Temat interpretacji
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137 , poz. 926 ze zm. )
Dnia 09 września 2004r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie ustalenia czy pobierane opłaty za wyżywienie dzieci w przedszkolu oraz opłaty za pobyt dziecka są świadczeniami zwolnionymi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W przedstawionym przez Jednostkę stanie faktycznym za usługi w przedszkolu pobierane są opłaty stałe tzw. czesne, które są dochodem budżetowym oraz opłaty za wyżywienie .
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. wionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:
W załączniku nr 4 w pozycji 7 wymieniono usługi w zakresie edukacji (ex 80 PKWiU),
Zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust.3 u.p.t.u. towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Usługi i towary klasyfikowane są wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844) do celów podatku od towarów i usług (nie dłużej niż do dnia 31.12.2005 r.) stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).
Jednocześnie tut. organ informuje, iż Podatnik sam kwalifikuje, produkowane i dostarczane towary oraz świadczone usługi do właściwego grupowania Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wg zasad określonych w tej klasyfikacji
W przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania Podatnik może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (Ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).
Jednostka w ramach prowadzonej działalności sprawuje opiekę nad dziećmi, czuwa nad ich prawidłowym rozwojem i organizuje odpłatne wyżywienie dla dzieci. Usługi dziennej opieki nad dziećmi przedszkolnymi łącznie z wydawaniem posiłków i organizowaniem elementarnej nauki w formie zabawy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 80.10.11-00.00-usługi przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, włączając szkolnictwo przedszkolne.
Zatem należy stwierdzić, że usługi polegające na opiece i organizowaniu pobytu dziecka w przedszkolu wraz z wyżywieniem są zwolnione od podatku na podstawie cyt. art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT jako usługi edukacyjne wymienione w załączniku nr 4 w pozycji 7.
Zwolnienie powyższe jest absolutne i niezależne od wartości sprzedaży w poprzednim roku podatkowym, natomiast zależne od kategorii (rodzaju) świadczonych usług. Dlatego też w przypadku świadczenia usług edukacyjnych nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe określone w art. 113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ponadto tut. organ podatkowy informuje iż zgodnie z § 11 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom ,zaliczkowego zwrotu podatku , zasad wystawiania faktur , sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 poz. 971) Zarejestrowani podatnicy VAT czynni posiadający numer identyfikacji podatkowej , wystawiają faktury oznaczone wyrazami " Faktura VAT "
Jak wynika z powyższego Jednostka musi być podatnikiem podatku od towarów i usług aby mogła wystawić fakturę VAT. W przypadku podatnika zwolnionego z opodatkowania tym podatkiem będzie miał zastosowanie art. 87 §1 ustawy Ordynacja podatkowa zgodnie z którym jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Podatnika zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu prawnego .