Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: pośrednictwa finansowego pozostałego, sprzedaży detalicznej pozostałej nowych towarów w wyspecj... - Interpretacja - IIIVAT/443-46/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.08.2005, sygn. IIIVAT/443-46/2005, Urząd Skarbowy w Bytomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: pośrednictwa finansowego pozostałego, sprzedaży detalicznej pozostałej nowych towarów w wyspecjalizowanych sklepach, sprzedaży detalicznej artykułów używanych, sprzedaży hurtowej artykułów użytku domowego i osobistego, produkcji wyrobów jubilerskich i podobnych oraz wynajmu nieruchomości na własny rachunek.Ponadto posiada uprawnienia do wyceny wyrobów jubilerskich, będąc biegłym skarbowym przy Izbie Skarbowej w Katowicach. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 06 maja 2003 r. dokonał wpisu podatnika na listę biegłych skarbowych uprawnionych do szacowania wartości ruchomości lub praw majątkowych.

Zdaniem podatnika - opracowanie wyceny nie można utożsamiać ze świadczeniem usługi, gdyż zawarta umowa ma charakter umowy o dzieło, która nie jest tożsama z umową zlecenie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. W uznaniu Podatnika, z tytułu wykonania tych czynności nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o VAT podatnikiem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą. W związku z faktem, iż wyceny te nie stanowią przedmiotu działalności gospodarczej, to z racji ich wykonania nie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005 r. - za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) brzmienie ww.przepisu uległo zmianie. Zgodnie z wyżej powołaną ustawą - za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.W świetle art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami z działalności wykonywanej osobiście są przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej (...) z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (umowy zarządzania, menadżerskie..).W związku z powyższym czynności wykonywane przez podatnika tj.: czynności biegłego skarbowego polegające na wycenie złota i srebra mieszczą się w katalogu przychodów wymienionych w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedłożonej umowy wynika, iż zleceniobiorca nie wykonuje zlecenia (dzieła) pod kierownictwem zleceniodawcy, wykonuje je z zachowaniem należytej staranności samodzielnie. Umowa określa termin realizacji oraz wynagrodzenie. Umowa nie zawiera zapisów dotyczących odpowiedzialności zleceniodawcy za wykonaną pracę wobec osób trzecich.Tym samym czynności z art. 13 pkt 2-9 ww. ustawy, które są realizowane w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono cech istotnych dla umowy o pracę (nie określono przede wszystkim odpowiedzialności zatrudniającego za czynności zatrudnianego) podlegają opodatkowaniu VAT z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej, gdyż wykonujący te czynności usługodawca, nie jest wówczas pozbawiony przymiotu samodzielności przy realizacji tych umów na własny rachunek i ryzyko.Zauważa się, że tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy czynności wykonywane w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia mieszczą się w granicach przychodu zgodnie z brzmieniem art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jednocześnie spełnione są kumulatywnie wszystkie warunki, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi te korzystają z wyłączenia od opodatkowania podatkiem VAT.W związku z faktem, że z opisanego stanu faktycznego oraz przedłożonych umów nie wynika, aby odpowiedzialność za wykonane czynności ponosił zlecający, tym samym nie zostały łącznie spełnione ww. warunki i wykonywane przez Podatnika usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Bytomiu