Temat interpretacji
Miejsce świadczenia i opodatkowania wykonywanych usług pośrednictwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2015 r. (data wpływu 3 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania wykonywanych usług pośrednictwa - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania wykonywanych usług pośrednictwa.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i prowadzi działalność gospodarczą określoną według systematyki PKD jako 46.19.Z - Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju. W ramach prowadzonej działalności świadczy Pan usługi pośrednictwa jako agent producentów czy sprzedawców różnych towarów (między innymi hut produkujących stal) mających siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza nią, doprowadzając do zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy producentem czy sprzedawcą a polską firmą. Bierze Pan udział w rozmowach handlowych pomiędzy ww. stronami i ustala warunki zawarcia ww. umów. W przypadku zawarcia umowy pomiędzy producentem czy sprzedawcą danego towaru a polskim kontrahentem, obciąża Pan ww. producenta czy sprzedawcę prowizją w określonej wysokości. Każdy producent czy sprzedawca spełnia definicję podatnika określoną w art. 28a ustawy o podatku VAT oraz posiada siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Rzeczypospolitej. Jeżeli producent lub sprzedawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności inne niż jego siedziba i świadczy Pan usługi dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności inne niż jego siedziba, to to stałe miejsce prowadzenia działalność jest również poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Gdzie - według przepisów ustawy o VAT - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług świadczenie opisanych powyżej usług?
Zdaniem Wnioskodawcy, świadczenie opisanych powyżej usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Na poparcie powyższego stanowiska należy zauważyć następujące normy prawne:
Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).
Poprzez odpłatne świadczenie usług zgodnie art. 8 tejże ustawy należy rozumieć:
każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Art. 28a i 28b ustawy o VAT:
Art. 28a Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:
- ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
- podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
- osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.
Art. 28b stanowi:
2. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej
3. W przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
4. W przypadku świadczenia
usług, które są przeznaczone wyłącznie na cele osobiste podatnika lub
jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców,
akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów
stanowiących osób prawnych lub członków stowarzyszenia, do określenia
miejsca świadczenia odpowiednio przepisy art. 28c.
W świetle
przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów w zakresie
miejsca świadczenia usług należy stwierdzić, że wykonywane za
wynagrodzeniem usługi agenta producenta czy sprzedawcy towarów
(będących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT z
uwzględnieniem ich miejsca siedziby oraz ewentualnego stałego miejsca
prowadzenia działalności poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej)
prowadzące do zawarcia umowy pomiędzy producentem/sprzedawcą a nabywcą
towarów powinny być opodatkowane w kraju, w którym nabywca usług
posiada siedzibę, ewentualnie inne miejsce prowadzenia działalności
(art. 28b ust. 2 ustawy). Jak wyżej wskazano, żaden z
producentów/sprzedawców nie posiada siedziby czy stałego miejsca
prowadzenia działalności na terenie Rzeczypospolitej, tylko w innych
krajach zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i poza nią, więc
miejscem właściwym do opodatkowania nie będzie Rzeczpospolita
Polska.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie - stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej - odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Końcowo należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej został (zostanie) określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy