Temat interpretacji
Pismem z dnia 21 listopada
2005r. Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
W ramach prowadzonej działalności odbywa podróże zagraniczne związane z prowadzoną działalnością w celu bezpośredniego kontaktu z zagranicznym kontrahentem. W związku z tym nabywa bilety lotnicze od zagranicznych linii znajdujących się na terenie Wspólnoty Europejskiej. Faktury wystawione przez zagranicznego kontrahenta nie zawierają podatku od wartości dodanej. Sprzedawcy usługi podano numer VAT PL.
W powyższym stanie faktycznym podatnik sformułował następujące pytania:
- czy ma obowiązek potraktowania tego rodzaju nabycia jako import usług i wystawienia faktury wewnętrznej oraz
opodatkowania podatkiem VAT,
- jeśli tak to według jakiej stawki podatku VAT,
- z jaką datą należy wystawić fakturę wewnętrzną?
Podatnik zaprezentował własne stanowisko w przedmiotowej sprawie:
W przedstawionym przypadku istnieje obowiązek rozliczania takiego nabycia jako import usług i opodatkowania VAT, gdyż zakupiony bilet lotniczy dotyczy transportu międzynarodowego osób wykonanego przez zagranicznego przewoźnika. W przypadku tych usług zobowiązanym do zapłaty podatku jest więc usługobiorca, którego siedziba znajduje się na terytorium kraju i jest tym samym zobowiązany do rozliczenia podatku VAT od nabycia w/w usług wg stawki 22%. Faktura wewnętrzna winna być wystawiona w ciągu 7 dni od daty wystawienia faktury. Podatnik w przedmiotowej wskazał podstawę prawną ? art. 27 i art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:
W
art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), określono, że w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia (opodatkowania) jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Jako zasadę przyjęto zatem w przypadku usług transportowych, że niezależnie od miejsca siedziby podatnika świadczącego usługę (firmy transportowej), jego usługa opodatkowana jest w kraju, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Jak wynika natomiast z przepisu art. 83 ust. 3 pkt 2 i pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez usługi międzynarodowego transportu osób, o których mowa w ust. 1 pkt 23 rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego, tj. z
wyłączeniem środków transportu drogowego ? na następujących odcinkach:
#61607; z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju;
#61607; z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju;
#61607; z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt) oraz usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż w wykonaniu delegacji zawartej w art. 28 ust. 9 cyt. ustawy, Minister Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) określił inne niż wskazano w art. 27 i art. 28 ustawy miejsce świadczenia usług. I tak w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego zgodnie z §
4b w/w rozporządzenia - miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.Powyższe przepisy odnoszą się jednak do podmiotów, które świadczą wskazane usługi.
Odnosząc zatem powyższe przepisy do stanu faktycznego opisanego we wniosku stwierdzić należy, że zakupiony przez podatnika bilet lotniczy dotyczy usług transportu międzynarodowego wykonanego przez zagranicznego przewoźnika. Podatnik nie świadczy w/w usług lecz je nabywa, a więc nie ciąży na nim obowiązek opodatkowania tych usług, bowiem ustawodawca w żaden sposób nie wiąże tego obowiązku z nabywcą usługi - nie występuje w przedmiotowej sprawie import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, a co za tym idzie brak jest obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej. W przypadku świadczenia ww. usług transportowych to usługodawca (przewoźnik) jest obowiązany do rozliczenia podatku należnego.
Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie
faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).