Ad. pyt. 1.Czy u podatnika dokonującego importu usług zwolnionych z podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy zgodnie ustawą o VAT powstaje jedy... - Interpretacja - 1MUS-1471/NUR2/443-282/04/EŁ

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.11.2004, sygn. 1MUS-1471/NUR2/443-282/04/EŁ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad. pyt. 1.
Czy u podatnika dokonującego importu usług zwolnionych z podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy zgodnie ustawą o VAT powstaje jedynie w momencie zapłaty odsetek na rachunek bankowy zagranicznego udziałowca - pożyczkodawcy, a jeśli tak, to czy czynność ta powinna zostać potwierdzona fakturą wewnętrzną?

W art.19 ust. 19 ustawy dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535) postanowiono , że w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług stosuje się odpowiednio przepisy ust.1, 4, 5, 11, 13, pkt.1 lit. b i c, pkt.2, 4, 7-9 oraz ust. 14 i 16. Z unormowania tego wynika, że obowiązek podatkowy u usługobiorcy usług z importu powstaje wówczas, gdy zachodzą zdarzenia, które u usługodawcy powodują powstanie obowiązku podatkowego. Zgodnie z art.19 ust.1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Oznacza to, że zapłata należnych odsetek lub upływ terminu ich zapłaty rodzi po stronie usługobiorcy obowiązek podatkowy, a jeżeli wykonanie usługi powinno być udokumentowane fakturą, to zgodnie z art. 19 ust. 4 i 5 w/w ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi. Natomiast zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne: za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. W związku z powyższym, obowiązek podatkowy z tytułu importu usług finansowych powstaje z chwilą zapłaty kwoty należnych odsetek od udzielonej pożyczki lub upływu terminu ich zapłaty tzn. z chwilą wystawienia faktury, lecz nie później niż 7 dnia od upływu terminu ich zapłaty.

Ad. pyt.2
Czy udzielając trzech pożyczek w okresie 2 lat zwolnionych z podatku od towarów i usług, należy uznać że jest to działalność wykonywana sporadycznie w rozumieniu art. 90 ust.6 ustawy o VAT w związku z wyliczeniem proporcji, o której mowa w ust. 3 tego artykułu?

Zgodnie z art.90 ust.6 ustawy z dnia 11.03.2004r.o podatku od towarów11.03.2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr.54 poz.535), do obrotu o którym mowa w ust.3 tego artykułu nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług zwolnionych m. in. usług pośrednictwa finansowego, w zakresie jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka udziela pożyczek spółkom zależnym, na długie okresy, a ich ilość nie przekracza trzech w okresie 2 lat, czyli są to transakcje towarzyszące podstawowej działalności firmy. Zatem, świadczone przez Spółkę usługi pośrednictwa finansowego należy uznać za czynność wykonywaną sporadycznie w myśl art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. W związku z powyższym wartość obrotu z tytułu tych czynności nie należy wliczać do wartości obrotu służącego do wyliczania proporcji zgodnie z ust.3 w/w przepisu.

Ad. pyt. 3.
Czy obowiązek podatkowy z tytułu uzyskiwanych odsetek od udzielonej przez Spółkę pożyczki powstaje w momencie zapłaty ich przez dłużnika?

Zgodnie z art. 19 ust.4 w/w ustawy, jeżeli wykonanie usługi powinno być udokumentowane fakturą ( zgodnie z art.106 ustawy o VAT), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi tzn. otrzymania każdej kwoty należnych odsetek lub upływu każdego terminu ich zapłaty. W związku z tym, Naczelnik Urzędu Skarbowego zgadza się ze stanowiskiem podatnika w tej części.

Ad. pyt.4
Czy udzielenie pożyczki jest czynnością zwolnioną z podatku od towarów i usług, a jeśli tak, to czy podstawą opodatkowania tym podatkiem jest kwota pożyczki?

Zgodnie z art 8 ust.1 pkt. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 . A zatem, udzielenie pożyczki jest usługą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT .Czynność ta należy do usług pośrednictwa finansowego, które w myśl art. 43 ust.1 pkt.1 w/w ustawy w związku z poz.3 załącznika nr.4 do ustawy są przedmiotowo zwolnione od podatku. Stosownie art. 29. ust.1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót . Obrotem zaś jest każda kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Oznacza to, że podstawą opodatkowania VAT czyli obrotem, są otrzymane odsetki od udzielonej pożyczki oraz odsetki niezapłacone, których termin uiszczenia minął. Natomiast kwota udzielonej pożyczki nie stanowi obrotu w rozumieniu ustawy o VAT

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie