Na wstępie warto podkreślić, że przed analizą stosowania przez podatnika odpowiedniej stawki podatku VAT do danej transakcji, należy zastanowić się n... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-248/2005/RW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. 1433/NG/GV/443-248/2005/RW, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na wstępie warto podkreślić, że przed analizą stosowania przez podatnika odpowiedniej stawki podatku VAT do danej transakcji, należy zastanowić się nad tym, czy w ogóle otrzymanie w tym przypadku dotacji przez podatnika będzie rodziło obowiązek zapłacenia podatku VAT z tytułu otrzymanej kwoty.

W konsekwencji warto wyjaśnić mechanizm opodatkowania samej dotacji. Otóż otrzymanie dotacji nie jest jako takie odrębną czynnością opodatkowaną. Dotacje podlegają bowiem opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane, czyli otrzymanie dotacji nie stanowi samo w sobie żadnej czynności, czy też zdarzenia opodatkowanego. Należy więc podkreślić, że typowa dotacja nie jest odrębnym zdarzeniem opodatkowanym; nie stanowi również (dla podmiotu dotującego) wynagrodzenia z tytułu świadczenia przez podmiot otrzymujący dotację. Dotacje podlegają natomiast opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako składnik podstawy opodatkowania czynności, z którą są związane.

Zgodnie z treścią art.29 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm. ), podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.Oznacza to, że unormowanie to odnosi się jedynie do dotacji, które mają charakter przedmiotowy dla określonych podatników tj. gdy dotyczą dofinansowania dla dostawcy konkretnego towaru lub dla usługodawcy konkretnej usługi. Chodzi o dofinansowanie do ceny określonego towaru lub usługi, gdyż tylko wtedy można stwierdzić, że dotacja stanowi element wynagrodzenia podatnika.

Należy dodać, że w sytuacji, kiedy podatnik nie wykazuje obrotu natomiast otrzymał dotację, wówczas dotacja taka sama w sobie nie będzie stanowić podstawy opodatkowania. Jest ona elementem podstawy opodatkowania tylko, jeżeli podstawa - obrót (kwota należna z tytułu sprzedaży) istnieje.Analizując kwestie otrzymywanych dotacji nie sposób pominąć orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w których to orzeczeniach m.in. w sprawie C-184/00 pomiędzy Office des produits wallons ASBL a Państwem Belgijskim jak i w sprawie C-353/00 pomiędzy Kemping Newcastle Warm Limited a Commissioners of Customs and Excise , została poruszana kwestia otrzymywanych dotacji. Wnioski jakie wypływają z powyższych orzeczeń, to po pierwsze stwierdzenie, że w praktyce, w większości przypadków, kiedy podatnik otrzymuje dofinansowanie od osoby trzeciej jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zawsze zaliczana do podstawy opodatkowania VAT. Natomiast w przypadku dotacji służących pokryciu całości lub części kosztów podatnika, mających umożliwić temu podatnikowi wykonywanie określonych czynności, konieczna jest szczegółowa analiza relacji pomiędzy warunkami otrzymania dotacji a obowiązkiem wykonywania określonych świadczeń i wpływem dotacji na cenę konkretnego świadczenia. Z umowy szczegółowej dołączonej do wniosku wynika, że dotacja stanowi częściowe sfinansowanie realizacji polskiego filmu dokumentalnego. Zgodnie z umową producent (wytwórnia) zobowiązuje się zrealizować film w planowanym terminie, pokrywając jego koszty ze środków przekazanych przez podmiot dotujący. Z załączonego zestawienia kosztów filmu dokumentalnego wynika, że dzięki dotacji opłacone będą materiały, płace, transport i inne koszty bezpośrednie związane z realizacją powyższego filmu. Film będący przedmiotem niniejszej umowy będzie wspólną własnością inwestorów, stosownie do wniesionych wkładów. W piśmie z dnia 27.12.2005r. będącym dodatkowym wyjaśnieniem w spawie Wytwórnia oświadcza, że otrzymana dotacja nie ma wpływu na cenę tj. na wartość licencji, po jakich wytwórnia będzie udostępniała film nadawcom telewizyjnym, a także ewentualnym innym odbiorcom eksploatującym film. Wartość licencji po jakich film będzie rozpowszechniany są w pełni porównywalne w przypadku filmów dotowanych jak i nie objętych dofinansowaniem przez dotację. Podatnik oświadcza, że w przypadku nadawców telewizyjnych, to oni dyktują cenę jaką zapłacą Wytwórni za prawo do nadania filmów, a cena ta jest najczęściej determinowana wartością indywidualnego czasu antenowego w paśmie czasowym, w którym dany nadawca zamierza wyemitować film.

Skoro podatnik oświadcza, że otrzymane dotacje nie mają charakteru wynagrodzenia za wyprodukowanie filmu i nie przekładają się następnie na wartość opłat licencyjnych za udostępnienie filmów do eksploatacji osobom trzecim, lecz stanowią dla podatnika środki dofinansowania lub pokrycia kosztów statutowej działalności w zakresie produkcji dotowanego filmu, to należy uznać, że niniejsza dotacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów