Temat interpretacji
Brak możliwości odliczenia podatku VAT, w związku z realizacją projektu współfinansowanego ze środków unijnych niezwiązanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2015 r. (data wpływu 3 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Uniwersytet zawarł w dniu 28 lutego 2013 r. z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę nr o dofinansowanie projektu nr pn. w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski ... 2007-2013 Osi Priorytetowej I Nowoczesna Gospodarka Działanie I.3 Wspieranie Innowacji. Na realizację tego projektu składa się dofinansowanie z EFRR, dotacji celowej oraz wkład własny beneficjenta. Projekt obejmował podatek VAT, który jest wydatkiem kwalifikowanym na takich samych zasadach, jak inne wydatki projektu. Uniwersytet zakończył realizację projektu w dniu 30 września 2014 r. W ramach projektu rozbudowano pracownie Centrum S. o trzy laboratoria naukowo-badawcze:
- Laboratorium Biochemii Membran,
- Laboratorium Alternatywnych Źródeł Energii,
- Laboratorium Analiz Środowiskowych i Żywności,
oraz doposażono istniejące już Laboratorium Ogólne.
Celem projektu jest unowocześnienie oraz zróżnicowanie potencjału badawczego w Instytucie Chemii Uniwersytetu. W ramach projektu zakupiono wysokiej klasy sprzęt i aparaturę naukowo-badawczą oraz laboratoryjną, która pozwoli na precyzyjność i unowocześnienie badań, zautomatyzowanie niektórych procesów. Przyczyni się do stworzenia ośrodka naukowego na najwyższym poziomie, kształcącym na priorytetowych dla regionu kierunkach, zapewni kształcenie zgodnie z aspiracjami i potrzebami młodzieży, jak również zgodnie z potrzebami gospodarczymi regionu. Wytworzony majątek będzie wykorzystywany jedynie na cele działalności statutowej Uniwersytetu. Zgodnie z założeniami projektu wytworzony majątek ma służyć prowadzeniu badań naukowych oraz wspomagać nawiązywanie współpracy z innymi ośrodkami naukowymi z kraju i z zagranicy na podstawie umów o współpracy. Majątek wytworzony w wyniku realizacji przedsięwzięcia nie będzie wykorzystywany do wykonywania działalności opodatkowanej podatkiem VAT. W ramach realizacji projektu nie wystąpiła sprzedaż opodatkowana.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy istnienie możliwość odliczenia przez Uniwersytet podatku naliczonego zawartego w zakupach służących realizacji projektu ?
Zdaniem Wnioskodawcy, spełnione są warunki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie służy on działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu wynika, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca realizował projekt pn. . W ramach projektu zakupiono wysokiej klasy sprzęt i aparaturę naukowo-badawczą oraz laboratoryjną. Celem projektu jest unowocześnienie oraz zróżnicowanie potencjału badawczego w Instytucie Chemii Uniwersytetu. Jak wskazano wytworzony majątek będzie wykorzystywany jedynie na cele działalności statutowej Uniwersytetu. Z okoliczności sprawy nie wynika, aby wydatki poniesione na realizację projektu miały związek ze sprzedażą opodatkowaną.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że o ile realizowany projekt nie posłuży wykonywaniu czynności opodatkowanych, to w świetle brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Uniwersytetowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu.
Jednocześnie informuje się, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy