Działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pytani... - Interpretacja - EIP/404-2/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.11.2004, sygn. EIP/404-2/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pytania zawarte w piśmie z dnia 10 września 2004 roku (wpływ do kancelarii tut. Urzędu dnia 15 września 2004 roku) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia się co następuje:

W złożonym piśmie zawarte zostały pytania następującej treści:

  1. czy po dokonaniu odrębnych wpisów przez małżonków prowadzących wspólnie działalność gospodarczą bez zawierania spółki cywilnej oraz uzyskanie przez każdego z nich oddzielnego numeru REGON z zaznaczeniem w dokumentach rejestrowych, że jest to kontynuacja zarejestrowanej wcześniej działalności gospodarczej możliwa będzie kontynuacja takiej działalności z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego i prowadzenia rozliczeń podatkowych na dotychczasowych zasadach (deklaracja VAT z numerem NIP współmałżonka będącego podatnikiem VAT) i dwa PIT-5 dla każdego ze współmałżonków ?,
  2. na jakich formularzach należy dokonać aktualizacji danych o zmianie numerów wpisów i numerów REGON ?,
  3. jaki dokument rejestracyjny w zakresie podatku VAT ma złożyć małżonek, który dotychczas nie był podatnikiem VAT, a będzie przedsiębiorcą posiadającym odrębny numer wpisu w ewidencji działalności gospodarczej i oddzielny numer w systemie REGON ?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż:

obecnie w ewidencji działalności gospodarczej jesteście Państwo wpisani wspólnie pod jednym numerem. Nadany został również jeden numer identyfikacyjny REGON.

Zgodnie z art. 68 ustawy przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1808) na organy ewidencyjne nałożono obowiązek wezwania każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu z zaznaczeniem, który z małżonków będzie wpisany pod dotychczasowym numerem ewidencyjnym. Natomiast drugiego małżonka wpisze pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, a z wpisu pierwotnego usunięte zostaną dane drugiego małżonka.

Prowadzenie przez małżonków działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT bez formalnego zawarcia umowy spółki cywilnej było dotychczas traktowane jako, prowadzenie przez jednego podatnika. Podatnikiem VAT był ten z małżonków, który złożył zgłoszenie rejestracyjne

w zakresie tego podatku. Natomiast podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych był każdy z małżonków i każdy z nich składał deklaracje PIT-5.

Po uzyskaniu odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej

i numerów REGON każdy z małżonków nich uzyska status odrębnego przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1807) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. W związku z powyższym nie będzie już możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na imię obojga małżonków.

Wobec powyższego małżonek, który otrzyma zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON oraz nowy wpis z organu prowadzącego rejestr lub ewidencję zobowiązany jest zgodnie z art. 9 ust 1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. nr 142, poz. 702 z późn. zm.) dokonać aktualizacji danych na formularzu NIP-1 przeznaczonym dla osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 68 ust.2 ustawy przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej we wpisie drugiego małżonka uwzględnia się faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym małżonek, który uzyska nowe zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, obowiązany będzie zgodnie z art. 96 ust. 1 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług na formularzu VAT-R.

W zakresie pytań dotyczących rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług odpowiedź zostanie udzielona odrębnym pismem.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony

w Państwa piśmie oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny w dniu udzielenia odpowiedzi.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu