Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej , nie jest podatnikiem podatku VAT. Posiada 30 działek przeznaczonych pod zabudowę zgodnie i p... - Interpretacja - PP-1-005/338/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.12.2005, sygn. PP-1-005/338/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej , nie jest podatnikiem podatku VAT. Posiada 30 działek przeznaczonych pod zabudowę zgodnie i planem zagospodarowania przestrzennego , które nabyła na zasadzie zniesienia współwłasności

Strona zwraca się z zapytaniem czy w przypadku sprzedaży działek budowlanych będzie zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT z tego tytułu.

Strona uważa , że nie prowadzi działalności gospodarczej i dlatego nie powinna płacić podatku VAT z tytułu sprzedaży tych działek.

Organ podatkowy stwierdza, iż zgadza się z powyższym stanowiskiem, jeżeli stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Z dniem 01 maja 2004r. weszła w życie ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) zgodnie z którą w rozumieniu art. 2 pkt 6 towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty .

W myśl przepisu art.15 ust. 1 i 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności . Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Powyższe oznacza, że jeżeli osoba fizyczna dokona sprzedaży gruntu i czynność tą wykonuje w warunkach wskazujących , że działania te są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania), a przedmiot sprzedaży był nabyty w celu zbycia - czynności te uznaje się za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem osoba je wykonująca uzyskuje status podatnika VAT.

Należy zaznaczyć , że zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 9 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy w stanie faktycznym wynikającym z pisma należy stwierdzić , iż zamiar sprzedaży działek budowlanych ,które stanowią majątek własny ( nabyty w drodze zniesienia współwłasności) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak podkreślić, że w przypadku dokonywania tych czynności ( zakup, sprzedaż) w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy mogą one - na podstawie art. 15 ust. 2 cyt. ustawy - być uznane za działalność gospodarczą.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu