
członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane.
Powyższe usługi podlegają zatem opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z zasadami ogólnymi.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów
podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
Pouczenie
Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.