Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
W związku z wnioskiem Spółdzielni Mieszkaniowej nr
L.dz./NF/425/2005r. z dnia 24.02.2005 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii wliczania do obrotu przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przychodów z tytułu czynności pozostających poza zakresem powyższej ustawy, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)
uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w 2004 r. uzyskała następujące obroty:1. związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT z tytułu:
a) zaliczkowych wpłat na poczet ustanowienia spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych, użytkowych i miejsc postojowych w garażach
wielostanowiskowych,
b) opłat eksploatacyjnych obciążających właścicieli lokali użytkowych, w tym garaży i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych,
c) opłat czynszowych z tytułu najmu lokali użytkowych, miejsc postojowych i innych pomieszczeń o charakterze niemieszkalnym (piwnice, schowki, itd.),
d) dostaw energii cieplnej dla właścicieli i najemców lokali użytkowych;
2. związane z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT z tytułu:
a) opłat eksploatacyjnych obciążających właścicieli i najemców lokali mieszkalnych,
b) dostaw energii cieplnej dla właścicieli i najemców lokali mieszkalnych,
c) ustanowienia spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych wolnych w sensie prawnym, które po raz pierwszy zostały zasiedlone przed dniem 1 maja 2004r.;
3. związane z czynnościami pozostającymi poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług z tytułu:
a) przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jeżeli
ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.,
b) opłat członkowskich, czyli udziałów i wpisowego w związku z uzyskaniem członkowstwa w spółdzielni,
c)odsetek bankowych uzyskanych w wyniku tworzenia terminowych lokat środków pieniężnych.
Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż wymienionych w punkcie 3 czynności zapytania nie wlicza się do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
W przypadku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r., należy zauważyć, iż zgodnie z art. 153 ust. 2 w związku z art. 29 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynność taka nie podlega przepisom powyższej ustawy.
Opłaty za przystąpienie do spółdzielni, o których mowa w punkcie 3 lit. b nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ wniesienie udziałów i wpłata wpisowego przez członka spółdzielni nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług lub dostawę towaru, o których mowa w art. 7 i 8 ustawy.
Przepis ustawy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stwierdza, że prawo do odliczenia przysługuje w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Z kolei przepis art. 90 ust. 1 ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Ustawodawca nie rozstrzygnął zatem, czy kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu (pozostających poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług) zaliczyć do czynności nie dających podatnikowi prawa do odliczenia. W celu rozstrzygnięcia tego problemu należy sięgnąć do orzecznictwa ETS. W orzeczeniu w sprawie C - 333/91 pomiędzy Sofitam SA a Ministre chargé du Budget Trybunał stwierdził, iż kwoty wynikające z czynności, które nie są objęte przedmiotem opodatkowania VAT, nie powinny być uwzględniane w mianowniku proporcji, a tym samym wpływać na odliczenie podatku naliczonego. W analizowanej sprawie taką czynnością było uzyskiwanie przez podatnika francuskiego dywidend, wynikających z posiadania przez niego udziałów w innych podmiotach, nieobejmujących jednak zaangażowania w zarządzanie tymi podmiotami. Podobne stanowisko ETS zajął między innymi w orzeczeniach w sprawie C-142/99 pomiędzy Floridienne SA i Berginvest SA a Państwem Belgijskim oraz w sprawie C-16/00 pomiędzy Cibo Participations SA a Directeur régional des impôts du Nord-Pas-de-Calais (Francja).
Należy zatem przyjąć, iż czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (ew. podatku od wartości dodanej) nie wlicza się do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.
Co do przychodów z odsetek bankowych uzyskanych w wyniku tworzenia terminowych lokat środków pieniężnych należy zauważyć, iż zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy, podstawą przy ustaleniu wyżej wymienionej proporcji jest obrót. Natomiast art. 29 ust. 1 w/w ustawy stanowi, iż obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Należy więc stwierdzić, iż w powyższa transakcja nie jest obrotem Spółdzielni, ponieważ występuje ona w tej transakcji w roli nabywcy usługi finansowej a nie jej sprzedawcy. Zatem, przychody z odsetek bankowych nie uwzględnia się przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy.
Reasumując Spółdzielnia Mieszkaniowa postąpiła prawidłowo nie wliczając do obrotu z tytułu przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r., opłat członkowskich, czyli udziałów i wpisowego w związku z uzyskaniem członkowstwa w spółdzielni oraz odsetek bankowych uzyskanych w wyniku tworzenia terminowych lokat środków pieniężnych.
Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 163 ust. 2 korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie.
Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów.Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.