Czy Spółka ma prawo obniżyć należny podatek VAT o podatek naliczony wykazany w prawidłowych fakturach wystawianych przez OF? - Interpretacja - IPPP3/4512-1009/15-2/IG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2016, sygn. IPPP3/4512-1009/15-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy Spółka ma prawo obniżyć należny podatek VAT o podatek naliczony wykazany w prawidłowych fakturach wystawianych przez OF?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2015 r. (data wpływu 9 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi doradcze (pytanie nr 2) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi doradcze.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

  1. E. Sp. z o.o. zawarła umowę o świadczenie usług z Panem Szymonem B. , który jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi zarejestrowaną pozarolniczą działalność gospodarczą.
  2. OF pełni w Spółce również funkcję Prezesa Zarządu. Z tytułu pełnienia swej funkcji OF otrzymuje wynagrodzenie wypłacane na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia. OF nie posiada ani nie zawierał w przeszłości umowy o pracę z E..
  3. Przedmiotem Umowy jest świadczenie przez OF na rzecz Spółki odpłatnych usług doradczych polegających m.in. na:
    • opracowywaniu i uaktualnianiu strategii oraz modelu biznesowego funkcjonowania Spółki w zakresie e-commerce;
    • analizowaniu, opiniowaniu oraz przedstawianiu Spółce pomysłów i rozwiązań dotyczących działalności sprzedażowych witryn internetowych prowadzonych przez Spółkę;
    • monitorowaniu trendów rynkowych w e-commerce oraz działalności w zakresie handlu internetowego podmiotów konkurencyjnych;
    • konsultacjach w zakresie kampanii marketingowych i sprzedażowych e-commerce;
    • udzielaniu rekomendacji dotyczących wyboru technologii wspierających działalnośći e-commerce prowadzoną przez Spółkę;
    • konsultacjach w zakresie działalności i rozwoju portali społecznościowych prowadzonych przez Spółkę.
  4. Usługi świadczone przez OF na rzecz Spółki mają charakter wyłącznie doradczy. Zgodnie z Umową, OF nie przysługuje prawo do podejmowania decyzji dotyczących wykorzystania rezultatu świadczonych usług. E. wskazuje także, że zakres ww. usług różni się od czynności i zadań wykonywanych przez OF jako prezesa zarządu Spółki.
  5. Usługi mogą być świadczone w siedzibie OF, siedzibie Spółki lub w każdym innym miejscu ustalonym przez strony Umowy. Umowa zobowiązuje OF do aktywnego świadczenia usług z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy, przy zachowaniu zasad poufności. Umowa nie określa czasu, który OF powinien poświęcić na wykonywanie usług.
  6. Przy świadczeniu Usług, OF może korzystać z pomocy swoich pracowników lub współpracowników (podwykonawców), za działania których będzie odpowiadać wobec E. jak za własne. OF ponosi również pełną odpowiedzialność za swoje działania i zaniechania wobec Spółki oraz osób trzecich w związku ze świadczeniem Usług.
  7. OF zobowiązany jest do przedstawiania Spółce raportów potwierdzających wykonywanie usług doradczych w danym miesiącu kalendarzowym lub załączania do faktury raportu ze specyfikacją wykonanych usług. Raporty doręczane są Spółce do akceptacji wraz z fakturami.
  8. Za Usługi świadczone na rzecz E., OF otrzymuje wynagrodzenie ustalone ryczałtowo za każdy miesiąc oraz dodatkowe roczne honorarium - przyznawane według zasad obowiązujących w Spółce. W celu wykonywania Usług, Spółka udostępnia OF niezbędne pomieszczenia oraz infrastrukturę biurową w zamian za wynagrodzenie.
  9. OF złożył Spółce oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi na podstawie Umowy, wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o pdof.
  10. OF jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Usługi świadczone przez niego na podstawie Umowy podlegają podatkowi VAT i nie są z niego zwolnione. Z tytułu świadczonych usług OF wystawia faktury VAT na E..

Spółka również jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. E. wykorzystuje i będzie wykorzystywać usługi świadczone przez OF wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT, tj. do świadczenia usług i sprzedaży towarów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółka jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (pdof) od wynagrodzenia wypłacanego OF z tytułu usług doradczych wykonywanych na podstawie Umowy...
  2. Czy Spółka ma prawo obniżyć należny podatek VAT o podatek naliczony wykazany w prawidłowych fakturach wystawianych przez OF...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka może odliczyć podatek VAT wykazany na prawidłowych fakturach wystawionych przez OF.

  1. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 Ustawy o VAT.
  2. Podatnikami VAT są m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą jest m.in. działalność usługodawców.
  3. Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 1 i 3 Ustawy o VAT, czynność nie zostanie uznana za wykonaną w ramach działalności gospodarczej, jeżeli spełnione zostanie jedno z poniższych kryteriów:
  4. m.in. przychód z niej uzyskany stanowi przychód ze stosunku pracy (art. 15 ust. 3 pkt 1 Ustawy o VAT), albo
    1. przychód ten stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 2-9 Ustawy o pdof, jeżeli osoba wykonująca daną czynność jest związana ze zlecającym wykonanie czynności (spółką) więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 pkt 3 Ustawy o VAT).
  5. W ocenie Spółki przychód OF z Umowy nie powinien być zakwalifikowany jako przychód ze stosunku pracy, brak jest bowiem elementu podporządkowania OF Spółce oraz wyznaczenia ścisłego miejsca i czasu wykonywania czynności przez OF na podstawie Umowy.
  6. Usługi doradcze OF na podstawie Umowy nie stanowią również przychodów z działalności wykonywanej osobiście (na podstawie art. 13 pkt 2-9 Ustawy o pdof), w szczególności nie zostaną bowiem zakwalifikowane jako czynności członków zarządu lub kontrakty o zarządzanie/umowy menedżerskie (wymienione w art. 13 pkt 7 i odpowiednio 9 Ustawy o pdof). Szersza argumentacja została przedstawiona w części Ad 1) dotyczącej pdof.
  7. Ze względu na fakt, że przychód OF, który będzie uzyskiwany na podstawie Umowy nie stanowi przychodu ze stosunku pracy ani przychodu z działalności wykonywanej osobiście, usługi doradcze OF powinny być kwalifikowane jako działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT, OF jako podatnik zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT, a wykonywane przez niego usługi jako podlegające podatkowi VAT.
  8. Dodatkowo należy również wskazać, że Umowa ustanawia więzy prawne pomiędzy zlecającym (Spółką) i OF (wykonawcą) określające warunki wykonania przez OF usług oraz wynagrodzenia. Odpowiedzialność za wykonanie czynności wobec Spółki oraz osób trzecich ponosi na podstawie Umowy OF. Nawet więc, jeżeli przychód z usług OF wykonywanych na podstawie Umowy byłby kwalifikowany jako przychód z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z Ustawą o pdof, co w opinii E. nie byłoby prawidłowe, to w rozumieniu ustawy o VAT, OF nadal byłby podatnikiem podatku VAT, ponieważ jeden z warunków z art. 15 ust. 3 pkt 3 Ustawy o VAT nie byłby spełniony, tj. Spółka nie ponosiłaby wyłącznej odpowiedzialności wobec osób trzecich z tytułu usług wykonywanych przez OF.
  9. Mając na uwadze powyższe, Spółka na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT powinna mieć prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w prawidłowych fakturach wystawianych przez OF, przy założeniu, że nabywane na ich podstawie usługi są i będą wykorzystywane przez E. do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, tj. świadczenia usług lub sprzedaży towarów podlegającej opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług (pytanie nr 2) w zakresie stanu faktycznego. Organ informuje, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Organ wydał w dniu 8 stycznia 2016 r. interpretację indywidualną o sygn. IPPB1/4511-1391/15-2/ES oraz IPPB1/4511-1391/15-3/ES. Ponadto w zakresie podatku od towarów i usług w zakresie zdarzenia przyszłego zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie