W związku z art. 5 ust.1, art.7 ust.2 pkt 1, art.8 ust. 2, art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2005r. / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. / i po ... - Interpretacja - DPP-005-9/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.04.2005, sygn. DPP-005-9/05, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z art. 5 ust.1, art.7 ust.2 pkt 1, art.8 ust. 2, art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2005r. / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. / i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT przekazania towarów i usług sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest nieprawidłowe .

Do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie dotyczące opodatkowania podatkiem VAT świadczeń finansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i jednocześnie prawa do odliczenia podatku przy nabyciu tych towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jednostka przekazała nieodpłatnie paczki świąteczne dla dzieci pracowników, które zostały sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przekazanie paczek zostało opodatkowane i na podstawie art. 86 w/w. ustawy o podatku od towarów i usług odliczono podatek z faktur dokumentujących nabycie tych towarów.

Z przedstawionego stanowiska wynika, że przekazanie towarów na rzecz pracowników czy świadczenie usług na ich rzecz sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega opodatkowaniu i w związku z tym przysługuje odliczenie podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami. Stwierdzono, że odpis na fundusz socjalny jest kosztem działaności przedsiębiorstwa. W związku z tym wydatki z tego funduszu podlegają odliczeniu wg art. 86 ustawy o VAT i nie znajduje zastosowanie art.88 ust.1 w/w. ustawy.

Przedstawione stanowisko jest błędne.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym:

- za odpłatne świadczenie usług - art. 8 ust. 2 w/w. ustawy o podatku od towarów i uslug - rozumie się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organizacji stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwem , a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części

- za odpłatną dostawę towarów - art. 7 ust. 2 pkt 1 w/w. ustawy- rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w. ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Do takich wydatków należy zaliczyć między innymi wydatki finansowane z funduszu socjalnego. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art.88 ust.3 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i uslug nie ma zastosowania w przypadku gdy czynności określone w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług zostały opodatkowane.

Zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami, podatnik przekazując zakupione towary i usługi udokumentowane fakturami VAT, finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych może dokonać opodatkowania tych czynności zachowując prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w tych fakturach lub przekazać zakupione towary i usługi bez ich opodatkowania pozbawiając się prawa do obniżenia podatku naliczonego.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu