Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu S... - Interpretacja - I US PB-3/415/34/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. I US PB-3/415/34/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali użytkowych. Zgodnie z postanowieniami zawieranych umów najmu, czynsz za wynajem płatny jest z góry do dnia 10 każdego miesiąca.

Wynajmujący formułuje pytanie, z jaką datą powinien wystawiać fakturę, prezentując jednocześnie stanowisko, iż powinna być to zgodnie z zawartą umową data faktycznej zapłaty za czynsz, a nie data ostatniego dnia terminu płatności czynszu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe w sytuacji, gdy zapłata ma miejsce w umówionym terminie płatności, natomiast nie jest ono prawidłowe w przypadku, gdy czynsz za wynajem zostanie uregulowany po terminie płatności.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 19 ust. 1 w związku z ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
  • § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl ust. 13 pkt 4 cyt. przepisu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze (...).

Stosownie do § 16 ust. 1 cyt. rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i § 18. Przepis § 18 ust. 1 stanowi, iż w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1 - 5 i 7 - 11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego oraz, zgodnie z treścią ust. 2, nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem, z zastrzeżeniem ust. 3.

Wobec powyższego, w opisanym stanie faktycznym, faktura winna zostać wystawiona z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż w dniu, w którym upływa termin płatności wynikający z zawartej umowy najmu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie