Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 01.08.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia
uznać stanowisko Strony przedstawione w w/w piśmie z dnia 01.08.2005r. za prawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż jest osobą prawną, która na terenie kraju ma trzy samobilansujące się oddziały. Spółka jako czynny podatnik ma nadany NIP. Do 30.04.2004r. Oddziały posiadały osobowość prawną w podatku VAT i w związku z tym każdyz oddziałów posługiwał się nadanym mu numerem identyfikacji podatkowej NIP. Od 01.05.2004r. oddziały utraciły podmiotowość podatkową i mają obowiązek stosować NIP nadany jednostce macierzystej. Zgodnie ze statutem Spółki działalność oddziałów jest wyodrębniona organizacyjnie, finansowo i bilansowo ze struktury Spółki. W oddziałach prowadzone są także księgi rachunkowe. Wobec tego fakturowanie odbywa się bezpośrednio w tych oddziałach zamiejscowych, jako że faktycznym sprzedawcą (także nabywcą gdy dokonuje zakupów) jest dany oddział jednostki macierzystej.
W związku z powyższym Strona stawia pytanie:Czy można na fakturze podać w przypadku np Oddziału w Lublinie:nazwę jednostki macierzystej w Warszawie, Oddział w Lublinieul. ......;20-151 Lublin;NIP jednostki macierzystej?
Zdaniem Strony można stosować na fakturze VAT zaproponowane powyżej określenia sprzedawcy i nabywcy w przypadku samobilansujących się oddziałów Spółki, gdyż powyższa forma spełnia warunki określone przepisami, tj. podane są dane podatnika - zarówno jednostki macierzystej jak i oddziału uprawnionego do stosowania nr NIP nadanego całej Spółce (na Spółkę składa się bowiem jednostka macierzysta i oddziały).
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zgodnie z którym podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16;art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem - w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.§ 9 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798), zgodnie z którym faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz dat´ wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąci rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;4) nazwę towaru lub usługi;5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);8) stawki podatku;9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;10) kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedażybrutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;12)kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.
Powyższą ocenę prawną uzasadnia się w sposób następujący: Osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstąpiłaz dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawai obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiemw zakresie, podatku od towarów i usług (art. 160 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług). W związku z tym oddziały osoby prawnej straciły podmiotowość podatkową i mają obowiązek stosować NIP nadany jednostce macierzystej. Zgodnie z zapisami art. 106 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania uregulowanow rozporządzeniu. W § 9 ust. 1 pkt 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r.w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, stwierdzono, że konieczne jest, aby faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży zawierała imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, a także numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy. Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ podatkowy uznał, iż prawidłowy jest zaproponowany przez Stronę system wystawiania faktur, gdyż zawiera w/w elementy przewidziane przepisami prawa, tj. określa nazwę podatnika oraz jego numer identyfikacyjny NIP. Oddział spółki stanowi integralną jej część i jest zobowiązany do posługiwania się jej numerem identyfikacji podatkowej (NIP). W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
Pouczenie
Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.