Temat interpretacji
Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 28.05.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:
W zapytaniu z dnia 28.05.2004 r. przedstawił pan następujący stan faktyczny. Prowadzi pan działalność gospodarczą w zakresie usług transportu drogowego towarów, tj. wewnątrzwspólnotowe usługi transportowe i międzynarodowe usługi transportowe(poza UE) na zlecenie firmy z N. Zwrócił się pan z zapytaniem, jaką stawkę podatku od towarów i usług zastosować w przypadku świadczenia tych usług dla polskiego przedsiębiorcy, gdy:
- miejscem rozpoczęcia transportu towaru jest Polska, a miejscem zakończenia transportu towaru są kraje członkowskie,
- miejscem rozpoczęcia transportu towaru jest Polska do miejsca przeznaczenia poza terytorium Wspólnoty.
Podatnik zajął w tej sprawie stanowisko, iż w pierwszym przypadku stawka podatku od towarów i usług powinna wynosić 22 % na całej trasie, w drugim wykonywaną przez siebie usługę traktuje jako transport międzynarodowy i stosuje stawkę podatku od towarów i usług 0 %.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle wyjaśnia:
Ad. 1. Świadczy pan usługi transportowe na rzecz polskiej firmy zarejestrowanej jako podatnik VAT UE. Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem art. 28 ust. 3 tej ustawy, zgodnie z którym w przypadku, gdy nabywca wewnątrzwpólnotowej usługi transportowej podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług (NIP PL) lub podatku od wartości dodanej (NIP z innego kraju członkowskiego) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Powyższe przepisy oznaczają, że w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich Unii Europejskiej, co do zasady miejscem świadczenia (opodatkowania) takiej usługi transportowej jest kraj członkowski rozpoczęcia transportu. W przypadku usługi transportowej świadczonej na rzecz polskiej firmy, jeżeli transport rozpoczyna się w Polsce a kończy w innym państwie członkowskim, miejscem opodatkowania tej usługi jest Polska w stawce 22 % - w takiej sytuacji żadna z firm nie musi stosować NIP z PL, lecz zwykły NIP, chyba że nabywca usługi (firma polska) chce opodatkować tę usługę transportową w innym niż Polska kraju członkowskim Unii, wówczas nabywca ten podaje Panu (jako świadczącemu usługę transportową) NIP nadany nabywcy przez inny kraj członkowski niż Polska i tam nabywca rozlicza podatek według stawki przewidzianej w danym kraju członkowskim. Jeżeli miejscem świadczenia (opodatkowania) wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów jest Polska, właściwą stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, jest stawka 22-procentowa.
Ad. 2. W przypadku świadczenia przez pana usług transportu towarów z Polski poza terytorium Wspólnoty zastosowanie będą miały przepisy art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 5 ww. ustawy, gdzie stawkę 0-procentową stosuje się do usług transportu międzynarodowego, przez które rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty. Zgodnie z przepisem § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stawka 0-procentowa stosowana jest do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0 %, będzie podlegała ta część usługi, która odbywa się na polskim terytorium, proporcjonalnie do całości trasy, zaś pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Stawkę 0-procentową stosuje się niezależnie od tego, jaki podmiot jest zleceniodawcą usługi.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy pana stanowisko uznać za prawidłowe.