Temat interpretacji
prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z realizacją przedsięwzięcia pn.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 kwietnia 2017 r. (data wpływu 4 maja 2017 r.), uzupełnionym pismem z 4 lipca 2017 r. znak: (data wpływu 4 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z realizacją przedsięwzięcia pn. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2017 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z 4 lipca 2017 r. znak: (data wpływu 4 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z realizacją przedsięwzięcia pn.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Gmina) w najbliższej przyszłości zamierza przystąpić do realizacji przedsięwzięcia, którego przedmiotem jest modernizacja istniejącego w S. targowiska miejskiego przez budowę hali targowej .
Przebudowa istniejącego targowiska ma na celu stworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości oraz rozwój i poprawę warunków sprzedaży bezpośredniej oraz zaoferowanie rolnikom dogodnego miejsca do sprzedaży lokalnych produktów rolnych i spożywczych. W chwili obecnej na tym terenie handel odbywa się ze stoisk przenośnych i pawilonów o konstrukcji drewnianej znacznie odbiegającej od standardów technicznych i handlowych, które powinny spełniać.
Zaplanowany budynek hali targowej , cały jego układ funkcjonalno-użytkowy został zaprojektowany w sposób pozwalający na bezpośredni dostęp wydzielonych aneksów handlowych do alejki komunikacyjnej handlowej w budynku. Projektowany obiekt będzie obejmował zespół małych lokali o zróżnicowanej funkcji tworzącej specyficzny ośrodek koncentracji drobnego handlu i usług. W budynku zaprojektowano również niezbędne pomieszczenia pomocnicze, socjalne i sanitarne.
W ramach realizacji projektu na poszczególne aneksy handlowe będą zawiązywane umowy dzierżawy bądź najmu.
Po zrealizowaniu inwestycji administratorem obiektu zostanie Zakład Administracji Budynków, tj. jednostka organizacyjna gminy, który będzie równocześnie odpowiadał za zawieranie w/w umów cywilnoprawnych.
W ww. piśmie uzupełniającym do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nr sprawy 0111-KDIB3-1.4012.166.2017.RSZ Wnioskodawca uzupełnił wniosek ORD-IN z 24 kwietnia 2017 r. w zakresie prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z realizacją przedsięwzięcia pn. w następującym zakresie:
- Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, który dokonuje skonsolidowanych rozliczeń VAT ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, w tym z Zakładem Administracji Budynków.
- Zakład Administracji Budynków, zarządzający targowiskiem, będzie pobierać od podmiotów dokonujących sprzedaży w budynku hali owocowo-warzywnej wyłącznie czynsz na podstawie umowy dzierżawy bądź najmu.
- Od momentu rozpoczęcia budowy inwestycja będzie realizowana z zamiarem, że ma służyć czynnościom opodatkowanym (odpłatne użytkowanie na podstawie umowy dzierżawy bądź najmu).
- Bezpośrednio po przekazaniu inwestycji infrastruktura powstała w wyniku realizacji ww. projektu dotycząca targowiska miejskiego będzie wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych.
- Towary i usługi nabyte w ramach realizowanego projektu pn. udokumentowane będą fakturami VAT, wystawionymi na Gminę, jako zamawiającego.
- Zakupy dotyczące realizacji wskazanego powyżej przedsięwzięcia będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.
- Od podmiotów dokonujących sprzedaży w budynku hali owocowo-warzywnej nie będzie pobierana opłata targowa, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 716, z późn. zm.).
Ponadto Wnioskodawca podał adres ePUAP: do doręczenia korespondencji.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z realizacją przedsięwzięcia pn. ?
Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w całości wykazanego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione w związku z budową hali targowej . Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług Podkreślenia wymaga fakt. że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy VAT. Przepis ten określa wyjątki, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Najistotniejsze jest dla rozliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika podatku VAT do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
W konsekwencji uznać należy, że czynność odpłatnego udostępniania wydzielonych aneksów handlowych na terenie hali targowej stanowić będzie odpłatną usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT za podatników uznaje się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 6, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Mając na uwadze fakt, że udostępnianie wydzielonych aneksów handlowych na terenie hali targowej będzie się odbywać na podstawie takich umów, w opinii Gminy, w ramach wykonywania przedmiotowych czynności, będzie ona działać w roli podatnika VAT. Z tytułu otrzymanych opłat czynszowych Wnioskodawca będzie zobowiązany odprowadzić podatek VAT na konto właściwego Urzędu Skarbowego. Wobec powyższego zachowany zostanie związek pomiędzy budową hali targowej wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m. in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Z opisu sprawy wynika, że Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, który dokonuje skonsolidowanych rozliczeń VAT ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, w tym z Zakładem Administracji Budynków. Wnioskodawca w najbliższej przyszłości zamierza przystąpić do realizacji przedsięwzięcia pn.: Przebudowa istniejącego targowiska ma na celu stworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości oraz rozwój i poprawę warunków sprzedaży bezpośredniej oraz zaoferowanie rolnikom dogodnego miejsca do sprzedaży lokalnych produktów rolnych i spożywczych. Zaplanowany budynek hali targowej , cały jego układ funkcjonalno-użytkowy został zaprojektowany w sposób pozwalający na bezpośredni dostęp wydzielonych aneksów handlowych do alejki komunikacyjnej handlowej w budynku. Projektowany obiekt będzie obejmował zespół małych lokali o zróżnicowanej funkcji tworzącej specyficzny ośrodek koncentracji drobnego handlu i usług. W budynku zaprojektowano również niezbędne pomieszczenia pomocnicze, socjalne i sanitarne. W ramach realizacji projektu na poszczególne aneksy handlowe będą zawiązywane umowy dzierżawy bądź najmu. Po zrealizowaniu inwestycji administratorem obiektu zostanie Zakład Administracji Budynków, tj. jednostka organizacyjna gminy, który będzie równocześnie odpowiadał za zawieranie w/w umów cywilnoprawnych. Zakład Administracji Budynków, zarządzający targowiskiem, będzie pobierać od podmiotów dokonujących sprzedaży w budynku hali owocowo-warzywnej wyłącznie czynsz na podstawie umowy dzierżawy bądź najmu.
Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności na tle powołanych regulacji prawnych prowadzi do wniosku, że w przypadku gdy Gmina będzie pobierać wyłącznie czynsz za udostępnianie wydzielonych aneksów handlowych w budynku hali owocowo-warzywnej, na podstawie umowy dzierżawy bądź najmu, od podmiotów dokonujących sprzedaży w tym budynku, Gmina będzie występować w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż czynności te jak wynika z wniosku będą miały charakter cywilnoprawny. Ponadto, w związku z tym, że Gminie z tytułu świadczenia ww. usług dzierżawy bądź najmu będzie przysługiwać określone wynagrodzenie, usługi te w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zatem, należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że czynność odpłatnego udostępniania wydzielonych aneksów handlowych w budynku hali owocowo-warzywnej stanowić będzie odpłatną usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia, które zamierza wykorzystywać wyłącznie do czynności opodatkowanych.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że od momentu rozpoczęcia budowy inwestycja będzie realizowana z zamiarem, że ma służyć czynnościom opodatkowanym (odpłatne użytkowanie na podstawie umowy dzierżawy bądź najmu). Bezpośrednio po przekazaniu inwestycji infrastruktura powstała w wyniku realizacji ww. projektu dotycząca targowiska miejskiego będzie wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych. Towary i usługi nabyte w ramach realizowanego projektu pn. udokumentowane będą fakturami VAT, wystawionymi na Gminę, jako zamawiającego. Zakupy dotyczące realizacji wskazanego powyżej przedsięwzięcia będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Od podmiotów dokonujących sprzedaży w budynku hali owocowo-warzywnej nie będzie pobierana opłata targowa, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. podatkach i opłatach lokalnych.
Jak wynika z przywołanych wcześniej przepisów rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
W omawianej sprawie warunek ten został spełniony gdyż nabyte towary i usługi w związku
z realizacją inwestycji będą służyć jak wskazał Wnioskodawca we wniosku - wyłącznie czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT (tj. dzierżawa bądź najem).
Zatem, zgodnie z ww. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z realizacją przedsięwzięcia .
W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej